Въпреки санкциите руските банки са реализират печалби от 37 милиарда долара
Руските банки са реализирали рекордна печалба от 3,3 трилиона рубли (36,96 милиарда долара) през 2023, посочва Централната банка на страната, цитирана от Ройтерс и БТА.
Ръстът идва благодарение на рязкото покачване на дейността в ипотечното, корпоративното и потребителското кредитирине, като секторът се е възстановил от санкциите, наложени му през 2022 г.
Тогава печалбите на банките спаднаха с около 90 на сто заради санкциите. За скока през миналата година сериозен принос има и огромният скок в бюджета за отбрана на Русия.
Очакванията за настоящата година е банките да регистрират спад на положителни до 2,3-2,8 трилиона рубли, според Александър Данилов, директор на отдела за банкови регулации и анализи към Централната банка.
Същевременно руската рубла започна да спада след края на данъчния период, приключващ в края на месеца. Макар и да остава под границата от 90 рубли за долар, руската валута се доближава вече до нея и се търгува за около 89,33 рубли, или спад с 0,4 на сто спрямо вчера. Спадът й спрямо еврото е с 0,6 на сто до 96,69 рубли, а спрямо юана – с 0,5 на сто до 12,41 рубли.
Вчера Съветът на ЕС съобщи, че подновява за още шест месеца икономическите санкции, наложени на Русия заради нападението срещу Украйна. С друго решение Съветът на ЕС допълва списъка на санкционираните руснаци, отговорни за нарушаване на човешките права.
Икономическите санкции на ЕС срещу Москва са в сила от 2014 г., бяха разширени след февруари 2022 г. и вече обхващат търговията, финансите, технологиите и стоките с двойна употреба, производството, превозите и луксозните стоки. Санкциите включват забрана за внос или пренос на суров петрол по море и определени петролни изделия от Русия към ЕС, отнемане на достъпа на повечето руски банки до международната разплащателна система SWIFT и прекратяване на излъчването и лицензите на няколко подкрепяни от Кремъл медии, разпространители на дезинформация, се отбелязва в съобщението.