Инспекцията по труда с кампания сред младите, целта е да знаят трудовите си права
Задължително сключвайте трудов договор, съветват от институцията
По повод 116 години от създаването си Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) организира национална кампания за повишаване информираността за трудовите права на младежите, започващи първа работа. Това съобщиха от пресцентъра на агенцията.
Освен в училищата, инспекторите по труда проведоха информационни срещи и в някои от университетите в страната. Идеята за кампанията се основава на ръста, който се наблюдава от началото на годината при дадените разрешения за работа на ненавършилите 18 години. Целта е учениците да се запознаят с основните си трудови права и изисквания на законодателството при постъпване на работа, за да бъдат равноправни участници на пазара на труда, като не допускат да бъдат наемани незаконосъобразно.
По време на срещите инспекторите по труда обясняват на учениците и студентите какво е важно да се знае за работата на трудов договор и защо работникът трябва задължително да сключи такъв преди да започне да полага труд. За ползите от инициативата доказателство е фактът, че директорите, учениците и студентите проявяват интерес за организиране на бъдещи срещи. Някои от тях заявяват и желание за самостоятелни консултации след срещите.
До момента инспекторите по труда са разговаряли с младежи в градовете Сливен, Велико Търново, Плевен, Враца, гр. Брегово (обл. Видин), Благоевград, Ловеч и Добрич. Срещите продължават.
Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ е създадена с Указ на Княз Фердинанд на 3 ноември 1907 г. като Инспекторат по труда, Агенцията е сред най-старите институции в България. Според Указа институцията е създадена за „прилагането на законите, правилниците и наредбите по индустрията, търговията, занаятите и по протекцията на работниците“, припомниха от ИА ГИТ.
БТА припомня, че от агенцията отчетоха, че се увеличава броят на разрешенията за наемане на работа на непълнолетни за първите седем месеца на годината. Те са 10 459, като се забелязва увеличение не само спрямо същия период на 2022 г., когато са били 8422, но и преди ковид кризата, когато за 2019 г. са били 7397. Най-много са дадените разрешения в Бургас, Варна, Пловдив, Добрич, София-град, София област, Благоевград и др. Непълнолетните се наемат най-вече в хотелиерството, ресторантьорството и търговията.