КТ “Подкрепа” поиска Асен Василев да изтегли скандалните данъчни промени
Новите данъчни закони на Асен Василев се спънаха в прага на синдикатите. От КТ “Подкрепа” дойде тежко предупреждение към финансовия министър.
Трите най-големи новини, спестени от управляващите в тристранката, са актуализацията на данъчните оценки на имотите, данъкът върху бакшишите и задължителното осигуряване на събирачите на гъби и диви плодове.
Във внесените от Министерския съвет проекти на закони за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси и Закона за облагане на доходите на физическите лица в Народното събрание, са включени текстове, които не са обсъждани в НСТС и пряко влияят върху жизненото равнище и осигурителните отношения.
От КТ “Подкрепа” се противопоставят остро с писмо до председателя на НС и две ресорни комисии – по бюджет и финанси и правната, че предложенията на МС противоречат на добрите практики, тъй като не са консултирани с представителните организации на работниците и служителите и на работодателите.
От КТ “Подкрепа” посочват и текстовете, които не са консултирани в НСТС, с които се променя обхватът на облагаемия доход от трудови правоотношения, което води до допълнително увеличение на данъчно-осигурителната тежест и пряко влияе върху жизненото равнище.
От синдикалната организация се противопоставят и на ЗИД на ЗМДТ – Закон за местните данъци и такси, като посочват, че се създава възможност за рязко увеличаване данъчната тежест върху домакинствата, което ще се отрази отрицателно върху жизнения им стандарт, а статистиката сочат, че 2/3 от домакинствата са на жизнен минимум, а една трета са под прага на бедност.
Така може да се окаже, че Василев ще научи по горчив начин урока на предишни управляващи, пренебрегнали тази иначе само съгласувателна процедура – известно е, че преди години синдикатите спряха по съдебен път поскъпване на тока именно защото не беше предварително консултирано с тях. Техният глас е само съвещателен, т.е. не е задължително да промени плановете на правителството, но без такова съгласуване няма как да се мине.
Законопроектите са внесени в нарушение на Кодекса на труда, тъй като не са консултирани с представителните организации на работниците и служителите и на работодателите, изтъква в писмо до председателя на парламента и шефовете на бюджетната и правната комисии президентът на КТ “Подкрепа” Димитър Манолов.
КТ „Подкрепа“ настоява цитираните законопроекти да бъдат върнати на Министерския съвет и да се спази процедурата, разписана в Кодекса на труда, пише в писмото.