Решението за приемането ни в Шенген по въздух и вода бе публикувано от ЕК
Решението на Съвета на Европейския съюз от 30 декември за приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство по въздух и вода, считано от 31 март тази година, бе публикувано днес в Официалния вестник на ЕС. Така то влезе официално в сила.
В решението се казва, че “по технически и оперативни причини е целесъобразно първо да бъдат премахнати проверките по вътрешните въздушни и морски граници възможно най-скоро през 2024 г.”. Уточнява се, че “тези проверки следва да бъдат премахнати на първата възможна дата, съответстваща на сезонната промяна на графика на IATA (Международната асоциация за въздушен транспорт)”.
Член 1 на взетото решение гласи, че “от 31 март 2024 г. проверките на лица на вътрешните въздушни и морски граници със и между България и Румъния се премахват и разпоредбите на достиженията на правото от Шенген, посочени в приложението, се прилагат за България и за Румъния както помежду им, така и в отношенията им с Кралство Белгия, Чешката република, Кралство Дания, Федерална република Германия, Република Естония, Република Гърция, Кралство Испания, Френската република, Република Хърватия, Италианската република, Република Латвия, Република Литва, Великото херцогство Люксембург, Унгария, Малта, Кралство Нидерландия, Република Австрия, Република Полша, Португалската република, Република Словения, Словашката република, Република Финландия и Кралство Швеция, както и с Исландия, Княжество Лихтенщайн, Кралство Норвегия и Конфедерация Швейцария”.
Допълва се, че “Съветът ще се стреми да вземе решение за премахване на проверките на лица на вътрешните сухопътни граници”, като “това решение ще се вземе от Съвета с единодушие в съответствие с член 4, параграф 2 от Акта за присъединяване от 2005 г. на Република България и Румъния”.
Съгласно член 2 на решението на Съвета на ЕС “националните визи за краткосрочно пребиваване, издадени от България и Румъния преди 31 март 2024 г., остават валидни за срока им на валидност и за целите на транзитното преминаване през територията на други държави членки или планирания престой на тяхна територия, ненадвишаващ 90 дни в рамките на период от 180 дни, доколкото тези държави признават такива визи за краткосрочно пребиваване за посочените цели”.