Владимир Путин с историческо интервю пред Тъкър Карлсън: Русия ще се бори за своите интереси!
– Войната няма да бъде разширена
– Възстановяването на отношенията между народите на Русия и Украйна ще отнеме време, но ще се случи
– Атентатът срещу газопроводите е дело на САЩ
– Самонадеяност и илюзия е, че Русия ще бъде победена на бойното поле
– Светът се променя, ролята на САЩ в него също. Въпросът е как ще се случи – бързо и болезнено, или постепенно
Руският президент Владимир Путин заяви в излъчено интервю, че Русия ще се бори за своите интереси, но няма интерес да разширява водената от нея война в Украйна към други страни като Полша и Латвия, предадоха световните агенции.
Путин направи този коментар в продължилото повече от два часа интервю с Тъкър Карлсън – първото му с американски журналист отпреди нахлуването на Русия в Украйна преди близо две години.
Запитан дали може да си представи сценарий, при който би изпратил руски войски в Полша, членка на НАТО. Путин отговори: “Само в един случай, ако Полша нападне Русия. Защо? Защото ние нямаме никакъв интерес в Полша, Латвия или където и да било другаде. Защо бихме го направили? Просто нямаме никакъв интерес.”
Москва няма териториални претенции към тези страни, подчерта Путин.
Интервюто е проведено в Москва във вторник и е излъчено по сайта tuckercarlson.com.
Путин говореше на руски език, а отговорите му бяха дублирани на английски. Той започна с дълги бележки за отношенията на Русия с Украйна, Полша и други държави. Кремъл заяви, че Путин се е съгласил на интервюто с Карлсън, защото подходът на бившия водещ на Fox News се различава от “едностранчивото” отразяване на конфликта в Украйна от много западни новинарски агенции.
Смята се, че Карлсън има близки връзки с бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, който се очаква да бъде кандидатът на Републиканската партия на президентските избори в САЩ през ноември, отбелязва Ройтерс. Тръмп призова за деескалация на войната в Украйна, в която администрацията на Байдън твърдо подкрепи правителството на украинския президент Володимир Зеленски, и се оплака от изпращането на помощ за милиарди долари на Киев.
От своя страна Карлсън заяви, че голяма част от отразяването на войната в западните медии е пристрастно в полза на Киев, припомня агенцията.
Путин заяви още, че съветската република Украйна е била създадена от болшевиките, дотогава тя не е съществувала. Първоначално думата “украинец” е означавала, че човекът живее в покрайнините на държавата, обясни президентът на Русия, цитиран от ТАСС. Според него възстановяването на отношенията между народите на Русия и Украйна ще отнеме много дълго, но ще се случи.
Проблемът се корени в това, че след получаването на независимост Украйна поставя в центъра на своята идентичност фалшивите герои, които са сътрудничили на Хитлер, подчерта Путин в интервюто. “Ако някой се смята за отделен народ, той има право да го прави. Но не на базата на нацизма, на нацистката идеология”.
В същото време унгарците, живеещи в Западна Украйна, биха искали земите им да се върнат в историческата родина, отбеляза руският президент. Той подчерта, че никога не е обсъждал подобна възможност с унгарския премиер Виктор Орбан.
Светът все едно ще се промени, независимо как ще завършат събитията в Украйна, добави Путин.
В интервюто си Путин заявява също, че е възможно да се постигне споразумение за освобождаването на американския журналист Еван Гершкович, който е задържан в Русия от близо година, отбелязва Франс прес.
“Мисля, че може да бъде постигната сделка – заяви руският президент. – Няма табу върху решаването на този въпрос. Готови сме да го разрешим, но определени условия се обсъждат по каналите на специалните служби”, добави той.
Путин подчерта, че Гершкович е бил заловен, докато получава поверителна информация. “Това се нарича шпионаж”, отбеляза руският президент, цитиран от ТАСС.
Западът се бои от силен Китай повече, отколкото от силна Русия, уверен е Путин. В същото време Русия чува много страшни истории за Пекин, но вижда неговата липса на агресивност, добави президентът. С ограниченията си върху сътрудничеството с КНР САЩ си вредят сами, смята той.
Той изрази и готовността на Москва да доставя газ на Западна Европа, ако Германия отвори газопровода “Северен поток-2”. Според руския държавен глава атентатът срещу газопроводите в Северно море е дело на специалните служби на САЩ.
