Китайската икономика – фарът, който огрява световния икономически мрак през 2023
2023 година е тежка от икономическа гледна точка за света. Войната в Украйна продължава да бушува и да носи несигурност в световните пазари, която се засилва допълнително от конфликта между израелци и палестинци. И това се случва на фона на продължаващото възстановяване на световната икономика от Ковид пандемията. Възстановяване, което не става по-леко от поведението на някои международни фактори, които вместо да мислят за по-голяма взаимосвързаност, сътрудничество с общочовешка и национална полза, се увличат в политики, които не отговарят на 21-и век, а на Студената война. Но на фона на глобалните конфликти, тежкото пост-пандемично възстановяване, климатичните проблеми, политическите и геополитически противоречия, има един много сериозен лъч надежда за икономическото ревитализиране на света – това е китайската икономика…
Противно на някои спекулативни и доказано грешни твърдения от западни ястребови медии, че китайската икономика се срива, се случи точно обратното. Тя расте с изненадващи темпове, отваря се все повече и още по-важното, става не само по-екстензивна, но и по-технологически интензивна, в резултат на което дърпа в посока нагоре почти целия свят, особено държавите, които сътрудничат и търгуват повече с Китайската народна република и китайски бизнеси.
Противно на странната реторика от страна на американски агресивни политици и медии, китайската икономика не само не се срина, но и така да се каже, надживя и надмина всички тези приказки и коментари. Но нека не бъдем голословни, а да се заровим във фактите и цифрите, където обикновено се крие истината.
През първата половина на тази година БВП на Китай е нараснал с цели 5,5 процента – значително повече от трите процента, с които нарасна миналата година и още по-впечатляващо, ако се сравнява с темповете на растеж (или направо на стагнация), които са характерни за повечето западни икономики. Нека да вземем например, икономическият мотор на Европа – Германия. През 2023 година БВП на Германия формално не само, че ще се свие с минус 0,5 процента, но и потреблението се свива все повече, а това се случва и на фона на спад от 1,3 процента на износа. Данните са на Килския институт за световна икономика, т.е. на надежден западен източник.
През втората половина на 2023 година се смята, че американската икономика, и то според американски източници, ще нарасне с евентуално 2,1 процента – значително по-малко от китайския темп на растеж. А догодина растежът на американското БВП вероятно ще е още по-нисък. И това се случва на фона на все по-увеличаващите се социални и социо-икономически проблеми на американското население, включително фрапиращи неща като огромните палаткови лагери на просяци и бездомници, които са на ръба на оцеляването, проблемите с крайно скъпото и платено американско здравеопазване, както и забавяне на растежа на реалните доходи.
Човек се пита как на фона на всички тези проблеми, на “разцъфтяването” на гетата в Америка, маргинализацията на милиони американски граждани и армиите от бездомници, които кръстосват градове като Лос Анджелис или пък изоставените и рушащи се предприятия в Детройт, американските медии и политици имат смелостта да говорят за китайската икономика и нейните “проблеми”?
По последни данни, акциите на компаниите от Китай растат отново, след като имаше известно забавяне неотдавна. Това се случва благодарение на правителствената политика на Китайската комунистическа партия, която обеща повече подкрепа за финансовите пазари, както и за възстановяването на китайската икономика. Пазарните очаквания се подобряват значително в третото тримесечие на годината, особено след като се оказа, че очакванията за растеж на БВП на Китай не само са постигнати, но са и значително надминати.
И това се случва, след като от управляващата партия са категорични, че ще вземат още допълнително мерки за подобряване на икономическата среда и подкрепа на пазарите. Наскоро китайският лидер Си Дзинпин заяви за голямото значение на това частният сектор да се обедини около Китайската комунистическа партия, а работата на федерациите по индустрия и търговия да се изведе на нови полета. Тези изказвания и политики за подкрепа на частния сектор от страна на Китайската комунистическа партия, както казват анализатори по света, подобряват пазарните очаквания и надежди значително.
