В посока на сигурността и приятелството
Напоследък наблюдаваме активно развитие на сагата с важните и деликатни отношения Вашингтон – Пекин.Тук заслужава да отбележим неотдавнашното писмо на председателя Си, прочетено на годишната вечеря на базирания в Ню Йорк Национален комитет по американско-китайските отношения (преди посещението на дипломат № 1 на КНР в САЩ), в което китайският лидер изтъква, че „въпросът дали САЩ и Китай ще намерят правилния път на разбирателството е от ключово значение за света“. Освен това Си Дзинпин отправя и призив за по-стабилни двустранни отношения, които според него трябва да бъдат базирани на принципите на “взаимното уважение, мирното съвместно съществуване и икономически отношения на основата “печеля-печелиш”.
Скоро след това последва посещението на дипломат № 1 на КНР Уан И в американската столица – броенидни преди започване на форума на високо нивона АТИС (14 –17 ноември). Във Вашингтон Уан И се срещна с няколко високопоставени американски политици, като наблюдателите коментираха преди всичко разговора му с президента на Щатите Джо Байдън.
По време на срещата между Джо Байдън и Уан И, продължила един час, президентът на САЩ е подчертал, че както САЩ, така и Китай трябва да управляват отговорно „конкуренцията в отношенията и да поддържат отворени линии за комуникация”, както и “да работят заедно за справяне с глобалните предизвикателства”.
На 13 ноември китайските медии публикуваха и друг важен факт: от пресцентъра на китайското министерство на финансите съобщиха за брифинг в Сан Франциско, на който са представени резултатите от приключилото посещение във Вашингтон на Хъ Лифън, член на Политбюро на ККП, вицепремиер на Държавния съвет и лидер на Китайско-американския съвет за икономика и търговия.
Китайският вицепремиер е провел няколко кръга преговори с министъра на финансите на Съединените щати ДжанетЙелън, които са продължили общо 10 часа. Двете страни са приветствали създаването на китайско-американска работна група по икономическите и финансовите въпроси и провеждането на редовни работни срещи. Китай и Съединените щати не търсят икономическо „разединяване“, приветстват развитието на здрави икономически отношения, осигуряване на равни условия за бизнеса и работниците на двете страни, както и работата за подпомагане на страни с ниски доходи и развиващи се икономики.
И тук стигаме до най-важния момент в сегашното развитие на двустранните отношения КНР – САЩ. На 14 ноември председателят СиДзинпин пристигна в Съединените щати и взе активно участие в 30-ата неформална среща на държавните ръководители на страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Сан Франциско, като проведе разговори и с президента Джо Байдън. Държавните глави на Китай и САЩ обсъдиха множество въпроси по двустранните отношения, както и стратегически въпроси, свързани със световния мир и развитие.
Въпреки дипломатическия сдържания речник очевидно в изявленията на председателя Си и на президента Байдън остават малки следи от съществуващите до неотдавна противоречия между двете велики сили. Във всеки случай, личната среща Си – Байдън в кулоарите на форума на АТИС в Сан Франциско и всички споменати по-горе двустранни прояви са ясен сигнал, че КНР и САЩ решително са поели по пътя към сигурността и приятелството.