След свещениците България се кани да екстрадира руски журналист
Българските власти са предприели недружествени действия по отношение на собствения кореспондент на „Российская газета” в страната Александър Гацак, съобщава руското издание.
Журналистът е информирал ръководството на вестника, че посолството на РФ в София е уведомено за анулиране на неговата акредитация и за предстоящо екстрадиране. Причините за това решение не са били съобщени.
Гацак работи в София от няколко години и постоянно публикува материали по проблемите на вътрешната и на външната политика на страната, като освещава въпросите на добросъседските исторически отношения между България и Русия. Публикациите имат и критичен характер особено когато става дума за оскверняване на паметници на руски воини освободители. Той неведнъж е разказвал за признателността на обикновените български хора към руския народ.
Действията към руския журналист са започнали в края на септември, когато по мобилния телефон на кореспондента е поискано незабавно да отиде в местната миграционна служба, информира „Российская газета”. На път за там са му позвънили още веднъж и са променили мястото, като са поискали да отиде в Държавната агенцията за национална сигурност (ДАНС) на България. По същото време става известно за задържането в София на представителя на Руската православна църква, когото първоначално също са извикали в миграционната служба. След това българските власти задължиха предстоятеля на подворието в София архимандрит Васиан, секретаря на подворието Евгений Павелчук и още един църковен служител да напуснат територията на страната в срок от 24 часа под измисления предлог, че тяхното пребиваване в страната представлява заплаха за сигурността на държавата.
Александър Гацак отива в посолството на Русия в София и оттогава не е напускал неговата територия. За изминалото време той не е получавал каквито и да са обяснения от българска страна.
Действията на българските власти по отношение на собствения кореспондент на руския вестник са в контекста на систематичните репресии по отношение на руските медии и на руските журналисти в чужбина, пише вестникът, за което неведнъж е обръщано внимание от руското Министерство на външните работи. Подобни откровено враждебни действия, които поставят под заплаха безопасността на руски журналисти, са грубо нарушаване на европейския Закон за свободата на медиите и препятстват изпълнението на професионалните задължения на журналистите. За съжаление, подобно отношение напоследък придобива целенасочен характер по отношение на представителите на руските медии, отбелязва в заключение „Российская газета”.