Анкара се готви за дългоочаквана визита
За първи път след началото на военната операция в Украйна Путин ще посети страна от НАТО
Руските и турските медии активно обсъждат предстоящото официално посещение на Владимир Путин в Турция. По данни на турския вестник T?rkiye Анкара го очаква на 12 февруари. Помощникът на руския президент по външните работи Юрий Ушаков потвърди информацията, че визитата се подготвя.
Оживлението и интересът към посещението се дължи на факта, че то се очаква много отдавна. За последен път Владимир Путин бе в Турция през 2018 г., докато оттогава насам турският му колега Ердоган нееднократно посещава Русия. Освен това, след началото на специалната военна операция в Украйна и конфронтацията с НАТО това ще бъде първата визита на руския президент в страна от атлантическия алианс. По принцип срещите на двамата президенти винаги се очакват с голям интерес, който се дължи на личния доверителен диалог между тях, а той влияе позитивно на стратегическото партньорство и обхваща различни широки сфери на сътрудничеството.
Политическите проблеми от регионално и глобално равнище са тясно преплетени с двустранното партньорство между Москва и Анкара. Процесите в регулиране на конфликтите в Сирия, Либия и Южен Кавказ, както и посредничеството на Турция в украинската криза, потвърждават тенденцията. Икономиката остава ключова сфера в двустранното сътрудничество. Обемът на търговския оборот между двете страни през последните години рязко се увеличи и достигна впечатляващи параметри. Големи руски компании инвестират в различни сектори на турската икономика – в енергетиката, туризма, строителството и много други. Турският бизнес разширява своето присъствие на руския пазар след въвеждането на санкции и напускането на редица западни компании. Всички тези въпроси ще залегнат в дневния ред на срещата Путин – Ердоган.
“Украинската тема също ще бъде сред основните на преговорите”, заяви Юрий Ушаков. Турските медии отбелязват, че конфликтът навярно ще бъде ключов по време на срещата, като се има предвид, че договореностите между Русия и Украйна, постигнати в Истанбул през пролетта на 2022 г., бяха значителна стъпка в регулирането на конфликта, когато и двете страни проявиха готовност за компромис.
Наистина Ердоган е сред малкото политици, които водят пряк диалог както със Запада и Киев, така и с Москва. На фона на провала на лятно-есенното настъпление на украинската армия, на противоречията в украинския военно-политически елит и значителния спад на западната финансова и военнотехническа помощ нараства вероятността режимът в Киев да стане по-сговорчив. В Анкара ясно виждат и разбират, че Москва е готова да използва дипломатически инструменти за решаване на проблема. Това винаги е било заявявано на различни равнища в руското ръководство, а турски официални лица са определяли политиката на Запада към Русия, меко казано, като некоректна.
Затова не е изключено Анкара пак да стане посредник, който да рестартира “истанбулския формат”, и инициатор на процес за регулиране на кризата. Посредничеството в конфликт на такова равнище би дало на Ердоган възможност да укрепи позициите си в страната и в чужбина. Турция, както и много други страни от света на мнозинството, иска промени в глобалната политическа система, за които говори Москва. Старият световен ред се руши и ако Турция смята да се впише в новия, тя не може без партньор като Русия.
Действително глобалните проблеми са важни, но Москва и Анкара имат да решават достатъчно свои двустранни задачи. Антируските санкции периодично създават пречки за търговските отношения. Така например наложените на финансовите трансакции ограничения силно безпокоят деловите среди в двете страни. “Газовият хъб” е потенциално взаимноизгоден проект, който обаче все още не функционира само заради разногласията по неговото “администриране”.
Няма съмнение, че двамата лидери ще засегнат в разговорите си и положението в Сирия, нормализацията на отношенията между Анкара и Дамаск, събитията в Южен Кавказ и в Африка, както и конфликта в Газа, по който позициите на страните до голяма степен съвпадат. Колкото до това, че Турция даде съгласието си за присъединяване на Швеция към НАТО, Русия никога не е хранела илюзии и винаги е твърдяла, че Анкара ще даде на процеса зелена светлина, за да извлече за себе си определени изгодни условия.
Като цяло руско-турските отношения остават сложни и многостранни. Техният характер до голяма степен се определя от външнополитическите интереси и стратегии на страните. И Москва, и Анкара искат и се стремят към сътрудничество в различни области и към укрепване на взаимноизгодните отношения на базата на уважение и разбирателство. Затова налице са всички основания да се очаква, че посещението на Путин в Турция и срещата му с Ердоган ще дадат позитивен импулс в развитието на двустранния диалог.
“Известно е, че Анкара е подложена на безпрецедентен, безпардонен натиск от страна на англосаксите в ущърб на собствените й интереси. От нея се иска да прекрати или поне да ограничи сътрудничеството с Русия. Въпреки това тя успява да запази своя суверенитет”, заяви президентският говорител Дмитрий Песков. По думите му Турция е една от малкото страни, които заеха принципна и самостоятелна позиция в търговските и икономическите отношения с Русия.
Мурад Садигзаде
(“Известия”)