Западът – хем му се иска, хем не му стиска
Страните от Г-7, които се смятат за най-силно икономически развити в света, но отдавна вече не са такива, заедно с останалите държави от ЕС умуват как да сложат ръка върху замразените външни активи на Централната банка на Русия в размер на 300 млрд. долара. В такъв случай обаче Кремъл ще отговори и ще направи същото със западните активи в Русия – такъв намек направи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Според експерти Москва няма да се поколебае да национализира имуществото на западни страни и техните компании, което се намира на руска територия.
По официални данни преките инвестиции на страните от Г-7, Австралия и Швейцария са не по-малко от 288 млрд. долара. Сумата ще нарасне с още няколко милиарда, когато към нея се прибавят финансовите средства на граждани от неприятелските държави в руски банки. Средствата ще са достатъчни, за да може Русия да си компенсира замразените от Запада авоари, пише чешкото издание Hrot.
Ако се стигне до национализация на чужда собственост, най-силно ще пострадат страните от ЕС, сочат официални руски данни. Компаниите от ЕС имат в Русия активи на обща стойност 223,3 млрд. долара. Освен това само на фирмите от Кипър, където живеят много руснаци с кипърски паспорти, принадлежи собственост, възлизаща до 98,3 млрд. долара. На второ място е Нидерландия, която държи в Русия активи в размер на 50,1 млрд. долара. Следват Германия със 17,3 млрд., Франция – с 16,6 млрд., и Италия – 12,9 млрд. долара. Сериозен инвеститор се оказа и Швейцария с авоари 28,5 млрд. долара. На американските компании се падат 9,6 млрд., на британските – 18,9 млрд. Канада може да загуби 2,9 млрд., а Япония – 4,6 млрд. долара.
Президентският говорител Дмитрий Песков нарече “пладнешки грабеж” намеренията на Запада да си присвои руските активи и да ги използва за Украйна. Същевременно след продължителна и напрегната умствена дейност западните финансови мъдреци още не са открили как да легализират конфискацията на активите на руската Централна банка, отлежаващи в сейфове в чужбина. Редица специалисти по международно право предупреждават, че подобна стъпка би била безпрецедентна и може да подкопае доверието както на западната, така и на световната финансова система. В крайна сметка може да всели недоверие у международните инвеститори главно в Азия, към американската и европейската валута, които за много държави са все още резервни валути.
Сега – вече две години след началото на военните действия в Украйна и на свирепите финансови санкции, които Вашингтон и Брюксел наложиха на Москва, Кремъл фактически блокира възможностите на западните компании да напуснат руския пазар. Дори да получат разрешение, тези компании трябва да се примирят с големи загуби. С решението си да замрази активите на Русия в чужбина и с намерението да ги конфискува, за да намери средства за нужната на Украйна подкрепа и “да не позволи на Русия да победи”, Западът изпадна в крайно неудобното положение “хем му се иска, хем не му стиска”.
Мария Захарова: Русофобията се проваля
Русия нееднократно е привличала вниманието на световното обществено мнение към грубите и системни нарушения на човешките права в Украйна. Онези от международните структури, които са длъжни да следят за тяхното спазване, не реагират или го правят съвсем вяло. Тази политика на режима на Зеленски не буди въпроси на Запад. Изглежда, че точно за това му плащат. Русофобията не постигна целите си през Втората световна война. Не успя и по време на студената война.
След като разбраха, че хората, свързани от векове с родствени, исторически и културни връзки, няма да тръгнат едни срещу други, САЩ извършиха масов десант на свои политици. Те бяха внедрени в управлението на Украйна, участваха в законодателната дейност и вземаха решения за унищожаване на всичко, което ни е свързвало.