Полк. Горан Симеонов: Скъпо угодничество принуждава България да финансира военно-промишления комплекс на САЩ
Разговор на проф. Петко Тодоров с председателя на Асоциацията на разузнавачите за реалности и опасности в условия на война
За тазгодишния икономически форум Давос имаше много малко информация какво се случи. Какво обаче се случи под повърхността?
– Аз съм силно обезпокоен от тазгодишния Давос. Най-вече защото не се открои категорично мнение и становище на управляващия елит за случващото се в света.
Имаше две големи теми – новият световен ред, който всички вече признават, че настъпва и изкуственият интелект. Обезпокоен съм и в двете посоки.
Изкуственият интелект (ИИ) се оказа една технологична революция, която се развива изключително динамично. Управляващите и обществото не могат да го контролират. Има опасност тази липса на контрол да отклони ИИ в посоки противни на човешката натура. Например във военно-промишления комплекс, където нововъведенията влизат най-напред, и където нормата на печалба е най-висока, особено в сегашната обстановка.
В самият нов световен ред също няма ясни позиции. Единственото, което е ясно, е че хегемонът – вече не е хегемон. Оформиха се няколко икономически, финансови центъра, от които САЩ са най-мощния.
В САЩ обаче върви битка между финансовия и промишления капитал. Като промишления капитал в лицето на Доналд Тръмп иска да си върне позициите. Години наред финансовият капитал доминираше, предизвика две сериозни кризи, които бяха потушени с обществени средства и сега е време за реванш. Реваншът е през военно-промишленият комплекс.
Оформят се няколко блока – БРИКС, блокът на Доналд Тръмп, в който вероятно ще влезе и Аржентина, и Британската общност. Тя е слабо позната у нас, но това е една изключително здрава икономическа, а вече и военна общност.
– Това, че САЩ прехвърлиха върху Великобритания отговорността за Украйна, ще изтощи ли Великобритания, както изтощи редица европейски страни?
– Смятам, че основният интерес на Великобритания е в Черно море, по-точно южното крайбрежие – Крим, Одеса. Тази част на руско-украинския фронт най-силно интересува Великобритания.
От тази гледна точка ми се струва, че ще имаме две посолства, до които ще тичат нашите хора. Опасно става и за България и за Европа, защото тя се срива като икономически, финансов и културен център. Срива се най-вече в икономически план, заради санкциите, които бяха въведени спрямо Русия. Те свалиха наполовина конкурентоспособността на Германия, Франция и Европа.
– Това беше една от целите на войната. САЩ си я изпълниха.
– Точно така. Може да се очаква, че това прехвърляне на енергийните нужди на Европа върху САЩ, не може са свършат същата работа, която вършеха ресурсите на Русия.
Ако трябва да преминем към войната, то всяка война рано или късно завършва с преговори за мир. Преговори ще има, предстои да видим как ще бъдат оформени.
– В момента започва най-голямото учение на НАТО, призвано да покаже на Русия, че то може да защити своя страна-членка. Защо нас ни няма в това учение? Има две обяснения – че армията ни не е готова и че Русия не представлява опасност за България. Кое избирате от двете?
– Едната част от отговора е, че нашата армия не е на ниво. Тя няма боен опит. Тепърва се превъоръжава и на не се възлагат май защитни, да не кажа обслужващи функции. Охраната на наличните тук бази. Ние сме ценен съюзник с територията си. С геостратегическото си положение. Затова тепърва тук ще се увеличава присъствието на американски и английски войски. Центърът, който се създава във Варна е сериозна брънка от логистическата верига срещу Русия.
– В чуждия печат прочетох, че могат да ни подарят кораби, като под български флаг да влязат американски или английски…
– …английски…
-… за да отбраняват нашето Черноморие. Но това означава да станем фронтова държава?
– Ние сме. Не си правете илюзия, че само думите на Тагарев означават, че сме фронтова държава и сме във война. Ние действително сме фронтова държава. Не случайно толкова действия бяха предприети с чувство на угодничество, срещу Русия, срещу двустранните отношения, че ние сме враг за Русия, наравно с Полша, с Румъния, с държави, които са воювали с Русия.
Определено там (в Русия-бел. ред.) се формира негативно отношение към България, като към една неблагодарна държава и това се използва от определени кръгове.
