Президентът Радев връчи националния флаг на участниците в 32-рата българска антарктическа експедиция
На специална церемония в Гербовата зала президентът Румен Радев връчи днес националния флаг на участниците в 32-рата българска антарктическа експедиция. В началото на събитието прозвуча химнът на Република България. На церемонията присъстваха и посланици на чуждестранни държави.
За мен е привилегия да бъда домакин на 32-рата българска антарктическа експедиция, заяви президентът. Той заяви, че с гордост посреща отново в президентската институция нашите полярници. И открои, че тазгодишната експедиция е най-богата откъм състав на нейните участници. Радев изказа и дълбоката си признателност към работата на проф. Христо Пимпирев. В словото си държавният глава подчерта и значението на българския изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“.
След като миналата година корабът направи първото си знаково за нашата морска история плаване до белия континент, днес нашите полярници тръгват вече с много по-високо самочувствие и най-важното с планиране в качествено нови мащаби, смята Радев. По думите му новите логически възможности дават на изследователите шанса да подобрят качествата на своята научноизследователска дейност.
Държавният глава изказа благодарност и към всички участници от България в експедициите до ледения континент “за това, че с много труд, любов и всеотдайност извоюваха високия авторитет на България като уважавана антарктическа държава с принос към световната полярна наука”.
Всички сме убедени, че изследването на белия континент не е прищявка на учени ентусиасти. Това е ключът към устойчивото развитие на нашата планета, към борбата с климатичните промени, към борбата за едно по-стабилно и проспериращо бъдеще, заяви още Радев.
По думите му основният двигател на нашите учени винаги е била тяхната висока амбиция да допринесат с откритията си не само за науката в България, но и за света. Държавният глава отбеляза и “засиленото международно присъствие”.
“Турция затвърждава вече своето участие в нашите експедиции с учен тази година”, посочи Радев. С Гърция започваме интензивен обмен на опит, добави той. Държавният глава благодари и на посланиците на Испания, Аржентина, Бразилия и Португалия за оказана “съществена логистична и морална подкрепа за нашата експедиция”.
Антарктида все повече се превръща в континент на мира, счита Радев.
Очаквам, че най-важните и вълнуващи срещи с белия континент тепърва предстоят, заяви президентът в края на словото си. Той пожела успешна експедиция на българските изследователи и им пожела да се върнат живи и здрави отново в България.
Отиваме да затвърдим името на България като полярна нация, каза проф. Христо Пимпирев. Той подчерта, че българските изследвания допринасят за справяне с климатичните проблеми.
Проф. Пимпирев изказа благодарността към президентската институция за подкрепата. Началникът на Висшето военноморско училище флотилен адмирал проф. Боян Медникаров връчи на Румен Радев макет на кораба „Св. св. Кирил и Методий“ с пожелание да му напомня за моряците, които покоряват Южния океан. Медникаров информира, че плавателният съд се намира на около 1000 мили от Мар дел Плата, Аржентина. Това са по-малко от пет дни преход, уточни той.
Както БТА вече съобщи, в рамките на 32-рата антарктическа експедиция изследвания ще правят учени от Българския антарктически институт, Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Българската академия на науките, Националната спортна академия и Висшето военноморско училище във Варна. Сред участниците ще бъде и монтажистът и оператор от Българската телеграфна агенция Емил Граничаров, който днес присъства на церемонията в президентството.
Военният научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” тръгна на 8 ноември от Варна и се очаква да се завърне в България през април 2024 г.