Общественици, преподаватели, журналисти и духовници с декларация до Софийския университет в подкрепа на Дарина Григорова и свободата на словото
Университетските ценности стъпват върху фундаменталната свобода на словото, на мисълта и на правото да се съмняваш, ако ти налагат една единствена „правилна“ гледна точка.
Обезпокоени за университетската свобода, широк кръг български общественици депозираха в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ на 23 януари 2024 г. ДЕКЛАРАЦИЯ с въпроси към Академичния съвет на СУ относно правната, фактическата и моралната несъстоятелност на Декларацията на АС на СУ от 22 декември 2023 г. по повод интервюто на проф. Дарина Григорова за онлайн изданието „Поглед инфо“.
Декларацията е адресирана до АС на СУ, до Етичната комисия на СУ, до Контролния съвет на СУ, до Обществения застъпник при СУ, с копие до президента на Република България, до Министерския съвет и до министъра на образованието. По съдържанието си декларацията не само изразява мнение относно допуснатите от АС процедурни нарушения и нарушения на материалния закон, но и изисква от съответните органи на СУ проверка на обстоятелствата, касаещи декларацията на АС.
Сред подписалите са представители на академичните среди, журналисти, юристи, а поради нравствения момент на задушаване на свободната воля на всеки човек да изразява личната си позиция, и духовници на Българската православна църква.
Има ли неправомерни действия от страна на ректора проф. Георги Вълчев, дали е бил подведен АС, са все въпроси, на които българската общественост очаква незабавен публичен отговор.
Г-н ректорът следва да обясни кой е виновен за петното върху авторитета на Алма матер, още повече че Софийският университет „Св. Климент Охридски“, най-старото висше учебно заведение в България, се издържа от българските граждани и нещо много по-важно – стабилността в СУ е от стратегическо значение, отнасящо се и към националната сигурност, като всеки опит за управляването на Университета чрез външна намеса и използването на институцията за упражняване натиск, наподобяващ политическа разправа, се явява посегателство върху бъдещето на България, за което се носи и наказателна отговорност.
Темата за свободата на словото засяга всеки от нас, което обяснява широкия обществен интерес в защита на едно от основните човешки и конституционни права, гарантиращи спазването на конституционният принцип, че България е правова държава.
В декларацията се казва:
Академичният съвет на СУ заяви, че се „разграничава категорично“ от изразената от проф. Дарина Григорова лична позиция, предизвикала „многобройни протестни писма срещу лансираните тези“ в интервюто й.
Академичният съвет обвинява проф. Дарина Григорова, че „материали с подобно съдържание нагнетяват допълнително съществуващото в страната обществено напрежение и обслужват интересите на пропагандата, свързана с войната в Украйна“.
Личното мнение не е и не може да бъде пропаганда, обратното, осъждането на личното мнение, изразено в интервю, е с подчертан характер на пропаганда, тъй като представлява по съществото си налагане на единствено и вярно мнение, каквото беше законодателно закрепеното в чл. 2 на Конституцията на НРБ правило за „водещата линия на партията“.
Университетът към 2023 – 2024 г. партиен ли е?
На 5 януари 2024 г. ректорът на СУ проф. Георги Вълчев в интервю на програма „РадиоТочка“ по БНР „Хоризонт“ подробно изложи мотивите и обстоятелствата, при които е изготвена декларацията, и което поражда серия въпроси:
1/ Проверени ли са авторите на т. нар. „протестни писма“, те анонимни ли са, реални личности ли са ги подписвали, колко са на брой и въобще кой е проверил автентичността на въпросните мейли, предвид че съвременната техника позволява генерирането на хиляди мейли от изкуствен интелект?
2/ Само с броя и неизвестното съдържание на получените мейли ли ректорът на СУ обосновава позицията си, при положение че сам заявява в интервюто си пред БНР „аз самия не бях гледал това интервю, не бях чел“?
В интервюто на проф. Дарина Григорова на нито едно място не е казано, нито дори намекнато, че тя представлява или говори от името на институцията. Това е лесно проверимо, тъй като видеото и текстът на интервюто са публикувани и общественият достъп до тях към момента е напълно безпрепятствен.
Чрез лично инициираната от ректора проф. Георги Вълчев декларация, АС е допуснал нарушение на основно конституционно право на проф. Дарина Григорова по чл. 39, ал. 1 от Конституцията – да изразява мнение и да го разпространява чрез слово – писмено или устно.
3/ Допустимо ли е личното мнение на г-н ректора на СУ, несъгласувано и одобрено от АС, да представлява декларативно официална позиция на СУ?
4/ На кое правно основание в българското и европейско законодателство г-н ректорът се позовава в твърдението си, че когато преподавател е поканен в лично качество за интервю, е длъжен да обяви, че не изразява официална позиция на висшето учебно заведение?