При възстановяването на китайската икономика са взети и специални мерки за сериозни въпроси като стабилизирането на пазара на домове и имотния сектор. Националната комисия за развитие и реформа на Китай – главната икономически планова агенция на страната проведе неотдавна и специална среща за насърчаването на проекти за инфраструктура, свързана със сектора. Тоест нещо, което ще генерира още растеж.
Само тази година 41 проекта са препоръчани, а 21 са пуснати за оценка, заявиха от Националната комисия. А по-рано, отново комисията и някои други ведомства излязоха с план за насърчаването на изграждане на спортни съоръжения, както и подобряването на различни услуги, като средство не само за допълнителен растеж и пазарна стабилност, но и, разбира се, в услуга на гражданите.
Но както казахме, китайската икономика се развива добре не само в полза на китайските граждани. Неотдавна Китайско-африканският бизнес съвет излезе с нов доклад, според който китайските бизнеси играят ключова и неотменима роля в увеличаването на добавената стойност на различни продукти, произведени в Африка. В рамките на инициативата “Един пояс, Един път” и на двустранните сътрудничества, които Китай има с отделните африкански страни, както и благодарение на стабилното възстановяване на самата китайска икономика, индустриалните и логистични вериги в Африка се подобряват и трансформират във все по-модерни.
Вместо пророкуваният срив на китайската икономика, както твърдят някои политици-расисти и синофоби в САЩ и Европа, виждаме, че китайската икономика расте, развива се и издърпва нагоре със себе си и икономиките на страни като африканските. Така например, оказва се, че тази година технологичният трансфер, култивацията на африкански научно-технически и трудови таланти и въобще развиването и образованието на човешкия ресурс (с китайска помощ), не само не са спрели, но и се увеличават.
Покрай стабилното и добро възстановяване на китайската икономика, се върши много работа и на Африканския континент, не само за подобряване на индустриалните и логистични вериги, но също и в сфери като земеделието, цифровата икономика, медицината и инфраструктурата.
И това не е ограничено само до Африка. Дори Международният валутен фонд, който прогнозираше растеж на китайската икономика с 5,2 процента тази година (нещо, което се очертава Китай убедително да надмине), прогнозира също така, че за 2023 година КНР ще допринесе за една трета от цялостното глобално икономическо възстановяване! Това е зашеметяващ процент, особено когато говорим за една държава. Фактически цялото световно икономическо възстановяване разчита на Китай и китайските пазари.
Поредното доказателство за това е и фактът, че новите банкови заеми в Китай непрекъснато се увеличават. Нещо повече, от юли до август те са се учетворили, достигайки 1,36 трилиона юана (186,18 милиарда долара), както обяви Централната банка на Китай. Това е много над очакванията на пазарите и експертите и показва волята на китайските финансови власти да работят по всички въпроси, вдигайки доверието в своята икономика.
Това лято и търговията и износът на Китай надминаха очакванията, като външнотърговската структура на китайската икономика продължава да се подобрява и да придобива все по-конкурентен характер. Потреблението на китайските граждани също е в очевиден възход, в рамките на икономическото възстановяване. Броят на вътрешнокитайските пътувания е достигнал до 1,83 милиарда, водейки със себе си растеж от колосалните 1,21 трилиона юана.
Във всеки един смисъл китайската икономика расте и представлява своего рода лъч на надеждата за целия свят. И това не се казва като суперлатив, а като чист факт, за който загатват дори западни институции като МВФ и не само. Как щеше да изглежда светът без 1/3 от днешното глобално икономическо възстановяване? А то се дължи именно на Китай. Китайските компании, както държавни, така и частни стават отново все по-широко отворени към сътрудничество в чужбина и генериране на взаимноизгодни идеи и проекти. И това си личи по резултатите от “Един пояс, Един път”, която инициатива не е спряла да се развива, въпреки тежките глобални условия на пост-пандемично възстановяване, войни, конфликти и опити на някои за блоково противопоставяне a la Студената война.