Икономическият гигант Гуандун
Провинцията с най-голям БВП в континентален Китай от 1989 г. насам
Гуандун е крайбрежна провинция в Южен Китай, разположена на северния бряг на Южнокитайско море. Столица на провинцията е град Гуанджоу, известен също и като Кантон. Гуандун е най-населената провинция – по данни от 2021 година там живеят 126,84 милиона души, разпръснати на територия от 179,800 кв. км.
Тази година Гуандун отново е с най-голямата провинциална икономика в Китай, с БВП от над 3 милиарда юана, които съставляват цели 10,6 % от общия БВП на страната.
Провинцията има разнообразни отрасли в икономиката и е известна като началната точка на „Морския път на коприната на Древен Китай“. Тя е дом на производствените съоръжения и офисите на широк набор от китайски и чуждестранни корпорации. Гуандун също е домакин на най-големия панаир за внос и износ в Китай – CantonFair, който се провежда в столицата на провинцията. Тук се намира и икономическата „Делта на Перлената река“ – мегаполис и център за високи технологии, производство и външна търговия. В тази зона са разположени два от четирите най-добре развити китайски града – Гуанджоу и Шънджън. Тези два града са едни от най-населените мегаполиси в света и са водещи финансови центрове в Азиатско-тихоокеанския регион.
Гуандун също е и една от водещите провинции в Китай в сферата на образованието и изследванията. Тя е дом на над 160 университета, като се нарежда на второ място сред китайските провинции след Дзянсу. През миналата година Гуанджоу и Шънджън се наредиха в класациите за най-добри градове в света.
Гуанджоу е столицата и най-големият град на провинцията. Разположен на Перлената река на около 120 км север-северозападно от Хонконг и 145 км северно от Макао, градът има история от над 2200 години и е бил основна точка на Пътя на коприната.
Гуанджоу е един от трите най-големи града в Китай. Поради голямото градско население и големия обем на пристанищния трафик, той е класифициран като голям пристанищен мегаград – най-големия тип пристанищен град в света.
Градът се намира в сърцето на района на Големия залив (Гуангдун – Хонконг – Макао), най-гъстонаселената зона в света, която със съседните градове формира най-голямата градска агломерация на Земята с приблизително 65 594 622 жители.
Административно градът има статут на подпровинция и е един от деветте национални централни града на Китай. Гуанджоу е най-известен със своя годишен Кантонски панаир – най-стария и най-голям търговски панаир в Китай.
Шънджън е град и специална икономическа зона на устието на Перлената река на централния бряг на провинция Гуандун, граничеща с Хонконг на юг, Донгуан на север и Хуейджоу на североизток. С население от 17,56 милиона през 2020 г. Шънджън е третият по население град в Китай след Шанхай и Пекин. Шънджън е глобален център в технологиите, производството, бизнеса и икономиката, финансите, туризма и транспорта, а пристанището на Шънджън е четвъртото най-натоварено контейнерно пристанище в света.
Има доказателства, че територията по делтата на Перлената река в провинция Гуандун е била населена още през неолитната епоха.
Тя става част от Поднебесната още по време на династията обединителка – Цин (221 – 206 г. пр. н. е.) и оттогава е неразделна част от Китай. След 16-и век Гуандун установява широки връзки с останалия свят.
Европейските търговци, идващи на север през Малакския проток и Южнокитайско море, особено португалските и британските, търгуват широко през Гуанджоу.
Макао, намиращо се на южния бряг на Гуандун, е първото европейско селище в Китай. Търговията с опиум през Гуанджоу е и една от причините за Опиумните войни, откривайки ера на чуждестранно нашествие в Китай.
През 1850 година в Гуандун избухва и първото тайпинско въстание на етноса хакка. Поради прекия контакт със Запада Гуандун става сърцето на антиманджурска и антиимпериалистическа дейност. Общопризнатият основател на съвременен Китай СунЯтсен също е родом от Гуандун.
По време на Реформата за отваряне на Китай Гуандун е избран от централното правителство да се превърне в район, „една стъпка по-напред“ от останалата част на страната и повечето градове в Гуандун преминават към либерализация на икономиката. Това води до изключително рязък икономически растеж.
Това е най-богатата провинция в региона на Южен Централен Китай и седмата най-богата сред всички провинции по БВП на глава от населението.
Гуандун е най-голямата провинция по БВП от 1989 г. насам в континентален Китай, като нейният БВП надвишава този на Австралия (1,70 трилиона долара) и Южна Корея (1,67 трилиона долара), съответно 12-а и 13-а по големина икономика в света.
Сега провинцията е една от най-богатите в нацията, с най-много милиардери в континентален Китай и с най-високия БВП сред всички провинции. В провинцията има повече от 20 зони за икономическо и технологично развитие.
Провинцията се отличава и с така обичаната кантонска кухня, откъдето произлизат любимите на много хора хапки в сладко-кисел сос. Друг символ на културата в този район е кантонската опера.