Си Дзинпин: Спирането на огъня е от ключово значение за намиране на трайно решение на израело-палестинския конфликт
Вече почти месец продължава конфликтът между Израел и ислямистката организация Хамас. Ако трябва да бъдем обективни – той продължава десетилетия, но през последния месец се изостри. Светът е настръхнал от невижданата жестокост, с която се убиват невинни. От една страна, Тел Авив се заканва да не остави жив нито един член на Хамас, а от друга – от военната групировка се заканват да не оставят нито един евреин на Земята.
Всички мюсюлмански държави се обединиха и осъдиха геноцида, който Израел налага на ивицата Газа. Към тях се присъединиха повечето страни в света, освен… САЩ, Германия, Великобритания, Франция, Италия и още няколко. Американците дори започнаха още от самото начало да изпращат оръжие и засвидетелстваха пълната си подкрепа.
В ООН пък отхвърлят вече няколко проекторезолюции за мирно решение на конфликта, дори се заговори за оставка на генералния секретар на организацията Антониу Гутериш, защото изказването му относно Хамас не било достатъчно осъдително и някои го интерпретирали, че той е срещу Израел…
Каква е ролята на Китай в цялата тази бъркотия?
Пекин, съвсем логично, заяви, че осъжда действията, при които се нанасят вреди на мирни граждани.
„Китай е много притеснен от ескалацията на израелско-палестинския конфликт“, заяви говорителката на китайското външно министерство Мао Нин. Тя добави, че Пекин „съжалява за цивилните жертви, причинени от конфликта“. И допълни, че страната „отхвърля и осъжда действията, при които се нанасят вреди на мирните граждани“, подчерта тя.
Правилният начин да се постигне напредък е да се приложи решение с две държави, добави друг говорител на ведомството, Уан Уънбин, като добави, че международната общност трябва да предприеме действия за намаляване на напрежението.
Също така президентът Си Дзинпин заяви пред египетския премиер Мустафа Мадбули, че Пекин се надява да работи с Кайро за „повече стабилност“ в Близкия изток.
„Китай и Египет са добри приятели, които споделят еднакви цели и се доверяват един на друг, добри партньори са и работят ръка за ръка за развитието и общия просперитет“, е казал китайският лидер, допълвайки, че „Китай иска да засили сътрудничеството с Египет… да вкара повече сигурност и стабилност в региона и в света“.
Несъмнено в момента международната и регионалната ситуация преминават през дълбоки и сложни промени и светът е свидетел на светкавични промени, каквито не са виждани от век. Конфликтът между Украйна и Русия все още не е приключил и не се знае кога точно ще свърши, а ето че сме изправени пред друга, по всичко личи, много по-сериозна война.
Пекин е готов да работи с правителствата на арабските страни за намиране на трайно решение. Както посочва китайският държавен глава, спирането на огъня е от ключово значение, за да не се стига до разширяването на конфликта или до излизането му извън контрол. Рискът от мащабен сухопътен конфликт нараства и въоръжените конфликти обхващат границите на съседни държави. Израелският премиер Бенямин Нетаняху няма да се спре пред нищо, докато не унищожи всичко, свързано с Хамас. Първите танкове вече навлязоха в ивицата Газа.
„Всички членове на Хамас са обречени – над земята, под земята, в Газа и извън Газа. Хиляди терористи вече са убити след клането, извършено на 7 октомври, и това е само началото. Подготвяме се за сухопътна атака. Няма да кажа кога, как и колко. Израел води борба за своето съществуване“, категоричен е министър-председателят.
Кой може да бъде големият печеливш от този конфликт?
Въпреки че звучи странно, дори налудничаво, щом някоя държава заговори за „мир“ или „мирно решение“, веднага бива обвинявана, че заема грешната страна и вероятно ще има някаква изгода. В действителност единствените, които имат полза от продължителна и изтощителна война, са тези, които произвеждат оръжия и само търсят къде да ги изпробват. Няма друго обяснение за това тяхно желание да се пролива невинна кръв – на деца, жени и възрастни, които не могат да се защитят.
Но Пекин отново е в позицията на „лошия“, защото призова международната общност да бъде „изключително бдителна в това отношение“ и да предприеме незабавни действия, като настоява засегнатите страни да спазват стриктно международното хуманитарно право и да избегнат сериозна хуманитарна катастрофа, като същевременно положат „съвместни усилия за овладяване на ситуацията“. Китай е готов да направи „всичко, което може, да помогне“ за насърчаване на диалога, постигане на прекратяване на огъня и възстановяване на мира, както и с цел да насърчи решението с две държави и намирането на справедливо и трайно решение на конфликта. „Единственият възможен печеливш от този конфликт ще е Китай“, твърди Западът. Нещо подобно се чу и за войната между Русия и Украйна. „Тези изтощителни боеве ще принудят правителствата да купуват евтините китайски стоки“, опитват се да ни убедят нечии болни мозъци. И не могат да допуснат мисълта, че не е в културата на китайския народ да се облагодетелства на гърба на страдащи. Когато става въпрос за война – печеливши няма, има само губещи, особено в днешния свят, където всички и всичко е взаимносвързано.