Победата при Ташкесен отваря пътя към София и Пловдив
Това е последният материал от поредицата на семейство Шакарбиеви, посветена на паметниците от Руско-турската война.
На 13 декември 1877 г. Западният отряд на генерал Гурко, състоящ се от 40 батальона, 16 ескадрона и 4 оръдия, настъпва в 6 колони към София. Тези действия не остават незабелязани от турското командване на Орханийската армия, което се опасява от възможното обкръжаване на цялата армия и последващото й пленяване. Командващият армията Шакир паша решава да изостави позициите при Арабаконак. За да осигури отстъплението, той нарежда на Бекир паша да укрепи позициите край село Ташкесен (Саранци), за да забави настъплението на руските войски. На разположение на Бекир паша са 8 пехотни батальона и 3 ескадрона кавалерия, общо над 3000 души и около 10 артилерийски оръдия. От своя страна руското командване хвърля в битката не по-малко от 25 000 войници. Част от тези сили, по една или друга причина, били ангажирани едва в последните часове на битката. Всъщност срещу войските на Бекир паша се сражавали около 12 хиляди руски войници. Придвижването на руските войски било силно забавено поради дълбокия сняг и ограничената видимост. Тилът на руските войски се осигурявал от 5 батальона, 12 сотни от Кавказката казашка бригада и 5 планински оръдия под командването на генерал Велиаминов. Десният фланг се защитавал от Астраханския драгунски полк.
Сутринта на 19 декември 1877 г. колона, командвана от генерал Курлов, състояща се от Волинския и Санктпетербургския гренадирски полк на лейбгвардията, атакува редутите, разположени източно от село Ташкисен. Войските са посрещнати с тежък артилерийски и залпов огън. Волинският полк води атаката отпред, а Санктпетербургският полк атакува левия фланг на турците. Въпреки упоритата съпротива ключовата позиция е превзета малко след обяд.
Колона, командвана от генерал Раух и съставена от лейбгвардейския Преображенски и Измайловския полк, атакува десния фланг на турската позиция. Пряко попадение от една от батареите на колоната срива сандък с боеприпаси на един от турските артилерийски екипажи. Това довежда до паника и масово отстъпление от редута.
Колоната на генерал-адютант граф Пьотър Иванович Шувалов, съставена от батальони от Измайловския, Московския и Павловския полк, заела позиции северно от селото. Дълбокият сняг затруднява придвижването на колоната и тя участва в битката само с артилерийски огън.
Отрядът на полковник Георгий Васмунд служил като свързващо звено между левия фланг на генерал Раух и деснофланговата колона на генерал Шувалов, но забавен по пътя от многобройни трудности, успява да се включи в битката малко преди нейния край.
Колоната на генерал Философов, състояща се от Литовския и Кексхолмския гренадирски полк, била оставена в резерв и разположена на пътя към селото.
Бавното настъпление на руските войски и 8-часовото сражение позволяват на Бекир паша да изтегли остатъците от таборите си на подготвени позиции в село Долно Камарци.
Рано на 20 декември руското командване открива, че позициите при Ташкесен и Арабаконак са напълно изоставени от турските войски. В резултат на разузнаването руската кавалерия пленява стотици отстъпващи турци и обоз. Битката при Ташкисен завършва с победа на руските войски. Загубите на руските войски са около 580 души, а на турците – около 800 души.
Победата в битката при Ташкесен завършва прехода на Западния отряд на руската армия под командването на генерал Гурко през Балкана и позволява на руските войски да продължат победния си поход към София и Пловдив.
Светлана и Герман Шакарбиеви, Сдружение “Памет 1877-1878”, Пловдив