Акупунктурни точки и енергийни меридиани
Продължение от брой 3
Както споменахме в предния брой, в традиционната китайска медицина акупунктурата заема много важно място. Още в древността китайските лечители са забелязали, че по тялото на болния някои участъци са по-болезнени при натиск от други. Било е установено, че външното влияние над тези точки (чрез натиск, убождане, обгаряне, масаж) подобрява състоянието на болния. Според древните китайски лекари убождането в тези точки, наречени „жизнени точки“, „отваря“ път на болестта да излезе от организма, а обгарянето я убива. В днешния материал ще се спрем на останалите жизнени меридиани:
8. Меридиан на бъбреците
Меридианът на бъбреците е „хранилище“ на „първичната енергия“, която определя енергийните запаси на организма. Счита се, че човек получава тази енергия в момента на раждането си и от нейните запаси зависи резервът от жизнени сили. След продължително боледуване и сериозна операция болните често се оплакват от появата на раздразнителност, неприятни зрителни усещания, безсъние, изпотяване нощем и т. н. Това е следствие от недостиг на енергия в бъбреците. Въздействието по меридиана на бъбреците лекува пристъпи на бронхиална астма, състояния подобни на гръдна жаба, менструални нарушения и патология на половата система, състояния на хипертония и хипотония. Долните точки по меридиана са ефективни при неврастения и епилепсия.
9. Меридиан на перикарда
Основната му функция е да защитава сърцето. Меридианът не е свързан с някакъв орган, а се явява представител на функционален кръг и въздействието му върху някои органи е сходно с това на меридиана на сърцето. Оказва влияние и на парасимпатиковата нервна система. Понякога наричат този меридиан сърдечносъдово-полов. Меридианът влияе на общата маса на циркулиращата кръв и обмена на веществата и на органите с вътрешна секреция.
10. Меридиан на тройния нагревател
Този меридиан не е свързан с конкретен орган.Това е една цялостна функционална система, която включва в себе си три кухини, като три функционални единици. Горната част включва туловището и гръдния кош до диафрагмата (системите на дишане и кръвообращение), средната – от диафрагмата до пъпа (органите на храносмилането, стомаха и далака), долната част обхваща пространството под пъпа (бъбреците, пикочния мехур и половите органи).
Меридианът контролира и регулира различни процеси и функции на вътрешните органи и образува двойка с меридиана на перикарда. Меридианът на тройния нагревател за разлика от меридиана на перикарда, влияе на спастичните и болезнени синдроми. Докато меридианът на перикарда влияе при психически нарушения и има връзка с вътрешната секреция, то меридианът на тройния нагревател влияе повече при състояние на повишена възбуда, регулира симпатиковата нервна система. Въздействието по този меридиан способства при състояния на силна възбуда и при склероза на съдовете.
11. Меридиан на жлъчката
Намира се в тясна връзка с меридиана на бъбреците. Тяхното функциониране е взаимно свързано. Въздействието по него лекува мигрени, болки по лицето, някои възпалителни процеси в ушите, междуребрена невралгия, лумбаго, ишиас, артрит, заболявания на жлъчката.
12. Меридиан на черния дроб
Черният дроб е кръвното депо на организма, което съхранява и регулира количеството на кръвта, регулира състава на кръвта, кръвообращението, изработва биологически активни вещества. Силният гняв наранява черния дроб и при заболяване на черния дроб е характерна появата на гневна раздразнителност. Цял ред мозъчни заболявания също са свързани със заболяване на черния дроб. Опорно-двигателният апарат също се намира под ръководството на черния дроб. Черният дроб контролира мускулите и сухожилията. При поразяването му могат да се появят мускулни заболявания като спазми и др. Очите са огледало на черния дроб. Върху меридиана на черния дроб се въздейства при увеличение на черния дроб, жълтеница, влошаване на зрението, световъртеж, избухливост, главоболия от различен характер, при различни заболявания на половите органи.
Дванайсетте основни меридиана се преливат един в друг и образуват затворен кръг, който обхваща цялото тяло. Кръговратът на енергията по 12-те меридиана обхваща целия организъм и се осъществява по определени закони като на всеки участък има строго определено съотношение между кръвта и енергията. Меридианите изпълняват следните функции: управляват потока на кръвта и жизнената енергия Ци, поддържат хармонията и баланса между Ин и Ян. Те предават енергията от вътрешността към повърхността на тялото, благодарение на което вътрешните сигнали за нарушение достигат до повърхността.
Жизнената енергия прави един пълен цикъл в рамките на едно денонощие. Часът, в който енергията минава по определен канал, се характеризира с максималната активност на органа и функцията му, на който съответства меридиана. Жизнената енергия циркулира в строго определена последователност, преминавайки от един канал в друг в течение на денонощие. Така, тръгвайки от меридиана на белите дробове, чиято максимална активност е между 3 и 5 ч. сутринта, енергията преминава в меридиана на дебелото черво, след това в меридиана на стомаха, далака и надбъбречната жлеза, сърцето, тънките черва между, пикочния мехур, бъбреците, перикарда, тройния нагревател, жлъчката и черния дроб като завършва един пълен кръг и отново се връща в меридиана на белите дробове.
Циркулацията на енергията по меридианите може да се разгледа и от гледна точка на теорията за Ин и Ян, според която меридианите образуват 6 двойки. Така съществуват 6 Ин и 6 Ян меридиана.
Ин меридианите съответстват на органите, които набавят, съхраняват и обработват веществата и енергията в организма. Това са белите дробове, далакът, сърцето, бъбреците перикардът и черният дроб. Ян меридианите съответстват на кухите органи, чиято функция е свързана с обмяната на веществата и отделянето. Това са дебелото черво, стомаха, тънкото черво, пикочния мехур, тройният нагревател и жлъчката.
Според теорията за Ин и Ян, Ян е Небето, а Ин – Земята. Човекът се намира по средата. Горната част на човешкото тяло се отнася към Ян, а долната – към Ин. Според древния „Трактат по акупунктура“: „Трите меридиана Ян на ръцете и на краката се издигат нагоре, а от главата се спускат към краката. Трите меридиана Ин от областта на краката се качват нагоре към гърдите и от там се спускат по ръцете. Субстанцията Ин се качва, а Ян се спуска.“
Според този трактат от 3-те Ян меридиани по протежението на краката и 3-те по ръцете като енергията по първите три канала се движи центростремително, а по другите центробежно. От своя страна енергията по 3-те Ин канала от краката се качва нагоре към гръдния кош, но не стига до главата, където се концентрира Ян енергия.