Проучване сочи спад в подкрепата за Украйна

Мнозина в Европа и извън нейните граници смятат, че в близките 20 години Евросъюзът ще се разпадне
Старото блоково мислене постепенно умира. Това показват резултатите от анкета в над 20 страни, публикувани от немското списание Spiegel. Включени са няколко теми, между които европейският начин на живот, защитата от страна на САЩ, търговията с Китай. Най-песимистично са настроени гражданите от западните държави. Мнозина в Европа и извън нейните граници смятат, че в близките 20 години Евросъюзът ще се разпадне. Повечето свързват бъдещето на Европа с това как ще завърши конфликтът в Украйна.
Такива изводи прави анализаторският център „Европейски съвет по международни отношения“ в доклад на базата на проучването. Отбелязва се, че то е било извършено в САЩ, Южна Корея, Китай, Русия, в 11 европейски страни и шест неевропейски. Анкетата е дело на компаниите Gallup и YouGov.
Авторите на изследването пишат, че т.нар. Запад, който включва европейски страни и САЩ, все още възприемат целия свят като поделен на блокове и сектори. В основата на подобно схващане се крие убеждението, че всички глобални политически процеси са пронизани от явното или скритото съперничество между две идеологически и политически системи. На Запад твърдо вярват, че в условията на тази борба именно те трябва да победят Глобалния юг. Световният ред, базиран на правила, трябва да бъде защитен от онези, които дръзнат да предложат някакви нови алтернативи.
Сега живеем в свят „по меню“, т. е. можем да си изберем като в ресторант. В геополитическото меню Западът предлага само едно от възможните множество ястия. За мнозина в Глобалния юг западният начин на живот все още изглежда привлекателен. Това обаче не означава, че населението в този регион е готово да приеме Запада като дългосрочен и надежден съюзник. Блоковото мислене се разпада.
Според допитването мнозина възприемат партньорите си по твърде специфичен начин. Повечето смятат, че могат да съчетаят най-различни варианти, вземайки от всекиго по нещо – европейски начин на живот, гаранции за сигурност от САЩ и плодотворно сътрудничество с Китай. САЩ и ЕС, от една страна, и Китай – от друга, в съзнанието на широката публика не се възприемат като принципно противоборстващи политически модели, а като велики държави, с които може да се конкурира или сътрудничи в зависимост от конкретния случай.
Западът преживява своя залез, смята голяма част от анкетираните жители на самите западни държави. Тук не може да не се припомни философският труд на немския историк Освалд Шпенглер, публикуван още в началото на ХХ век и предсказващ изгасването на европейската – и като цяло на западната, цивилизация по обективни исторически причини. От участващите в допитването в САЩ 47% и 40% в Южна Корея оценяват бъдещето на страните си като песимистично. В Глобалния юг картината е друга: доста оптимистично виждат бъдещето на своите страни жителите на Индия – 86%, Индонезия – 74%, Китай – 69%, Русия – 54%, и Бразилия – 40%.
Първото, което бие на очи при анализа на резултатите, е, че в повечето страни хората не искат да правят избор на чия страна да бъдат. Тяхната позиция изглежда така: ние отдавна не търсим постоянни съюзници, а се стремим към различни партньори в зависимост от конкретните области и нашите интереси. Огромната част от участниците в допитването в различни части на света смятат войната в Украйна за прокси война между САЩ и Русия. Разногласия се появяват по въпроса кой и срещу кого воюва и как трябва да свърши войната. В САЩ и в Европа доминира мнението, че Киев трябва да си върне загубените територии, дори ако това означава продължаване за неопределен срок на бойните действия и увеличаване броя на загиналите, пострадалите и емигрантите.
Извън пределите на Запада твърде малко са онези, които са готови да поддържат Украйна в дългосрочна перспектива. В Китай, Русия, Саудитска Арабия, ЮАР, Индия, Турция и Индонезия мнозинството се придържа към мнението, че Киев трябва да предаде на Русия контрола над част от териториите си, за да се спре по-бързо горещата фаза на конфликта. Също така според повечето хора в тези страни упорството на Запада и особено на САЩ са най-голямото препятствие през постигането на мир между Русия и Украйна. При тях преобладава и увереността, че в този сблъсък ще победи Русия. В страните извън Запада мнозинството е на противоположното мнение. Интересното е, че само в САЩ по този въпрос позициите се разделят 50 на 50.
Наред с Украйна има още един конфликт, който може да прерасне в голяма война – провокациите на САЩ в Тайван. Европейците и жителите на други обвързани с Вашингтон държави не горят от желание да помагат на Тайпе. В случай на война само 8% от европейците са склонни да подкрепят изпращането на войници от техните страни, а в САЩ този показател е 32%. Там се засилват гласовете, призоваващи към протест срещу участие във военни действия в Тайван.
За близо половината от населението от различни страни по света Евросъюзът все още остава привлекателен, а другата половина е повече от уверена, че в близките 20 години той ще се разпадне. Така смятат и една трета от жителите на самия ЕС и САЩ. В много случаи прогнозите за бъдещето на Европа се свързват с резултатите от конфликта в Украйна. Така според 73% от анкетираните Русия ще излезе победител, а разпадът на ЕС е вероятен.
Анализаторите на допитването стигат до извода, че в свят, в който се живее „по избор от менюто“, Европейският съюз трябва да води политика на „политическа взаимозависимост“. На Европа ще й се наложи да инвестира в собствените си въоръжени сили и сигурност. Така, от една страна, ЕС би могла да подобри авторитета си на субект, способен да гарантира реда и сигурността си, а от друга – да засили геополитическите позиции на западния блок. Авторите на аналитичния доклад предупреждават, че Евросъюзът повече не може да разчита на довчерашния безметежен световен ред, ако иска да оцелее.