Според Путин, въпреки санкциите, през последната година Русия е станала първата европейска икономика по паритет на покупателната способност, отбелязва ТАСС.
САЩ са накарали Киев да забрани по законов ред преговорите с Москва, сега те трябва да се оправят с този проблем, добави руският президент. Според него Вашингтон е оказал натиск върху другите страни от НАТО да подкрепят идеята за разширяване на Алианса, включващо Украйна и Грузия – въпреки че първоначално Западът е обещал пактът да не се разширява на изток, отбеляза Путин.
Русия е готова за преговори със Запада, добави руският президент. Западните държави “досега вдигаха шум, крещейки: трябва да постигнем стратегическо поражение на Русия, поражение на бойното поле”.
“Но сега очевидно идва осъзнаването, че това не е лесно да се направи, ако изобщо е възможно – отбеляза Путин. – Според мен това е невъзможно по дефиниция, това никога няма да се случи. Струва ми се, че тези, които контролират властта на Запад, вече са осъзнали това. Но ако това е вярно и ако това осъзнаване е дошло, помислете сега какво да правите по-нататък”, призова той. Според него НАТО иска да води преговори с Русия, но не знае как.
Евентуална смяна на президента на САЩ няма да измени отношението на американския елит към Москва, въпросът не е в една личност, подчерта Путин. Ако “в американското общество надделее идеята за господство на всяка цена и с помощта на силови действия, нищо няма да се промени – ще стане само по-лошо”.
“А ако в края на краищата се стигне до осъзнаването, че светът се променя поради обективни обстоятелства и човек трябва да може да се адаптира към тях навреме, използвайки предимствата, които САЩ имат и днес, тогава може би нещо би могло да се промени”, добави той.
“Ако това осъзнаване стигне до управляващите елити, тогава да, тогава първият човек на държавата ще действа в очакване на това, което очакват от него избирателите и хората, които взимат решения на различни нива. Тогава нещо може да се промени”, подчерта Владимир Путин.
Русия никога не е отказвала преговори за Украйна и е уверена, че конфликтът рано или късно ще приключи мирно и отношенията между жителите на двете страни ще бъдат възстановени. Това заяви руският президент Владимир Путин в интервю за Тъкър Карлсън, публикувано на сайта на американския журналист. „Светът така или иначе ще се промени – независимо как ще завършат събитията в Украйна. Мястото на Съединените щати също ще се промени, единственият въпрос е как ще стане това: болезнено, бързо – или нежно, постепенно“, изтъкна Путин. Интервюто на Путин с Карлсън продължи 2 часа и 6 минути, като през това време руският лидер отговори на приблизително 60 въпроса, в това число и различни уточнения от журналиста. Седем часа след публикуването му интервюто беше гледано от над 60 млн. души. ТАСС събра основните тези на руския държавен глава.
Русия никога не е отказвала диалог за Украйна, но след прекратяването на преговорите в Истанбул през март 2022 г. няма да направи първата стъпка: „Защо трябва да се суетим и да поправяме нечии грешки?“. Трябва да се обсъдят условията на споразумението, включително запазване на ситуацията, каквато е сега: „Това е предмет на преговори, които никой не иска да води с нас, или по-точно искат, но не знаят как .. Знам какво искат”, не само го виждам, но знам какво искат, но просто не могат да разберат как да го направят”.
“По някаква причина всички имаха илюзията, че Русия може да бъде победена на бойното поле – от самонадеяност, чистосърдечно, но не от много ум”, каза Путин.
Според него на Запад напразно смятат, че боевете в Украйна „завинаги са отделили една част от руския народ от друга“. „Рано или късно ние така или иначе ще се споразумеем. (…) Може дори звучи странно в днешната ситуация: отношенията между народите така или иначе ще бъдат възстановени. Ще отнеме много време, но ще се възстановят”, уверен е Путин.
По думите му, „Украйна в известен смисъл е изкуствена държава, създадена по волята на Сталин“, включително от унгарски, полски и румънски територии. Путин заяви, че никога не е обсъждал с унгарския премиер Виктор Орбан възможността за връщане на унгарските земи, прехвърлени на Украйна по времето на Сталин. Черноморският регион „всъщност никога не е имал историческа връзка с Украйна“, „просто няма какво да се говори“, добави той.