– Новите ни съюзници, които не са вече нови, нищо не инвестираха в българската военна промишленост. Чак за 2028 г. ни обещават военна техника, платена богато от бедния български бюджет. Самолетите се забавиха…
– Ние сме уникална държава в това отношение, с неспособността на държавното ръководство да изтъргува поне… ние субсидираме американския военнопромишлен комплекс. Два милиарда и кусур, дадени години предварително. Това е безобразие. Част от угодничеството, за което плащаме скъпо. Недоокомплектована и недовъоръжена държава.
Същото е и със “Стайкър”-ите (американски БТР-и, които ще бъдат закупени за нуждите на БА – бел. ред.). Потули се въпросът.
Имаше едно много остро изказване на Красимир Каракачанов за недостатъците и архаичните елементи на “Стайкър”-ите, както и възможността да се произвеждат части за него тук. Всичко това се подминава, българското общество е оставено настрани от този процес, а парите са сериозни. Сега само ще ремонтираме БТР-ите, заедно с тези на съседна Македония, за които те ще ни плащат с тока, който внасяме от тях. Ако не знаете, вече внасяме ток от Македония.
– Европейската комисия е подписала споразумение с латиноамериканските страни за безмитен внос на селскостопанска продукция. За това протестират селяните във Франция, Германия.
Защо ЕС прави политика, все едно управлява една държава, а не остави държавите да провеждат политика, водени от националните си интереси?
– Това е най-големият проблем в момента в ЕС. Има Европейски съвет, който взема решенията на база доклади на комисарите, след това отиват в парламентите и се гласуват….
Това не може да продължава до безкрайност. Натрупването на негативизъм към управляващите органи, Европейски съвет, Европейски парламент, в България към изпълнителната власт, към парламента, това рано или късно ще доведе до взрив. Трудно ми е да кажа как точно ще бъде. Трупа се критична маса. Опозицията не е в състояние да противостои.
– Отваря се потенциал за нова политическа сила, която да изрази желанията на тази критична маса.
– Това са законите на демокрацията, ако всичко в Европа и света върви нормално.
Имам чувството, че управляващите са загърбили световните и европейските проблеми. Няма нито един сериозен дебат по отношение на участието на България във войната в Украйна. Има някакви декларации и с това се изчерпва въпросът. Трябва публичен дебат.
В момента в района на Ямбол се търсят хубави къщи с цени над 500 хиляди евро. Това е районът където ще се изгражда голямата база. По този начин се купува местната общественост.
Няма цялостна политика, няма стратегическа политика. Ние се превърнахме в най-големите “йесмени”. Каквото каже Европа, каквото каже НАТО. А всъщност се оказа, че това същото го казва хегемона. Сега, когато хегемонът се прибира, какво правим?
– От къде ще се прибере хегемонът? Бяхме свидетели как се прибра от Афганистан, преди това от Виетнам?
– Съобщиха, че ще има изтегляне от Ирак. Близкият Изток ги оставят на Израел. Ако се възприеме изолационистката политика на Тръмп, първо ще се заеме с държавата си. След това – Канада, Мексико, Латинска Америка. Тръмп ще се стреми да си осигури тила. И когато си осигури по-стабилен тил, включително за сметка на деиндустриализацията на Европа, ще погледне към Южнокитайско море.
Европа може да бъде напусната, защото тук вече няма печалба, но конкуренцията с Китай за Африка, за Латинска Америка ще продължи. В света е е една сложна картина, която ще започне да се институционализира с изборите, които предстоят в света.
– Слушах коментар на хора от Атлантическия клуб, че нашите служби били пробити от руските служби. И предлагат да внесем в ЕК нови санкции за отнемане на имоти на руснаци, както и комплексът “Камчия”.
– Четох, че има указ на руския президент да се изготви списък на руското имущество зад граница, включително и Аляска, където бил тъмен въпросът. Там ще влезе и този имот и имотите на гражданите. Този списък се прави, за да се предяви един ден.
Бих посъветвал дипломатите от Атлантическия клуб да бъдат по-внимателни. Нека не се подковаваме като жабата. Да изчакаме, нищо няма да спечелим. Тук няма и капка български интерес в това предложение.
(Със съкращения)