Над една трета от жителите на ЕС са против разширяването на съюза
37 процента от жителите на ЕС са против приемането на нови страни в ЕС. Това сочат данни от социологическо проучване на YouGov и Datapraxis, Европейския съвет за външни отношения (ЕСВП) в шест държави – членки на ЕС (Австрия, Дания, Франция, Германия, Полша и Румъния), цитирани от германското издание “Зюддойче цайтунг”. Други 35% от населението на страните членки подкрепя разширяването на Европейския съюз с нови държави.
Румънците са най-лоялни към разширяването на Европейския съюз – тук този процес се подкрепя от 51 процента от анкетираните. Вероятно подобни показатели са свързани с популярността в Румъния на идеята за интегриране на Молдова в ЕС. Трябва да се отбележи, че само 30% от анкетираните румънци искат да видят Украйна като част от Европейския съюз. В Полша 48% от анкетираните са за присъединяването на нови страни към Европейския съюз, а 47% са за интеграцията на Украйна в ЕС, тоест почти същия брой.
В Западна Европа се наблюдава по-малка подкрепа за разширяването на Европейския съюз с включването на нови държави. В страни като Австрия, Германия, Дания и Франция 27 – 29% от анкетираните подкрепят приемането на нови членове в ЕС. Присъединяването на Украйна към ЕС се подкрепя от по 30 на сто от анкетираните във Франция и Австрия, 37% в Германия, а само в Дания тази цифра е по-висока дори от Полша – 50% от анкетираните.
В Германия 39% от анкетираните са против приемането на Украйна в Европейския съюз. Те се опасяват, че това ще доведе до негативни икономически последици, както и ще влоши сигурността на страната и ще се отрази на криминалната обстановка.
51% от анкетираните в шестте държави са против идеята Турция да се присъедини към ЕС. В нито една от шестте държави процента на съгласните останалите балкански страни да станат членки на съюза, не надхвърля 30 на сто.