“Политико”: Растящо недоволство в Европа и САЩ от състоянието на демокрацията
Мнозинството анкетирани смята, че системата е “манипулирана” в полза на богатите и че е необходима “радикална промяна”
Мнозинството от гласоподавателите в седем западни страни, включително Съединените щати, Франция и Обединеното кралство, смятат, че състоянието на демокрацията във всяка от тях е по-лошо, отколкото беше преди пет години. Това са изводите от проучване, чиито резултати са прегледани и обобщени от “Политико“.
Близо седем от 10 респонденти в Америка казват, че състоянието на демокрацията се е влошило през последните години, докато 73 процента от анкетираните споделят същото мнение във Франция. В Обединеното кралство повече от шест от 10 анкетирани казват, че демокрацията работи по-зле, отколкото преди пет години, според проучването, проведено от Ipsos през септември.
Резултатите осветляват широко разпространеното безпокойство относно състоянието на демокрацията преди изборите Съединените щати, Обединеното кралство и Европейския съюз през следващата година – както и смесени възгледи за 27-членния съюз.
Във всички страни (с изключение на Швеция) около половината от гласоподавателите съобщават, че са “недоволни” от начина, по който работи демокрацията, докато мнозинството се съгласява с твърдението, че системата е “манипулирана” в полза на богатите и могъщите и че е необходима “радикална промяна”.
Само в Швеция ясно изразено мнозинство от 58% казват, че са доволни от това как работи системата на управление.
Сред страните от ЕС проучването разкрива дълбоко противоположни мнения за състоянието на Съюза, подчертава европейското издание на “Политико”, което нерядко е силно критично към Брюксел. Мнозинството от респондентите в анкетираните държави са отговорили, че подкрепят ЕС, но също така преобладават недоволните от състоянието на демокрацията на ниво ЕС, докато тези, които твърдят, че имат усещането за влияние върху процеса на вземане на решения в ЕС, са малцинство.