Шандун – една от най-богатите провинции на Китай иродномястонамъдреца Конфуций
Шандун (山东) е източна крайбрежна провинция на Китайската народна република. Тази провинция заема централно място в китайската история от началото на китайската цивилизация, която населявала долното течение на Жълтата река. Шандун е бил основен културен и религиозен център на даоизма, китайския будизъм и конфуцианството. Планината Тай е най-почитаната от даоистите. Тук се намира и град Цюфу – родното място на мъдреца Конфуций.
Провинция Шандун е разположена на пресечната точка на древни и съвременни търговски пътища север – юг и изток – запад и това му помага да се утвърди като икономически център. След период на политическа нестабилност и икономически трудности, започнал в края на 19-и век, през последните десетилетия Шандун преживява бърз растеж. Дом на над 100 милиона жители, той е шестата по население субнационална единица в света и втората по население провинция на Китай.
Провинцията е третата по големина провинциална икономика в Китай
с БВП от 8,3 трилиона юана през 2021 г., (или 1,3 трилиона щатски долара) което е еквивалентно на БВП на Мексико. Ако беше държава, това щеше да бъде 15-ата по големина и население икономика към 2021 година. БВП на глава от населението е около средния за страната.
Шандун е една от най-богатите провинции на Китай, като нейното икономическо развитие се фокусира върху големи предприятия с добре известни марки. Също така е на първо място сред провинциите в производството на различни продукти, включително памук, пшеница и чесън, както и благородни метали като злато и диаманти. Освен това има едно от най-големите находища на сапфир в света.
Други важни култури са соргото и царевицата Тук се произвежда бром от подземни кладенци и сол от морска вода. Това е най-големият износител на селскостопански продукти в Китай. Петролните полета също формират важен компонент от икономиката на региона.
Към провинцията се насочват южнокорейски и японски инвестиции и туризъм поради географската му близост до тези страни.
В Шандун има и редица зони за икономическо и технологично развитие:
Зона за високотехнологично индустриално развитие на Джинан (една от първите по рода си).
Високотехнологична индустриална зона Циндао (създадена 1992 г.)
Зона за обработка на износ Уейхай (създадена 2000 г.)
Технологичен научен парк УейхайТорч (основан 1991 г.)
Зона за обработка на износ в Янтай (една от първите одобрени от Държавния съвет) и др.
Производството на вино
е вторият по големина поминък на Шандун, на второ място след селското стопанство.
Понастоящем има повече от 140 винарни в региона, разпределени главно в долината на гроздето Нанван и магистралата Ян – Пън Ъайтсийнг. Регионът произвежда повече от 40% от производството на вино от грозде в Китай. Лозята от основните сортове като „Каберне Совиньон“, „КабернеГерниш“, „Мерло“, „Ризлинг“ и „Шардоне“ са на възраст 20 години, което се счита за златната фаза за това грозде.
Шандун е водещ вобразованието и научните изследвания.
Провинцията е домакин на 153 висши учебни заведения, нареждайки се на второ място в Източен Китай след Дзянсу и на четвърто сред всички китайски провинции. Към 2023 г. двата големи града на провинцията – Дзинан и Циндао, са класирани сред първите 50 града в света по резултати от научни изследвания според NatureIndex.
Шандун е привлекателен център за туризъм
със своите известни храмове, горещи извори, светилища, паркове, езера и музеи.
Тук се намира и Храмът на Конфуций, гробницата на Конфуций и резиденцията на рода Кон в Цюфу, които се поддържат като национални исторически паметници. Те са изградени в комплекс от сложни храмове, паметници, павилиони и порти и там са разположени редица стели, датиращи в някои случаи от династия Хан (206 г. пр. н. е. до 220 г. сл. н. е.).
Кухнята на Шандун
е един от отличителните стилове на готвене в страната. Характеризира се с използването на голямо разнообразие от морски дарове, особено в крайбрежните райони, както и с лук и сол.
Във вътрешността на страната, в района на Дзинан, ястията обикновено включват месо и супи. Докато крайбрежното готвене обикновено се състои от бързо пържене с разбъркване или дълбоко пържене, ястията в Дзинан обикновено се задушават или готвят бавно. Друга забележителна характеристика на кухнята на Шандун са хлябове на пара, които често се сервират вместо ориз.
Град Дзинан
е столицата на Шандун от времето на династия Мин, известен със своите 72 извора. Районът на днешен Дзинан е играл важна роля в историята на региона от началото на цивилизацията и се е превърнал в основен национален административен, икономически и транспортен център.
Дзинан е известен и като туристически център, където в продължение на векове поети, учени и служители са се наслаждавали на различни удоволствия — построени са много нови паркаве и са реставрирани стари сгради.
Древният Циндао
е най-големият град в провинцията. Разположен на брега на Жълто море, той е основен възлов град на инициативата „Един пояс, един път“, както и важен стопански, търговски и културен център.
Циндао е известен и като най-приятния плажен курорт в Северен Китай. В централната част на града се намира паркът Джоншан, който разполага с огромна площ от 69 хектара езера, градини и пътеки за разходка и голям увеселителен парк за деца.
Градът предлага красиви гледки към морето, културни реликви като църкви и сгради с немска архитектура, а също така той е и дом на много популярната в марка бира „Циндао.“