Американците се умориха да дават на Киев заработените си с труд милиарди
Зеленски е свикнал да получава това, което иска, но времената се промениха, пише “The American Conservative”
Украинският президент Володимир Зеленски кацна във Вашингтон в понеделник, третото му пътуване до САЩ след инвазията на Русия. Облечен в запазената си марка камуфлажна униформа, той се срещна с президента Джо Байдън и председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън, а по-късно се обърна на закрито заседание към Сената, за да настоява за повече американска помощ за Украйна. Зеленски е свикнал да получава това, което иска, но времената се промениха – американците, особено републиканците, са уморени да дават милиарди от своите трудно спечелени зелени пари на Украйна.
Зеленски трябваше да бъде асото на Байдън по време на преговорите в Сената миналата седмица за допълнителен пакет от четири части на стойност 100 милиарда долара. Очевидно много законодатели в Съединените щати се вслушват повече в президент на държава, отдалечена на повече от 5000 мили, отколкото в своя собствен държавен глава.
По-голямата част от допълнителното финансиране, повече от 60 милиарда долара, щеше да отиде в подкрепа на Украйна. Останалото щеше да бъде разделено между Израел, Индо-Тихоокеанския регион и нашата собствена южна граница – въпреки че финансирането по границата беше предимно за администрацията на Байдън, за да обработи още повече мигранти.
Зеленски трябваше да отправи емоционален призив към Сената за повече финансиране миналия вторник, но отмени онлайн изявата си в последния момент. Въпреки това както началникът на неговия щаб, новият му министър на отбраната, така и председателят на украинския парламент се срещнаха със законодатели на Капитолийския хълм.
И все пак тези малко известни украински герои нямат властта на Зеленски над Вашингтон. Двупартийният компромис се провали, както и последвалата оферта от 111 милиарда долара на демократите, която щеше да осигури 65 милиарда долара за Украйна (12 милиарда долара от тях бяха пари в брой, за да предпазят правителството в Киев от банкрут). Лидерът на мнозинството Чък Шумър от Ню Йорк смени гласа си в последния момент, за да може да представи отново допълнителния пакет на по-късна дата. В крайна сметка Зеленски трябваше да замине за окръг Колумбия.
Зеленски започна гостуването си в Националния университет по отбрана в понеделник. Министърът на отбраната Лойд Остин представи украинския президент, като потвърди, че “Украйна е от голямо значение за сигурността на Америка и за траекторията на глобалната сигурност през ХХI век”.
“Ние сме решени да покажем на света, че Америка няма да трепне в нашата защита на свободата, ако не се противопоставим на агресията на Кремъл днес, ако не възпираме други потенциални агресори, ние само ще предизвикаме повече агресия, повече кръвопролития и повече хаос”, добави Остин.
Когато дойде време Зеленски да излезе на сцената, той беше дори по-малко дипломатичен от Остин. “Позволете ми да бъда откровен с вас, приятели”, каза Зеленски пред залата, пълна с висши западни военни, “ако има някой, вдъхновен от нерешените проблеми на Капитолийския хълм, това са само Путин и неговата болна клика”.
“Истинската цел на Путин е свободата, на която хората се радват от Варшава през Чикаго до Йокохама”, продължи Зеленски. “Той се опитва да накара демократичните страни да загубят надежда, прокарвайки идеята, че диктатури с малко пазарна икономика печелят този глобален сблъсък.”
Във вторник сутринта Зеленски се срещна отделно с членовете на Камарата на представителите и Сената.
Зеленски влезе на срещата на Сената, проведена в залата Мансфийлд, придружен от Шумър и лидера на малцинството Мич Макконъл от Кентъки – който в различни моменти подкрепи допълнителния пакет от четири части на Байдън. Зеленски настоя сенаторите да осигурят по-съвременни оръжия, като ракетни системи Patriot, в бъдещото законодателство за помощ на Украйна.
Украинският президент, изпреварвайки критиките, че членовете на неговото правителство рутинно са се възползвали от средствата на САЩ, за да се обогатят, също се опита да увери Сената, че средствата на САЩ няма да бъдат присвоени или пропилени. Според сенатор Роджър Уикър, републиканец от Мисисипи, Зеленски също така е казал на Сената, че украинската победа включва и изтръгването на Крим от ръцете на Русия.
