Китай осъди “необмислените коментари” на САЩ за изборите в Тайван
Китай осъди днес “необмислените коментари” на САЩ във връзка с президентските избори в Тайван, след като Вашингтон предупреди Пекин да не допуска ескалация на напрежението около вота, предаде “Франс прес”.
“Китай изразява дълбокото си недоволство и твърдо противопоставяне на необмислените коментари, направени от САЩ във връзка с изборите в региона Тайван”, заяви на редовна пресконференция говорителката на китайското външно министерство Мао Нин.
Китай призова САЩ “да не се намесват” в президентските избори в Тайван, като заяви, че е “твърдо против” връзките между Тайпе и Вашингтон, който обяви, че ще изпрати делегация на острова след изборите.
САЩ не трябва “да се намесват в изборите в Тайван под каквато и да е форма, за да избегнат сериозното увреждане на китайско-американските отношения”, заяви Мао Нин.
“Китай е твърдо против всякаква форма на официален обмен между САЩ и Тайван”, отбеляза говорителката. Китайският външен министър Ван И ще посети Египет, Тунис, Того и Кот д’Ивоар тази седмица, а след тази африканска обиколка той ще посети и Бразилия, и Ямайка, съобщи Мао Нин.
“Ван И ще посети Египет, Тунис, Того и Кот д’Ивоар от 13 до 18 януари”, поясни тя и добави, че после министърът ще бъде на визити “в Бразилия и Ямайка от 18 до 22 януари”.
Междувременно кандидатът за президент на основната опозиционна партия в Тайван “Гоминдан” Хоу Юи, каза днес, че ако бъде избран, бъдещото му правителство ще използва възпирането като основна тактика, за да попречи на Пекин да предприеме военна атака срещу Тайван, посочва ДПА.
Президентските и парламентарните избори в Тайван ще се проведат в събота.
“Когато разглеждаме рисковете, свързани с Китай, най-важното нещо е, че трябва да продължим да укрепваме въоръжението си и да подобряваме националния си отбранителен капацитет, за да не посмеят те (китайците) да започнат война”, заяви 66-годишният Хоу Юи на предизборна проява с международно участие. “Ако Китай започне война, той няма да може да плати цената за това”, каза Хоу.
Той добави, че най-големите предизвикателства пред Тайван в момента са нарастващото военно напрежение в Тайванския проток. За да се намали напрежението, кандидатът предложи стратегия по три направления, която включва “възпиране, диалог и деескалация”.