Китай изгражда „зелена“ инфраструктура в страните от “Един пояс, един път”
Китайски предприятия, които участват активно в съвместното изграждане на „Един пояс, един път“, разпространяват своя опит в осъществяването на зелени инфраструктурни проекти в страните, участващи в инициативата, съобщава „Пийпълсдейли“ онлайн, позовавайки се на сайта Huanqiuwan.
Председателят на Китайската международна асоциация на изпълнителите ФанЦючен (FangQiuchen) отбеляза, че китайските строителни компании играят положителна роля в насърчаването на прехода на страните към зелено, нисковъглеродно инфраструктурно строителство. По думите му през последните десет години китайските предприятия са реализирали повече от 3000 инфраструктурни проекта в страните, участващи в инициативата „Един пояс, един път“, много от които са проекти в областта на зелената енергия, транспорта и строителството.
Например железопътната линия Китай – Лаос, която беше открита за движение през декември 2021 г., служи като модел за устойчиво развитие на инфраструктурата и насърчава зелената търговия и сътрудничество. При изграждането на стадион „Лусаил“ в Катар, където се проведе финалът на Световното първенство по футбол през 2022 г., китайската компания използва множество екологични и енергоспестяващи технологии, както и рециклируеми материали, които спестяват 40% прясна вода в сравнение с традиционният метод за изграждане на спортни арени. Вятърната електроцентрала „Жанатас“ и водноелектрическата централа „Тургусун“, построени с участието на китайски компании, допринасят за прехода на Казахстан към нисковъглеродна енергия.
Според ФанЦючен през десетте години от стартирането на инициативата „Един пояс, един път“ китайски изпълнители, твърдо следващи принципа на „Зеления път на коприната“, изграждат нисковъглеродни и екологични инфраструктурни проекти по целия свят, като по този начин правят истински принос в борбата с изменението на климата и постигането на целите на ООН за устойчиво развитие.
Директорът на отдела за международно сътрудничество на Министерството на екологията и околната среда на КНР Джоу Гуомей казва, че при изграждането и планирането на проекти в страните, участващи в „Един пояс, един път“, китайските компании вземат предвид факторите на околната среда, като се грижат за биоразнообразието, което е спечелило признанието на местните власти и населението.
По-специално, по време на строителството на магистралата Карачи – Лахор в Пакистан, китайска компания е засадила около 300 хиляди дървета и е създала тревна площ от повече от 5 милиона квадратни метра по трасето на проекта.
По време на изграждането на нов контейнерен терминал на пристанището Тема в Гана китайската компания обърна специално внимание на опазването на биоразнообразието, като създаде специален център за инкубиране на яйца от морски костенурки, за да защити този животински вид.
Освен това въз основа на напредъка си в зелено и нисковъглеродно развитие Китай се ангажира да не строи нови въглищни електроцентрали в чужбина. Страната активно създава платформи за зелено финансиране и механизъм за международно сътрудничество, провежда съвместни изследвания за опазване на биоразнообразието с други страни, участващи в инициативата „Един пояс, един път“, гарантира екологичната безопасност на Морския път на коприната, изгражда платформа за големи данни и център за технологичен обмен и трансфер в областта на опазването на околната среда в рамките на „Един пояс, един път“, а също така изпълнява програмата „Зелени пратеници на Пътя на коприната“.