Китайската и Българската академия на науките си сътрудничат в биомедицината
Институтът по биофизика и биомедицинско инженерство (ИБФБМИ) при Българската академия на науките (БАН) бе домакин неотдавна на Четвъртата младежка научна сесия с международно участие „Биомедицина и качество на живот“.
Младежката научна сесия привлече над 30 млади учени, докторанти и студенти от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Медицинския университет – Плевен, Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, няколко института на БАН и частни фирми с изявен интерес в областта на иновациите. Бяха представени научни доклади в четири направления: „Биомедицина и биомедицинско инженерство“, „Биологични мембрани и биомакромолекули“, „Биоматериали, клетъчно и тъканно инженерство“ и „Молекулна биофизика и биоинформатика“.
Участниците в сесията имаха удоволствието да изслушат лекции на високо научно ниво от поканените гост-лектори от САЩ, Китай, Обединеното кралство, Унгария и България. От своя страна лекторите изразиха впечатленията си от изключително високото научно ниво на представяне на участващите в сесията млади учени и студенти. В програмата бяха включени и презентации, свързани с етиката в научно-изследователската работа, както и добрите практики при отговаряне на критични научни рецензии.
От китайска страна като гост-лектор участие взе д-р Йен Йен от Шънджънския институт за развити технологии (SIAT) към Китайската академия на науките (КАН) с тема на научното представяне „Топологичният анализ на сигнали: подход за изследване на физиологичното състояние на човешкия организъм посредством формата на данните“. Като продължение на тази тема, ас. Ю-шъЛиу от същия институт представи своята работа по прилагането на методи за топологична обработка за анализ на походка, допълва Радио Китай за чужбина.
Доц. д-р Анелия Костадинова от ИБФБМИ, ръководител на съвместен проект между ИБФБМИ и SIAT, предостави допълнителна информация за участието на китайските учени: „Нашите гости от SIAT бяха поканени за участие в научната сесия като част от една текуща инициатива за научно сътрудничество между Китайската академия на науките и Българската академия на науките, която намери израз в съвместен проект между ИБФБМИ и SIAT на тема „Синтез и методи на приложение на графенови сензори за регистриране на планарно налягане в носими устройства“ (IC-CN/01/2023-2025). От страна на БАН, освен учените от ИБФБМИ, в проекта участват и учени от Института по електроника и Института по микробиология. Бих желала да отбележа, че изследванията на нашите институти в тази мултидисциплинарна тематика се развиват и по своя независима траектория, прераствайки в един самостоятелен проект на тема „Изследване на двигателна и физиологична активност чрез биосъвместими и антибактериалнимултимодални сензори“ (№ КП-06-Н77/13), подкрепен от Фонд „Научни изследвания“.