Социалната комисия прие бюджета на Държавното обществено осигуряване
Законопроектът за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) бе приет днес на заседание на социалната парламентарна комисия на първо гласуване.
Проектобюджетът бе одобрен от 13 народни представители, двама гласуваха против, а трима се въздържаха.
Преди гласуването бюджетът бе представен от управителя на Националния осигурителен институт (НОИ) Ивайло Иванов. Той припомни, че проектът предвижда от 1 юли догодина всички пенсии, отпуснати до края на 2023 г., да се осъвременят с 11%. От същата дата минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст при пълен осигурителен стаж ще се повиши от 523,04 лв. на 580,57 лева. Максималният размер на получаваните една или повече пенсии се запазва на 3 400 лева. Социалната пенсия за старост ще се увеличи на 307,07 лева.
От 1 януари 2024 г. минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, земеделските стопани и тютюнопроизводителите се увеличава от 780 лв. на 933 лв. Повишава се и максималният осигурителен доход за всички осигурени лица от 3400 лв. на 3750 лв., съобщи Иванов.
Той отчете още, че в проекта за бюджет на ДОО се предлага още от 1 юли 2024 г. да се увеличи добавката от пенсията на починал съпруг/съпруга (т.нар. вдовишка добавка) от досегашните 26,5 % на 30% от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/съпруга.
Увеличава се максималният дневен размер на паричното обезщетение за безработица от 85,71 лв. на 107,14 лева.
Размерът на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст на бащата (осиновителя) остават без промяна и през 2024 г. ще бъде 780 лева, съобщи още Ивайло Иванов.
По време на дебата преди гласуването Георги Гьоков от “БСП за България” заяви, че левицата не подкрепя проектобюджета на ДОО. От НОИ са си свършили добре работата в рамките на политически зададените параметри, но именно по тези параметри имаме критики, заяви той. Гьоков каза, че от БСП не откриват изпълнение на визията и политиките за развитие, които държавата е приела като приоритети. Няма дори малки крачки за решаване на проблемите с демография, бедността и неравенствата, каза Гьоков. Според него бюджетът е “копи-пейст” на миналогодишния бюджет на ДОО. Гьоков заяви, че от БСП ще предложат между гласуванията увеличаване на майчинството през втората година, както и увеличаване на дневното обезщетение за безработица,
Цветан Предов от групата на “Има такъв народ” заяви, че те няма да го подкрепят, защото той е “всичко друго, но не и социалноотговорен”.
Георги Георгиев от “Възраждане” каза, че също ще се въздържи от подкрепа, защото от партията не са съгласни с минималния дневен размер за обезщетение за безработица. “Не можем да оставим хората, които временно остават без работа да получават обезщетение за безработица в размер под прага на бедност”, заяви Георгиев и съобщи, че те ще предложат тази сума да е поне 25 лв., а не 18 лв., както се предлага в този бюджет. Другото предложение на “Възраждане” е втората година на майчинството да стане 933 лева.
Искрен Арабаджиев, заместник-председател на комисията и депутат от групата на “Продължаваме промяната-Демократична България”, заяви, че те подкрепят законопроекта, тъй като той продължава политиките, които ПП-ДБ са стартирали през 2021 година. Въпреки инфлацията и трудните последни години, доходите растат не само номинално, но и в реално изражение, отчете Арабаджиев. Подкрепяме задържането на 780 лв. на компенсацията за отглеждане на дете през втората година от майчинството, както и политиките, които биха помогнали на родителите да се върнат на пазара на труда, заяви депутатът. Той каза, че групата му подкрепя и политиката на държавата за обезщетение на родителите на неприети деца в детските градини, както и увеличението на добавката за починал съпруг от 26 на 30%.