Вашингтон се готви за момента, в който ще загуби влияние в Тайван

Проектът на американската компания Intel за изграждане на завод за полупроводници в Израел привлече значително медийно внимание. Но малко покрити подробности заслужават специално внимание тук, пише каналът в Телеграм “Черен лебед”, цитиран от “Поглед.инфо”.
Нека първо да разгледаме структурата на въпроса. Intel избра да получи безвъзмездна помощ от 3,2 милиарда долара от израелското правителство, като се съгласи с по-висока данъчна ставка върху печалбите от операциите си в тази страна – 7,5% спрямо предишните 5%.
Това все още е значително по-ниско от базовата ставка от 23%. Любопитно е, че е разглеждан вариант със запазване на ставката от 5%, но без грант от Израел, но този вариант в крайна сметка беше отхвърлен от американската компания. Ако говорим за това откъде Тел Авив получава средства за такава субсидия, можем да си спомним, че веднага след трагичните събития от 7 октомври израелското правителство пусна нова емисия облигации.
За четири седмици Тел Авив успя да привлече рекордните 1 милиард долара за толкова кратък период чрез тези облигации, като значителна част от средствата идват от Съединените щати.
Тези ценни книжа, по-специално, получиха средства от държавната хазна на 14 американски щата. Разбира се, 1 милиард не са 3,2 милиарда долара, но САЩ правят финансови инжекции в своя съюзник в Близкия изток и по други канали.
Важно е, че високопоставеният проект на Intel съдържа следната подробност: американската компания е обещала да закупи оборудване за новата фабрика от местни доставчици в Израел за най-малко 60 милиарда шекела (16,6 милиарда долара).
Освен това още 15 милиарда долара ще бъдат директните инвестиции на Intel в новия проект, който общо “тежи” 34,8 милиарда долара, а не 25 милиарда долара, за които повечето медии писаха.
Между другото, Intel оперира в Израел от 1974 г. и вече има производствена база за 10 nm чипове, в която работят пряко почти 12 хиляди души, а ако вземем предвид и непряката заетост, тогава говорим за около 54 хиляди души.
Intel също получи грантове от израелското правителство за развитие на своите операции, но общо за всичките 49 години работа това е само 2 милиарда срещу сегашните 3,2 милиарда долара.
Заслужава да се отбележи, че Intel също планира да инвестира значителна сума (30 милиарда евро) в изграждането на два завода за производство на чипове в Магдебург (Германия).
Такива мащабни инвестиции на американска компания в чужбина, когато основните потребители на такива чипове отново ще бъдат компании от САЩ (Apple и Nvidia), повдигат въпроса: какво означава всичко това?
Както знаете, в момента почти всички чипове за Nvidia идват от тайванската компания TSMC, която е световен лидер в производството на полупроводници.
Същата TSMC, която получи много изгодна оферта от Вашингтон за развитие на предприятие в Аризона, Америка, не бърза с производството в САЩ, чието стартиране отново беше отложено – този път за 2025 г.
Южнокорейският Samsung направи същото: заводът му в Тексас с инвестиция от 17 милиарда долара може да започне да работи в търговски режим едва през 2025 г. вместо през втората половина на 2024 г.
Все още не е ясно как самата Intel се справя със собствения си проект за изграждане на фабрика за чипове в Охайо с обем на инвестициите до 100 милиарда долара.
Събирайки всички тези факти заедно, се оказва, че Съединените щати правят оферта за производство на чипове в Израел и Германия, демонстрирайки намерението си да станат независими от доставките на полупроводници от TSMC. Всичко това показва, че Вашингтон е стратегически подготвен да загуби влиянието си върху Тайван, но много ще се определи от резултатите от президентските избори на острова, които са насрочени за 13 януари 2024 г.