В Белгород е разработен нов метод за лечение на глаукома
Учени от Белгородския държавен национален изследователски университет (НИУ БелГУ) са разработили и патентовали разтвор за контактни лещи, който лекува глаукома при пациенти с късогледство и спира дегенерацията на нервните клетки в зрителния нерв. Това съобщи пресслужбата на вуза, цитирана от ТАСС.
Патентованото лекарство е предназначено за лечение на първична глаукома с отворен ъгъл на фона на късогледство с различна тежест. Механизмът на антиглаукомното действие на офталмологичния състав действа, като намалява образуването на вътреочна течност и увеличава изтичането й през епиретинната мембрана и склерата на окото – многослойната тъкан на външната част на зрителния орган.
“Медикаментозната терапия с необходимостта от редовно вливане на разтвора на препарата в очите е основният метод за лечение на глаукома. Традиционният метод обаче не осигурява постоянна концентрация на активното вещество в очната тъкан и не може да гарантира спазване на режима на лечение”, обясниха от университета. За да се осигури непрекъснато действие на лекарството, разработчиците са предвидили използването му с меки контактни лещи.
“Съставът на лекарствения разтвор е достатъчно вискозен, за да полепне върху повърхността на меките контактни лещи. По този начин офталмологичните лещи за корекция на късогледство служат като средство за доставка на лекарства. Това осигурява продължителен терапевтичен ефект на капките за очи”, обясни ръководителят на Катедрата по фармацевтична технология на Института по фармация, химия и биология на НИУ БелГУ, професор Елена Жилякова.