Петър Витанов: Новите митове на “Позитано”
Днешната сглобка – едно от най-отвратителните явления в новата ни политическа история, е възможна, само и единствено защото БСП не е нито първа, нито втора, а пета сила. Тя се държи привидно като опозиция в Народното събрание, но влезе в поредица от задкулисни договорки. Една от тях беше „хартиената коалиция“, предрешила резултатите на последните парламентарни избори.
И защото от началото на седмицата всевъзможни говорители обясняват колко добре вървят нещата напоследък, нека да се върнем към реалните факти.
В края на 2022 г. издадохме в сборник текстове на известни анализатори и представители на академичната общност, за да развенчаем популярните митове за БСП, които незаслужено създаваха сатанизиран образ на социалистическата партия, в опит да изчистим лицето ѝ от несправедливо пришиваната вина.
Днес, с огорчение мога да кажа, че тясното ръководство безскрупулно произвежда нови митове за случващото се в БСП и отказва да признае очевидната истина. А всеки, който си позволи да я изрече на глас – най-често от загриженост за бъдещето, бива низвергнат и обявяван за враг с партиен билет.
От всичко това губят лявото и левите хора – тези, които винаги са били лоялни на столетницата и с болка наблюдават разрухата, и онези, които вярват в лявата идея, но не могат да се припознаят в политиките на БСП.
Въпреки това всеки ден от телевизионния ефир чуваме как партията продължава да жъне успехи на всички фронтове, а ако има някакви проблеми, то за тях са виновни президентът, евродепутатите, бившите членове (изключени или напуснали заради несъгласие).
Ето и фактите зад внушенията, които се правят:
БСП отчита успехи
През 2017 г. БСП влиза в 44-то народно събрание с 80 депутати.
През 2023 г. – с 23-ма.
На местните избори през 2019 г. общинските съветници на БСП са 1020
На изборите през 2023 – 670.
От 27 областни града – БСП е първа политическа сила само в един, втора – в 2, трета – в 8, а в останалите 16 заема от четвърто до дванайсето място.
Сред 72-мата обявени за спечелили кметове, едва 20 са регистрирани в избирателните комисии като представители на коалицията „БСП за България“, а в тази цифра влизат и кандидати на ДПС (Радослав Ревански в Белица), ГЕРБ (Апостол Апостолов в Симитли), независими (Александър Сабанов в Силистра) и т.н.
Подкрепата за БСП расте
На парламентарните избори през 2017 г. за БСП гласуват 955 490 души.
На изборите през 2023 г. – 225 893.
Всичко е наред с местните структури на БСП
Новините за отстранени ръководители и подменени кандидати на местно ниво са ежедневие. Стотици са напусналите, изключените, разочарованите, намерилите място в други листи – в Пловдив, Шумен, Видин, Благоевград, Плевен, Сливен….
Партийният устав е закон
По устав Националният съвет трябва да заседава всеки месец.
За последните 4 месеца това се е случило веднъж. Резултатът от местните избори през октомври 2023 г. е отчетен три месеца след провеждането им, януари 2024 г.
По устав трябваше да се сложи край на вечните депутати и председатели, като се постави ограничение – 8 години за председател на партията, 12 за депутат.
От 23 -ма депутати в сегашния парламент, четирима са превишили срока.
Корнелия Нинова дава заявки, че ще се кандидатира за трети мандат, макар това да не ѝ се полага по устав.
Уставът забранява съвместяването на определени длъжности.
Борислав Гуцанов е едновременно депутат и областен председател във Варна
Иван Петков – Бебето е едновременно депутат и общински председател в Пловдив.
БСП е пълноправен и уважаван член в европейското ляво семейство
Прекъснати са почти всякакви международни контакти.
От Партията на европейските социалисти (PES) искат да замразят членството на БСП в организацията – причината са многократни критики за ксенофобския и националистически облик на БСП.
БСП се развива организационно
От мощна организация, градена в продължение на 130 години, партията се превръща в микропредприятие. През 2017 г. на „Позитано“ работят над 130 души, днес те са едва 16.
Лявата телевизия БСТВ претърпява злощастен фалит, затънала в задължения и неплатени осигуровки. Партийното издание „Дума“ от ежедневник ще стане седмичник, след като се сбогува с най-ярките си пера.
…
Останалото е мълчание.