Елена Йончева: Настоявам министърът на вътрешните работи на Австрия да отговори за мигрантите и България
Държавите от вътрешността на ЕС ще са длъжни да „вземат“ от страните под мигрантски натиск не по-малко от 30 000 мигранти, за да ги облекчат. Това предвижда регламент, част от новия Пакт за миграция, който беше договорен между Европейския парламент и Съвета на 20 декември 2023 г. Координатор на преговорите от името на Европейския парламент (ЕП) е евродепутатът Елена Йончева. Тя представи детайли от споразумението в предаването „120 минути“ на bTV.
Реформата всъщност включва девет регламента, които уреждат различни аспекти на управлението на мигрантските потоци – по-стриктен контрол на границите, проверка на документите, изследване на потенциални заплахи от тероризъм, взимане на отпечатъци, реакции при кризи с прекомерен натиск, по-бърза обработка и преценка на молбите на търсещите убежище, работа с трети страни, укрепване на европейската Агенция за убежище и т. н. Сред тях е и т. нар. механизъм за солидарност – преместването на мигрантите от държавите по външните граници на ЕС към вътрешността на Съюза, обясни Елена Йончева. Тя каза, че по настояване на Съвета пактът ще влезе в сила до 24 месеца, след като бъде подписан през април, въпреки настояването на ЕП да е не по-късно от година. За това време държави като България, Италия, Испания, Гърция и Кипър ще разполагат с общ фонд от 2 млрд. евро, за да се подготвят за прилагането на новите правила.
Дискусиите за промяна на Дъблинския регламент, който определя правилата на политиката на ЕС за миграцията, продължават повече от десет години. Не беше справедливо спрямо България и другите държави на първа линия – да поемат натиска на мигрантите към Съюза, каза Елена Йончева. Тя координира преговорите по новия пакт от 2021 г. и едва на 20 декември 2023 г. беше постигната договорка между Европейския парламент и държавите членки. Не беше лесно, дори се наложи разговорите по всички регламенти да се замразят, докато държавите членки не се съгласят с механизма за солидарност, разказа евродепутатът.