Акупунктурни точки и енергийни меридиани
Още в древността китайците забелязали, че по тялото на болен човек при натиск някои участъци са по-болезнени от други. Въздействието върху тези точки (чрез натиск, убождане, обгаряне, масаж) подобрявало състоянието на болния. Според древните китайски лекари убождането в тези точки, наречени „жизнени точки“, „отваря“ път на болестта да излезе от организма, а обгарянето я убива.
През 50-те години на миналия век е било открито, че в акупунктурните точки електрическото съпротивление е по-ниско. Tози факт може да бъде подкрепен с цитат от книгата „Лин Шу“, написана преди 2000 години. Цитатът гласи: „Това, което наричаме акупунктурни точки, се намира на места, където нито кожата, нито мускулите, нито костите възпрепятстват движението на енергията Ци навътре и навън.“
В „Трактат по акупунктура“, написан през 282 г., са описани 349 акупунктурни точки, в „Ней дзин“, те са 365, а в съвременните учебници се описани 361 точки.
По-късно било открито, че акупунктурните точки са разположени в определен ред – по линии, наречени меридиани. След това била установена връзката на тези точки и канали с вътрешните органи. Концепцията за каналите или меридианите, която на китайски се нарича Дзин-ло, се явява съставна част на традиционната източна медицина. Меридианите-това са канали или пътища, по които циркулира жизнената енергия Ци. Голяма част от каналите не са прави, а криволичат и се свързват с други меридиани. Системата от меридиани се състои от главни меридиани и странични. Китайската традиционна медицина определя 12 основни меридиана, които съответстват на органите, 2 единични меридиана, 15 вторични и 8 необичайни или т. нар. чудесни.
Меридианите са входът, от където болестите навлизат в организма. Енергийните канали са мястото, където точно може да се определят патологичните изменения в състоянието на организма, защото болестта всъщност е нарушение на циркулацията на енергията Ци по каналите. По всеки меридиан съществуват биоактивни точки и въздействайки върху тях е възможно да бъде възстановен правилният поток. В тази специфична система в човешкото тяло, каналите съединяват повърхността на тялото с вътрешните органи.
12-те основни меридиана:
1. Меридиан на белите дробове
Той контролира нивото на обмяната на веществата и дишането посредством контрол върху носоглътката, гръкляна, сливиците, трахеята и бронхите. Въздействието по меридиана на белите дробове лекува болести както на изброените органи, така и заболявания на лицето, болки в горните крайници, екземи, алергични обриви и други кожни заболявания.
2. Меридиан на дебелото черво
Основната му функция е отделителна. Образува двойка с меридиана на белите дробове и е тясно свързан с него. Поради това застоят в дебелото черво често се свързва с чувство на стягане в гърдите и дискомфорт. По този меридиан могат да се лекуват заболявания на дебелото черво и стомаха, както и заболявания на белите дробове, хипертония, болести на сърцето, болки в областта на устата (зъби, сливици, език) и области на лицето (уши, нос).
3. Меридиана на стомаха
Основната му функция е приемът и обработката на храната. Меридианът на стомаха оказва влияние на вътрешните органи като цяло и особено на стомаха като контролира неговата секреция. Стомахът като орган се явява център на енергийната система на човека, който получава енергия от храната и я разпределя по целия организъм. От неговото състояние зависи жизненият тонус и цялостното здравословно състояние. В меридиана на стомаха се образува защитната енергия, която предпазва организма на човека от външни въздействия.
Лечебният ефект при въздействие на точките по меридиана зависи от мястото, където са разположени. Точките, които се намират на главата, нормализират кръвообращението на органите на чувствата и устната кухина, лекуват невралгия и спазми на мускулите на лицето. Точките по меридиана на стомаха, разположени на врата въздействат на гърлото и горните дихателни пътища, а тези в областта на гръдния кош въздействат на белите дробове и бронхиите. Точките в областта на гърдите и стомаха лекуват гастрит, а точките, разположени по краката, лекуват не само нарушения в кръвообращението на краката, но и в областта на шията и главата (главобол и заболявания на очите).
4. Меридиан на далака
Меридианът на далака контролира транспортирането и смилането на храната в червата и стомаха, а също и обработката на хранителните вещества. Въздействието върху точките по меридиана на далака регулира и управлява състава и пречистването на кръвта, активно участва в образуването на кръвта, оказва влияние на системата на кръвообращение, регулира водния обмен в организма. Въздействието по меридиана на далака се препоръчва при следоперативни отоци в белите дробове, както и след операция на стомашната кухина.
5. Меридиан на сърцето
Това е един от основните меридиани в китайската традиционна медицина. И то е напълно естествено, защото сърцето и кръвоносната система са жизненоважни за правилната работа на организма, за цялостното здравословно състояние на човека. Меридианът на сърцето определя функционалното състояние на сърцето и системата на кръвообращение. Под негов контрол се намират съзнанието, умствената активност, усещанията и емоциите. Въздействието по точките на меридиана на сърцето лекуват емоционално-стресови нарушения, неврози, депресии, припадък, световъртеж, функционални нарушения на сърдечносъдовата система, премахва чувства като страх, тревога и тъга. Въздействието по меридиана на сърцето води до успокояване на сърцето и подобряване на душевното състояние.
6. Меридиан на тънкото черво
Функцията на този меридиан е да приема преработената храна от стомаха и да всмуква хранителните вещества и течности. Меридианът на тънкото черво и на сърцето образуват двойка. Заболяването на сърцето поразява и тънките черва и затова е необходимо да се лекуват и двата меридиана. Лявото разклонение на меридиана на тънкото черво въздейства на тънките черва, а дясното – допълнително и на дванадесетопръстника. Локалното въздействие по меридиана е ефективно при главоболие, болки в задната част на шията, в раменете и лактите, а също и при шум в ушите.
7. Меридиан на пикочния мехур
Меридианът на пикочния мехур регулира дейността на бъбреците. Въздействието върху него е активно при болезнени и спастични състояния (главоболие, лумбаго, конвулсии на мускулите). Точките по този меридиан лекуват и хронични кожни заболявания, нарушения на централната нервна система, радикулит, главоболие, нарушения в кръвообращението в мозъка, болки в областта на шията, гърба, кръста и мускулите на краката.
Продължава в брой 4