Предстои силен сблъсък за промени в света
Настъпи “годината на големите избори”, участва огромната част от населението на Земята
Фьодор Лукянов
Началото на 2023 г. бе белязано със знака на едно ожесточено противостоене със световно значение и завършва със залповете вече на два сблъсъка. Не съществуват гаранции, че до края на 2024 г. тази прогресия няма да продължи. Веригата от конфликти на пръв поглед са териториални, а всъщност са екзистенциални – преди всичко от гледна точка на участниците в тях. Тази верига може да се окаже твърде дълга.
През ХХ век – с неговите войни, революции, колониално упорство и националноосвободителни борби, светът беше преразпределен по странен и алогичен начин. Скърцащият обръч на военната и идеологическата конфронтация постепенно се превърна в глобална рамка. По идея тъкмо тя трябваше да предотврати всички възможни сблъсъци. Уви, това не се случи. Напротив, щом въпросната рамка се изкриви, колизиите напомниха за себе си с нова сила.
Конфликтите се разпълзяват, което е симптом за отслабване на властта в редица страни. А властта все по-често започна да се реализира като “световен либерален порядък”, като напоследък започнаха да го наричат “порядък, основан на правила”. Негов фундамент стана придобитата след края на студената война увереност на група страни в своята правота и в изповядваната от тях идеология.
Дълго се смяташе, че именно либералната демокрация и пазарната икономика са победили съветската власт с нейното планово стопанство, но много скоро от формулировката “либерално-демократическа” по парадоксален начин второто слагаемо се изпари. Изчезна разбирането за демокрацията като власт на мнозинството при отчитане мнението на малцинството и то се трансформира в либерална схема, която дава много повече морални и политически права на малцинството.
Тук има една характерна подробност: почти във всички страни от Г-7 доверието в управляващите партии и коалиции вече е крайно ниско, т. е. правителствата представляват интересите на малка част от населението. Алтернативните политически сили, които хвърлят предизвикателство на действащата власт, се заклеймяват като популистки.
Впрочем този термин произлиза от латинската дума populus – народ, но въпреки това се използва като обвинение и се обозначават онези сили, с които трябва да се води борба. Същевременно схемата на действащата в момента власт не бива да се сменя. Затова нейните представители и защитници дефинират всички избори като битка за демокрация. С други думи, трябва да се подразбира, че гражданите са длъжни да запазят “правилната” приемственост. Следователно онези, които искат промяна, се обявяват за врагове на демокрацията, въпреки че именно те представляват мнозинството.
Понятието “световно мнозинство” – страните извън западната общност, през 2023 г. се закрепи в руската политическа лексика. Според него налице е паралелно развитие на процесите както в отделните страни, така и в света като цяло. В ролята на световен елит и власт е Западът. А единна “популистка” сила, която да му противостои – няма. Затова пък има обширна среда – същото “световно мнозинство”, която смята, че малцинството – Западът, злоупотребява с властта. Така възниква не твърдо противодействие, а размита, но усилваща се съпротива, водеща до намаляване ефективността на политиката на САЩ и техните съюзници.
В самото западно общество “популистите” засилват натиска си за съкращаване участието на съответните страни в международните конфликти, тъй като загубите надхвърлят изгодите. Това няма пряк и непосредствен ефект, а по-скоро продължително и опосредствано въздействие. Впрочем, като се отчита фактът, че ходът на историята се ускорява, смисълът на понятието “продължително” също се променя.
През 2022 г. станахме свидетели на поврат, тъй като тогава за първи път на управляващото малцинство бе отправено предизвикателство. 2023 г. се превърна във време на привикване към реалността, където досегашните ограничения – “правилата, на които се базира порядъкът”, изчезват и пространството за осъществяване възможностите на всички се разширява. Предстоящата 2024 г. вече е наречена “година на големите избори”. В избори ще участва буквално мнозинството на света. Достатъчно е да сумираме населението на Индия, САЩ, Пакистан, Бангладеш, ЮАР, Индонезия, Русия, Египет, Евросъюза с неговия Европарламент и т. н.
Във водещите западни страни предстои сериозно сражение на “популистите” с управляващата класа. Главна арена, разбира се, ще бъдат САЩ. В резултат между световното мнозинство и мнозинството в страни, където управлява малцинството, може да се стигне до синхрон. В такъв случай по-нататъшната трансформация на света може да получи мощен импулс.
(globalaffairs.ru)