Журналистът Илхан Андай: Йерархията остава същата – първо е Доган, после Пеевски
Журналистът от “Родопи 24” и познавач на ДПС Илхан Андай анализира пред ПИК TV вчерашното обръщение на Ахмед Доган, в което предлага за съпредседатели на партията Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. По думите му въпреки наличието на Чакъров, йерархията в ДПС ще се запази, както е досега – най-отгоре ще е Доган, а под него Пеевски.
Интервю на Цветан Фиков:
– Г-н Андай, как разчитате вчерашното обръщение на Ахмед Доган?
– Като належащо за излекуване на партията, която от 10 години е един болнав политически организъм. Самите те си го признаха. Делян Пеевски беше пред 3000 души на паметника на Тюркян чешма и призна това, пресъздавайки диагнозата, която Доган беше дал преди година и нещо.
За да я има партията във вида, в който Доган вижда такъв изборен резултат, който позволява влизане на ДПС във властта през парадния вход, всичко това, което се случва, е необходимо.
За мнозина тази формула със съпредседателите звучи изненадващо. Самото писмо на Доган дава храна и на хората вътре в партията, а и на враговете й да правят всякакви интерпретации.
Писмото на Доган е с адресати, като се започне от Анкара, мине се през смесените региони у нас, елита в София и Брюксел и ако щете, до Вашингтон и Москва.
Всеки различно разчита Доган, но реално трябва да отбележим, че вътре в писмото има две важни съставки. Едното вече го казах, належащото лечение и градивните послания да се случи то. На следващо място е почти известието на Доган, което прави с това писмо, че на Националната конференция предстои смяна на елита. Говоря за това, което се случи с Карадайъ и заместника му Ахмедов, както и това, което ще се случи с други заместници, с хората на Карадайъ, които бяха в Централното оперативно бюро и са депутати в парламента. Това означава, че освен смяната на лица и появата на нови на Национална конференция, такива стряскащи промени ще има и на следващи парламентарни избори при подредбата на листите.
– Изненада ли е това, че предлага двама съпредседатели да ръководят ДПС?
– За мен не е изненада. Още когато махнаха Карадайъ, анализирахме, че съпредседателството е най-вероятното, което можеше да се случи към онази дата. Когато Доган обяви Пеевски за феномен, това се възприе едва ли не като налагане на едноличен оперативен лидер. Но самият той не каза, че Феноменът става автоматично и председател. Това беше един вид промотиране на Пеевски от Доган, за да стигне до всяко едно село в смесен регион и да се опипа пулсът на тази общност. Говоря най-вече за тези 200 000 етнически турци, които са “хард” избиратели. За тях няма значение какво ще се случи, те винаги са гласували и винаги ще гласуват за ДПС.
Налагането на формулата “съпредседатели на ДПС” е жест към тези хора и даване на необходимото време да припознаят и да приемат, че е добре за техния по-добър живот в битово отношение, в създаването на по-добри места за живеене, да се избере председател, който не е от етноса. Хард електоратът се нужда от време да припознае лидер от другия бряг за свой водач.
– Как се стигна до избора на д-р Джевдет Чакъров за втори съпредседател?
– За мен е малко изненадваща тази номинация. През последните години се налагаше името на Илхан Кючук. В същото време електоратът харесва много и Филиз Хюсменова.
– Какво ще носи Джевдет Чакъров на ДПС?
– Той има много хубаво CV, което пасва на всички тези адресати, до които беше писмото – от Анкара до Брюксел. Той е възприеман добре от елита в Анкара, от изселнически дружества, има забележителен стаж в Либералния интернационал.
Тази ситуация, в която се оказва ДПС, той е най-удачното име като стаж измежду целия отбор юнаци, които могат да вземат този пост.
Независимо как се казва вторият съпредседател, йерархията остава тази, за която говорихме преди месеци – Доган на първо място, следван от Пеевски.
От Джевдет Чакъров се очаква да провокира в смесените региони към по-дейни местни съвети, общински и областни структури. Надявам се, че той би могъл да го свърши, след като Доган му оказва доверие. През последните години той се затвори в парламентарен живот и не е толкова на терен, въпреки че спрямо Илхан Кючук той е един партиен воин с много стаж и с участие в много избори. Самият той е от регион, където има много силни структури на ДПС, докато Илхан Кючук дойде от Габрово, където вадеше 1000 гласа. След това присъствието му в Брюксел му дава някакви точки, разкрива го като перфектен кариерист, но по-скоро от гледна точка на чиновника. Въпреки че в Брюксел той е що-годе от значимите фигури на Либералите, около Брюксел има толкова много избиратели на ДПС, че само оттам биха могли да прескочат 4-те процента, ако има читава кампания. Така че Илхан Кючук е длъжник в тази посока.
– Направи ли ви впечатление, че Доган никъде в своето писмо не спомена думата “евроатлантизъм”? Това случайно ли е, или има някакъв знак?
– Евроатлантизмът леко се опорочи в България като обществено понятие. Това е една от причините. На следващо място Доган с малко думи се опитва да начертае перфектната геополитическа визия на ДПС. Опитва се да покаже, че мисли няколко хода напред, намеквайки за изпразнения от съдържание Европейски съюз и намеква, че глобализмът ще загуби за сметка на многополюсния модел. Нещо, което в момента явните и скрити партньори, както и потенциалните такива, не анализират. В тази карта с многополюсните модели сред важните са съседите от Турция и Русия.