Безгръбначна Европа не може да се защити
Путин предупреди, че Русия ще постигне докрай целите си в конфликта в Украйна
В края на всяка година е прието да се прави равносметка на постигнатото и пропуснатото, на успехите и грешките. Особено важно е това за сферата на външната политика и преди всичко за зоните на въоръжени конфликти. Затова на тази тема бяха посветени и изявленията, които Владимир Путин направи пред конгреса на партията “Единна Русия” и главно пред военните, участващи в разширено заседание на колегията на Министерството на отбраната.
“За въоръжените сили 2023 г. беше напрегната. Нашите войници и офицери, командири на всички равнища мъжествено и професионално решаваха задачите в хода на специалната военна операция, осигуряваха суверенитета на страната на глобално равнище, ракетно-ядрения паритет и стратегическата сигурност на Русия”, заяви президентът в началото на словото си пред военните.
“Ние виждаме – продължи той, че събитията през изтичащата година потвърждават: Западът продължава да води хибридна война срещу Русия, активно снабдява киевския режим с разузнавателна информация, изпраща военни съветници, предава съвременни системи въоръжения, включително високомобилни реактивни системи със залпов огън, ракетни комплекси с голям радиус на действие, касетни боеприпаси, а също така огромно количество нови безпилотни летателни апарати. Планира да достави на Украйна многофункционални изтребители F-16: на Запад водят подготовка на пилоти за тях”.
Путин изрично подчерта, че напоследък рязко е нараснала активността на НАТО. Към руските граници са прехвърлени значителни сили на САЩ, включително и авиационна техника. Увеличават се контингентите на алианса в Източна и Централна Европа. Финландия вече е въвлечена в НАТО, планирано е присъединяването на Швеция. Това фактически е поредният етап от приближаването на алианса към руските граници. При това евроатлантиците вече не крият истинските си цели и сами свалиха маските: НАТО не е отбранителен политически съюз, а военен и агресивен блок. САЩ в свои доктринални документи заявяват претенциите си за глобално превъзходство. “Западът не се отказва от своята стратегия за сдържане на Русия и от агресивните си цели в Украйна. Но и ние не се отказваме от своите цели в специалната военна операция. Нямаме и намерение да се отказваме”, каза върховният главнокомандващ, като добави, че по цялата фронтова линия инициативата е на страна на руските въоръжени сили: “Правим това, което сметнем за нужно, и каквото искаме”.
Той отбеляза тежките загуби, понесени от украинската армия в хода на т. нар. контранастъпление през това лято и есен, с което режимът е искал да покаже поне някакъв резултат на своите истински господари, а всъщност е претърпял пълно поражение. Митът за неуязвимата западна военна техника също рухна: “Всички опити на Запада да ни нанесе стратегическо военно поражение се разбиха в мъжеството и издръжливостта на нашия войник, сблъскаха се в нарасналата мощ на нашите въоръжени сили, с потенциала на родната промишленост и отбранително производство”.
Въпреки постигнатите успехи Русия няма намерение да спира дотук в усъвършенстването на своите въоръжени сили. Техните възможности ще нарастват в развитието на разузнавателните технологии, включително на спътниковите групировки не само в зоната на специалната военна операция но и на глобално равнище. Сериозно ще бъде увеличено производството на високоточни снаряди, на различни видове безпилотни апарати. Русия няма да стои на едно място, въпреки че нейните системи за ПВО “Панцир”, “Бук”, С-300 и С-400 работят безотказно и са признати за най-добри в света.
Върховният главнокомандващ обърна внимание на редица приоритетни задачи, стоящи пред въоръжените сили. На първо място той посочи нарасналата роля на ядрената триада като резултат от променливия характер на военните заплахи. По думите му именно тя осигурява стратегически баланс на силите в света. Благодарение на последователната реализация на държавната програма за въоръженията, на добрата работа на предприятията от ВПК равнището на стратегическите ядрени сили през тази година е достигнало 95%, а техните морски компоненти – практически 100%. Още до края на годината в ракетните войски със стратегическо предназначение на бойно дежурство ще застанат 15 установки на комплексите “Ярс” и “Авангард”. Вече изпълняват своите задачи още четири подводници, между които многоцелевата атомна подводница “Император Александър III”, снабдена с балистични ракети “Булава”. Модернизира се и авиационната компонента на триадата – на разположение са постъпили още четири ракетоносача Ту-160М.