Русия се стреми да гарантира, че в Украйна вече не превръщат в национални герои онези, които са сътрудничили на Хитлер: „Трябва да се отървем от тези хора, които са оставили тази теория и практика в живота и се опитват да я запазят, това е денацификацията”. В Истанбул успяхме да се договорим за това, каза Путин.
„Разбирам, може да се каже, че е наша грешка, че ние (…) с помощта на оръжие решихме да сложим край на тази война (…), която започна през 2014 г. в Донбас. Но тогава си струва да си припомним разширяването на НАТО в нарушение на обещанията и базите на Алианса на украинска територия. Да се върнем и към това, че през 2014 г. в Украйна беше извършен преврат. Няма смисъл, нали? Можем да прехвърляме топката напред и назад безкрайно”, добави руският президент.
Всички изказвания за “руската заплаха” са “просто плашило за обикновените хора”: “Ние нямаме никакви интереси в Полша, Латвия или където и да било другаде. (…) Само заплахи”.
Путин неведнъж е предупреждавал президента на САЩ Джо Байдън, че прави “огромна грешка от исторически мащаб, (…) отблъсквайки Русия”. Оттогава те не са разговаряли, но имат определени контакти “по линията на различни ведомства”. С тяхна помощ Русия обяснява на Съединените щати, че е необходимо да се спрат доставките на оръжие за Киев и “всичко ще приключи до няколко седмици”.
Русия не представя на света своите данни за експлозията на „Северен поток“, защото „е много трудно да се победят Съединените щати във войната на пропагандата“: “Възможно е да се включиш, но това е, както те го наричат, по-скъпо. (…) На целия свят вече е ясно какво се е случило.”
Гершкович несъмнено се е занимавал с шпионаж в Русия. Москва е готова да го освободи само „при насрещно движения от страна на (…) партньори“: „Направихме толкова много жестове на добра воля, че, струва ми се, изчерпахме всички граници“. Руските и американските разузнавания водят преговори. “Не изключвам (…) г-н Гершкович да се окаже в родината си. Защо не?”, каза руският президент.
На Запад има хора в затвора, които от гледна точка на Москва „не са свързани със спецслужбите“. По-конкретно „човек (може да става дума за предполагаемия руски гражданин Вадим Красиков, осъден в Германия – бел. ТАСС), който по патриотични съображения ликвидира в една от европейските столици бандит“, воювал в Кавказ, посочи Путин.
Твърденията, че сътрудничеството с Китай е опасно за Русия, не са нищо повече от плашене. Европа си сътрудничи с него още по-тясно: “Попитайте европейците, не се ли страхуват?”, обърна се към Тъкър Карлсън Владимир Путин.
Русия в НАТО
Москва се интересуваше от възможността за присъединяване към НАТО и предложи на Вашингтон съвместно изграждане на противоракетна отбрана. Президентите на САЩ го подкрепиха, но администрациите им отказаха. “В крайна сметка бяхме отпратени. (…) И ние създадохме хиперзвукови системи, и то с междуконтинентален обсег, и продължаваме да ги разработваме”.
Съединените щати непрекъснато оказваха натиск върху Русия, включително защото в САЩ имаше твърде много специалисти по борбата срещу Съветския съюз, „условно казано, беше създаден излишен производствен капацитет“. „Трябва да се избавим от това – трябва да има нови, свежи сили, които да гледат в бъдещето и да разбират какво се случва в света”, подчерта Путин.
Политиката на САЩ
Политиката на Вашингтон не зависи от това кой точно заема президентския пост: „Не става дума за личността на лидера – става дума за настроението на елитите“. Сега Съединените щати се опитват безуспешно да се адаптират към променящия се свят чрез сила, но „инструментите, които Съединените щати използват, не работят“. „Светът така или иначе ще се промени – независимо как ще завършат събитията в Украйна. Мястото на Съединените щати също ще се промени, „единственият въпрос е как ще стане това: болезнено, бързо – или нежно, постепенно“.
За развитието на технологиите и Илон Мъск
Човечеството трябва да се споразумее за регулиране в областта на изкуствения интелект, генетичните изследвания и други „модерни тенденции, които не могат да бъдат спрени“.
“Сега казват, че в САЩ Илон Мъск вече е имплантирал чип в мозъка на някакъв човек. (…) Мисля, че Мъск не може да бъде спрян – той пак ще прави това, което намери за добре. Но трябва да се договорим с него по някакъв начин, трябва да намерим някакви начини да го убедим.”