“[Зеленски] ще се бори до последния човек”, каза сенаторът Линдзи Греъм от Южна Каролина, който като че ли намекна, че Зеленски предпочита да няма държава изобщо, отколкото тя да остане без част от предишната си територия.
“Зеленски се е обръщал към нас толкова много пъти, че започва да се чувства като 101-ият сенатор”, каза сенатор Майк Лий пред The American Conservative. “Това не е хубаво нещо.”
След срещата на Сената със Зеленски, Ману Раджу от CNN попита сенатор Томи Тъбървил за посещението на Зеленски и настоящата ситуация в Украйна.
“Притеснявате ли се, че ако няма пари, Украйна може да загуби войната от Русия?”, попита Раджу.
“Това винаги е било реална възможност през цялото време”, отговори Тъбървил. “Никога не съм мислил, че могат наистина да спечелят”.
Раджу също попита Тъбървил дали е загрижен какво може да последва, ако Русия спечели. “Всички продължават да твърдят, че [Русия] ще продължи да настъпва из Европа. След Украйна, как ще продължат през останалата част от пътя през Европа? Никога не съм вярвал в този сценарий… Мисля, че е добър начин да ни накарат да изпращаме повече пари.”
Що се отнася до Камарата на представителите, според съобщенията Джонсън е казал на Зеленски, че макар да съчувства на позицията на Украйна, администрацията на Байдън и ръководеният от Шумър Сенат са се опитали да наложат на неприложим законодателен акт, който ще бъде мъртъв при пристигането му в Камарата. Ако ще има разминаване между повече помощ за Украйна и сигурността на южната граница, демократите трябва да се заемат сериозно с това да намалят броя на преминаващите мигранти. Освен това Джонсън добави, че администрацията на Байдън не е била открита за каквато и да е стратегия в Украйна.
“Това, което администрацията на Байдън изглежда иска, са милиарди допълнителни долари, без подходящ надзор и ясна стратегия за победа и нито един от отговорите, които мисля, че трябва да бъдат дадени на американския народ”, каза Джонсън след срещата. Освен това на срещата на върха на Съвета на главните изпълнителни директори на Wall Street Journal в понеделник вечерта Джонсън каза, че е готов да разпусне камарата в празнична ваканция, без да бъде одобрено финансирането на Украйна, ако демократите продължат да настояват за неизпълними условия.
Зеленски не успя да придвижи каузата си на Капитолийския хълм и се оттегли в Белия дом. Байдън и Зеленски седнаха пред камината в Овалния кабинет и се обърнаха към група репортери, преди да влязат в частна среща. Откривайки дискусията, Байдън каза пред пресата: “Стоим в наистина решителна точка в историята”. Зеленски се съгласи: “Не трябва да позволяваме [Путин] да успее.”
“Украйна може да спечели”, каза той.
Преди да влязат в закритата среща, Байдън обяви, че администрацията му е одобрила още 200 милиона долара помощ за Украйна, използвайки президентското правомощие за теглене без надзора на Конгреса. Това действие изглежда противоречи на коментарите на неговата администрация от миналата седмица. На 4 декември директорът на Службата за управление и бюджет Шаланда Йънг написа писмо до Конгреса, в което заявява: “Няма магически съд с финансиране, който да посрещне този момент. Свършихме парите – и почти нямаме време.”
Ако Америка няма пари за подкрепа на Украйна, откъде са дошли тези 200 милиона долара? Ако нещата са толкова тежки за Украйна и Путин е на ръба да победи, защо демократите не отстъпят за осигуряването на южната граница? Изглежда, че Зеленски не е единственият клоун на родеото в окръг Колумбия.
*Брадли Девлин е щатен репортер на The American Conservative. Преди това е бил аналитичен репортер в Daily Caller и е публикувал в Daily Wire и Daily Signal, както и в други издания. Завършил е Калифорнийскияуниверситет в Бъркли със степен по политическа икономия.
Превод и редакция: Епицентър.БГ