В Давос предложиха чужд военен флот да влезе в Черно море
Форумът в Швейцария се превърна в панаир на суетата
На срещата в Давос бе разпространен доклад, в който се предлага създаването на военноморски флот с ресурсите на няколко неутрални страни, който да съпровожда и охранява търговски съдове. “В момента доставките на зърно и на химически торове от черноморските пристанища са изложени на риск. Той може да бъде снижен чрез създаването на военноморска оперативна група от неутрални страни, която да конвоира транзита по Черно море. Така ще бъде осигурена стабилност на продоволствените пазари”, се казва в документа. Предложението бе направено без каквито и да било предварителни консултации с Русия и Турция, които тази година не изпратиха свои представители на форума.
Какъвто и да е военен флот, принадлежащ на страни извън Черноморското крайбрежие, няма право да минава през Босфора, гласи споразумението за използване на пролива, напомни зам.-председателят на Комитета по външните работи на Съвета на федерацията Андрей Климов. Той добави, че Турция винаги строго е спазвала споразумението.
“Давоският форум не е международно обединение и с нищо не се отличава да речем от дружество за хващане на пеперуди. Затова няма смисъл да се гледа сериозно на този доклад. Той е просто безсмислено перчене. Има морско право, има правила за минаване през Босфора”, каза Климов. Според него срещата в Швейцария за повечето участници в нея е туристическа разходка – панаир на суетата.
Редица наблюдатели си задават въпроса кои са тези неутрални страни, които ще пратят свои военни кораби в Черно море. Ако става дума на политически неутралитет, такива държави в Европа почти не останаха – НАТО погълна всички. Дори Швейцария и Сърбия вече не са съвсем неутрални, а на всичко отгоре нямат флот по простата причина, че нямат излаз на море. Ако под “неутрални” се разбират именно страни далеч от Черно море, тогава флотове от Африка, Азия и Латинска Америка трябва да се стягат към Босфора. От текста на предложението обаче става ясно, че в Давос са дали неограничена свобода на фантазията си и “когато трябва”, може да гледат на НАТО като на неутрален военен съюз. Остава в това да повярват Москва и Анкара.
Лидери на различни партии в Турция изказаха съмнение, че кораби на НАТО ще влязат в Черно море, докато по неговите северни брегове се водят сражения. От началото на конфликта в Украйна Анкара се възползва от пълномощията, които й дава Конвенцията от Монтрьо, и забрани преминаването на военни кораби през нейните проливи, като предупреди за това съюзниците си от НАТО. “Конвенцията от Монтрьо предвижда недопускане кораби от НАТО да минават през проливите, за да се гарантира стабилност в Черно море при сегашната ситуация. Стабилността може да се осигури чрез сътрудничество между черноморските страни”, заявиха в Анкара. В Министерството на отбраната на южните ни съседи неведнъж са посочвали, че спазването на конвенцията е единствено правилното решение в случая с конфликта в Украйна.
След като режимът в Киев провали сделката за откриване на морски хуманитарен коридор, Министерството на отбраната на Русия предупреди, че всички морски съдове, пътуващи към украинските пристанища, ще се смятат за превозвачи на оръжие и въвлечени в конфликта. Въпреки това Киев обяви откриването на “временни коридори” за търговски кораби. Същевременно информира, че не може да даде гаранции за тяхната сигурност.