5/ Превишил ли е ректорът служебните си задължения и правомощия, изготвяйки официална позиция на АС на СУ, която не е била обсъдена и гласувана, извън текст за разграничаване?
Декларацията на АС на СУ е лишена от правно основание. Същата е лишена и от фактическо основание, и от морално основание.
В едно демократично общество трябва да има толерантност към мнението на другия – иначе обществото може да е всякакво друго, но не и демократично. Преди години медиите цитираха една вече забравена в журналистическата практика мисъл на Волтер: „Не съм съгласен с това, което казваш, но докато съм жив, ще защитавам правото ти да го казваш“. Къде са днес тези журналисти, университетски преподаватели или професори от БАН, които твърдяха, че Волтеровата мисъл е тяхно кредо и обществен ориентир?!
Тук трябва да припомним, че за съжаление, историята на Европа през XX век познава немалко мракобесни случаи, започващи преследване на университетски преподаватели по политически и расови причини. Така например през 1933 – 1935 г. в нацистка Германия са уволнени над 1200 професори и изследователи заради това, че са евреи или че изповядват убеждения, различни от официално наложените. От тези нещастни хора 40% намират смъртта си в концентрационни лагери, 4 – 5 % се самоубиват, а останалите се спасяват, като емигрират. Тъжното е, че почти по същото време над 900 техни немски колеги от академичните среди подписват „професорско възвание“ в подкрепа на Адолф Хитлер и неговата държава.
Ще бъде много жалко за нас, ако почти 35 години след началото на Прехода преследването на инакомислещи в академичните среди, налагането на нетърпимост към мнението различно от нашето или официално провъзгласеното и публичното заклеймяване на онези, които имат смелостта да „мислят различно“, започнем да го приемаме като нормално. Не, това не е белег за нормално, още по-малко пък символизира онова свободно, демократично и модерно общество, към което искрено сме се стремили след 1989 г.!
Ние, подписалите настоящата декларация заставаме зад свободата на инакомислещите като основна университетска ценност на Алма матер, тъй като Университетът е от стратегическо значение за интереса на държавата, националната сигурност и развитието на страната.
Докато казаното в медиите от проф. Григорова очевидно е лично мнение на специалист в областта си, то декларацията на ректора и АС без никакво съмнение е от името на самата институция, поради което подписалите се под нейния текст носят неизмеримо по-голяма морална и юридическа отговорност за позицията си.
Очакваме от Академичния съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ да отговори на поставените от нас въпроси, както и сезираните контролни органи да извършат предвидените в ПУДСУ проверки и да информират българската общественост за резултата, тъй като е казано „Истината ще ви направи свободни“ (Иоан. 8:32).
Декларатори:
- Проф. д.и.н. Андрей Пантев
- Проф. д-р Пламен Киров
- Проф. д.пс.н. Людмил Георгиев
- Проф. д-р Милияна Каймакамова
- Проф. д.н. Нина Дюлгерова
- Проф. д.ик.н. Бончо Асенов
- Проф. д.ф.н. Васил Проданов
- Проф. д.ф.н. Нако Стефанов
- Проф. д-р Андрей Андреев
- Доц. д-р Димитър Вечев
- Доц. д-р Екатерина Вечева
- Доц. д.п.н. Мария Пиргова
- Доц. д-р Григор Сарийски
- Доц. д-р Цветанка Аврамова
- Д.ик.н. Георги Чанков
- д-р Войн Божинов
- д-р Велизар Енчев
- д-р Вихра Павлова
- д-р Румен Петков, “Поглед инфо”
- Месемврийски епископ Яков /Илия Тасев/
- ставр. икон. Христо Пудин
- свещ. прот. Георги Спасов
- свещ. Сергей Павлов
- свещ. Владимир Дойчев
- Снежана Тодорова, предс. на УС на СБЖ
- Соня Момчилова, предс. на СЕМ
- Петър Волгин, журналист
- Велислава Дърева, журналист
- Анна Заркова, журналист
- Явор Дачков, журналист
- Милена Дойчева, журналист
- Катя Илиева, журналист
- Генерал майор о.з. д-р Стоимен Стоименов
- Румяна Ченалова, юрист
- Стефка Спиридонова, юрист
- Мариана Ананиева, юрист
- д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър
- Николай Фенерски, писател
- Теодора Берова, преводач, редактор
- Красимир Беров, издател, програмист
- Михаил Тасков, китаист
- Василианна Мерхеб, богослов
- Гергана Йоцова, филолог
- Борис Йоцов
- Миглена Иванова
- Емилия Цоконова
- Маринела Шаронова
- Николай Шаронов