Предстои създаването за нуждите на армията и флота перспективни видове оръжия. Имат се предвид роботизирани комплекси и бойни лазери, оръжия с използване на технологии с изкуствен интелект и разработени на базата на нови физически принципи. Изключителен потенциал демонстрира и целият комплекс на ВПК. Колективите на отбранителните предприятия и на редица свързващи отрасли, научноизследователски институти и конструкторски бюра извършиха истински трудов пробив и подвиг. “Много предприятия работят на три смени. Те дадоха своя работнически, инженерен и научен отговор на предизвикателството, хвърлено от общия потенциал на целия Запад, който работи за сдържането на Русия, в подкрепа на киевския режим и за войната в Украйна. Нашите хора обаче, работещи за отбраната, са по-бързи – а в това се състоят особеностите на днешните конфликти, по-бързо и по-точно реагират на потребностите на воюващите на бойното поле”, отбеляза Путин.
По-късно в рамките на заседанието за пореден път той се спря на причините, довели до въоръжения конфликт, и на днешното състояние на отношенията между Русия и Запада. Напомни, че системната работа срещу Русия, целяща разпокъсването й, е започнала веднага след разпада на СССР. За целта е била активизирана т. нар. пета колона в страната: “Противникът знаеше с кого трябва да работи – и с “петата колона”, и с терористичните, включително международни организации, и със сепаратистите, за решаване на задачата за разпадането на самата Русия”. Особено активно Западът е действал в бившите съветски републики, а сред тях най-сериозно внимание е било отдавано на Украйна.
“От исторически съображения, като се знае, че много нацисти се скриха в Канада и САЩ, те станаха добра база в създаването на цели институти, които работеха срещу Русия, за нейното разпадане. Готвеха се и щом се разпадна Съветският съюз, запретнаха ръкави и заработиха с утроена сила вътре в страната. Защото винаги са смятали, че изгубилата огромна част от потенциала си Русия вече никога няма да може да се върне на предишните геополитически позиции и да бъде сериозен конкурент. Самата Русия смятаха да разделят на пет части. Не криеха това и го дискутираха открито”, добави президентът.
Той обясни защо от политическа гледна точка Москва винаги е обръщала повече внимание на Украинския югоизток. Защото това са руски исторически региони, където живеят руски хор, без значение какво пише в паспортите им. Техен единствен роден език е руският, традициите и културата им е руска. Този факт не позволяваше на националистите да вземат властта в тези региони със законни политически средства, а само по пътя на агресивни радикални действия. Така след дългогодишни опити да потиснат волята на Югоизтока те стигнаха до държавен преврат през 2014 г. Западът предприе тази стъпка, опирайки се на същите неонацистки сили, за да сложи по този начин край на неуспешните опити да подчини руското население и цяла Украйна на своите цели и интереси – веднъж и завинаги. На Русия не й оставаше нищо друго, освен да подкрепи Крим – иначе там щеше да има кървава баня. След това възникна и проблемът с Донбас и киевският режим започна срещу руското население война, в която в крайна сметка Русия беше въвлечена не по своя воля. Това също бе цел на Запада.
Путин посочи, че САЩ винаги много са се дразнили от сътрудничеството между Русия и Европа и за съжаление, успяха да го унищожат. Именно за тази цел им беше нужен въоръженият конфликт в Украйна: “Ние обаче не можехме повече да чакаме – трябваше или да се предадем напълно и да гледаме как те, мляскайки, поглъщат всичко наред, всичко наше, изконно руско. Ние не можехме да постъпим така и те знаеха това. САЩ нарочно въвлякоха и нас, и Европа в този конфликт. Постигнаха целта си, а сега прехвърлят всичко на гърба на Европа, включително и финансовото бреме. А сегашното безгръбначно поколение европейски политици не може да противостои, като се има предвид колосалната зависимост на медиите, икономиката и политиката”. Същевременно президентът отбеляза постепенно започващия процес на осъзнаване на критичното положение, в което изпада Европа в резултат от действията на САЩ, но как и кога ще реагират европейските граждани е техен проблем, в който Москва няма намерение да се меси. Това, което тя със сигурност ще прави, е да отстоява своите интереси.
Владимир Путин напомни и историческия факт, че Украйна е получила днешните си западни територии след Втората световна война, където голяма част от жителите са потомци на граждани от съседни държави – главно Полша, Унгария и Румъния, и днес биха предпочели да се върнат в историческата си родина. Тези страни също само чакат да видят как ще се развият събитията, за да предявят претенции към тези територии. “Историята ще постави всичко на място. Ние няма да пречим, но своето няма да дадем. Това са длъжни да разберат и в Украйна, и в Европа, и в САЩ”, предупреди руският президент.