Сергей Лавров: Чашата с оптимизъм е наполовина пълна
Руският външен министър не е пропуснал нито едни “Примаковски четения”
Глобализацията по американски завърши, в процес е формиране на нов, многополюсен световен ред, който не зависи от диктата на Запада. Руският министър на външните работи Сергей Лавров разви тази мисъл в своето изказване на международния форум “Примаковски четения”. Според първия руски дипломат досегашните основи на световния ред са подложени на ревизия. В същото време все по-ясно се проявяват контурите на бъдещия полицентричен свят.
За девети път в Москва се събра международния дипломатически форум “Примаковски четения”. Сергей Лавров не е пропуснал нито една от тези срещи, почитайки паметта на своя учител. Евгений Примаков беше не само изтъкнат политик, но и ясновидец. Още през 90-те години на миналия век той формулира принципите на бъдещия многополюсен свят и предсказа ръста на влияние на страните от Африка и Азия – това движение, което днес наричат “Гласа на Глобалния юг”, или световно мнозинство. И това мнозинство се консолидира толкова повече, отколкото Западът се опитва да оказва натиск върху него. Така например палестинско-израелският конфликт сплоти Арабския свят както никога преди.
Сегашната ситуация в света не е по-добра, отколкото в епохата на Студената война, каза Лавров. Според него САЩ и техните съюзници в опита си да запазят своята доминация развързват все нови и нови конфликти, в това число и около руските граници. Москва обаче няма да затваря врата за трезвомислещите играчи.
В Москва се събраха авторитетни експерти, за да поговорят за света след глобализацията. От България беше поканена проф. Светлана Шаренкона, издател на в. “Русия днес – Русия сегодня” и преподавател по “Геополитика и цивилизационни модели” в УниБИТ, която заедно с експерта от Швеция бяха единствените представители на ЕС. В същото време беше представен почти целия останал свят (67 държави)- присъстваха учени и общественици от Индия, Китай, Бангладеж, Брацилия, Филипините, Куба, Мексико, Бразилия и много други. По конферентна връзка се включиха дори американци. Много е важно да се каже, че в новото устройство на света няма да има място за хегемон, подчерта Лавров. Но Западът докрай ще се пази своите интереси. Санкциите срещу нас явно ще останат дълго време.
Сергей Лавров е на мнение, че не трябва да се мисли за възстановяване на отношенията с Европа на дадения етап. Трябва да мислим как да не зависим от Европа, виждайки невероятните пируети, които тя прави под въздействието на Вашингтон. Според първия руски дипломат европейците искат тихо, хитро, подобно с поведението към Минските споразумения, да замразят конфликта в Украйна, за да могат отново да въоръжат Киев и до продължат своята хибридна и нехибридна агресия срещу Русия.
Когато отрезвяването дойде, или ако то изобщо дойде, Европа ще започнат да ни предлага сътрудвичество. Ние обаче ще помислим десет пъти, защото доверието е разрушено не от наша страна – каза ръководителят на руската дипломация.
Многополюсността не е ново понятие. Именно нея страните победителки след края на Втората световна война заложиха в основата на устава на ООН. Сега този устав трябва да бъде приведен в съответствие с времето.
Днес на авансцената на световната политика излязоха нови играчи, които представляват Глобалния юг и Глобалния изток. И техният брой расте – отбеляза Лавров. – И тези реалности трябва да бъдат отразени в числения състав на Съвета за сигурност на ООН. Ясно е, че новите членове на Съвета, а това могат да бъдат страни от развиващите се региони – Азия, Африка, Латинска Америка – трябва да се ползват с авторитет в своите части на света.
Специалната военна операция в Украйна освободи много сериозни сили, за да превърне еднополюсната система в многополюсна. А войната в Газа, военните престъпления на Израел и безусловната западна солидарност с Израел ще ускорят този преход, защото Западът изгуби нещо много важно – онова, което те наричаха “морални устои” – пояснява професорът от Факултета за политология и международни отношения от турския Башкентски университет Хасан Унал.
Процесът върви бързо: редиците на Г-20 се попълват от Глобалния юг. Г-20 повече не се поддава на натиска на Вашингтон и не иска да “украинизира” своя дневен ред. Преди някакви си шест години Американският университет в Пенсилвания постави “Примаковските четения” в десетицата на най-добрите конференции в света. Днес никой на Запад няма да сложи подобен рейтинг, но всъщност ролята на форума нараства именно сега. Това се вижда и от интереса на участниците – преди началото всички столове в залата на форума бяха подредени “в линия”, но щом започнаха изказванията, се наложи да се търсят места за още няколко десетки души. “Примаковските четения” – това означава почти 800 участници от 32 страни. Гостите от Азия и Африка бяха най-много, което отразява пропорциите в сегашното разпределение на силите в света. Западната Г-7 още през миналата година отстъпи икономическото първенство на обединения БРИКС. Най-големите страни се отказват от монопола на долара.