Земеделският протест продължава, този път и под прозорците на властта
Земеделци от 26 браншови организации протестират пред сградата на Министерския съвет, предаде “Фокус”. В момента те блокират движението на “Дондуков” 1.
Те настояват за оставката на земеделския министър Кирил Вътев заради “цялостно несправяне с политиката в сектора”.
Едно от основните искания на представителите на аграрния бранш е да се поемат писмени гаранции и да се осигури финансиране от страна на властта за незабавно изплащане на държавната помощ по отношение на чувствителните сектори в пълния финансов размер, в който тя беше изплатена през 2022 г. и 2023 г., както и да бъде приета национална позиция таванът по тази помощ да бъде увеличен двойно.
Протестът на земеделците ескалира, опитват се да влязат в Министерския съвет. Четворен кордон от полицаи спира земеделците да нахлуят при Денков. Животновъди изсипаха прясно мляко пред сградата на Партийния дом. Протестиращите призоваха премиера Николай Денков да слезе при тях.
“Предлагаме да спрат глупостите и да седнем на диалог с министър-председателя. Няколко пъти им писахме и на него, и на министъра. Не можем да кажем на хората да се приберат на заколение. Искаме право на съществуване, не искаме само пари”, заявиха те. Представители на браншовите организации входираха исканията си.
И в днешния ден продължават протестите на земеделски производители от Кюстендилско. Недоволните затвориха пътя Кюстендил-Дупница, край разклона за с. Слокощица, и заявиха, че той ще остане блокиран до 14:00 часа. Протестиращите затвориха движението със земеделски машини и разсипаха на пътя картофи, съобщи БТА.
Исканията на протестиращите остават същите – те заявиха, че напълно подкрепят колегите си, които ще протестират пред Министерството на земеделието.
“Ако до сряда няма резултат от преговорите в мининистерството, сме готови, заедно с гръцките си колеги, да затворим граничните пунктове “Илинден” и “Кулата”, и от двете страни“, каза Радослав Илиев – един от организаторите на протеста.
Земеделски производители от Перник и Радомир продължиха своя протест и днес.
В 10:00 ч. те се събраха в местността “Ладовица” в пернишкия квартал “Изток” и малко преди обед потеглиха на протестно шествие към пътен възел “Даскалово”. В момента селскостопанските машини се движат на бавен ход по съоръжението, без да е блокирано движението по него.
По-рано протестиращите заявиха, че очакват да бъде подписано споразумение по формулираните от тях 12 искания в помощ на българските земеделски производители, които вчера бяха обсъдени на среща при земеделския министър Кирил Вътев. Недоволните казаха, че искат ясни гаранции за устойчивост в сектора и след предстоящата ротация на правителството през през март.
Земеделските производители бяха категорични, че не искат оставката на аграрния министър Кирил Вътев. Докато исканията им не бъдат удовлетворени, те ще продължат с протестните си действия.
Земеделски производители днес отново блокираха пътя Варна – Бургас в района на местността “Харамията”. Те са недоволни от подписаното вчера споразумение между правителството и земеделски организации.
Не мога да се ангажирам с отговор какво следва оттук-нататък, защото считам, че в така постигнатото съглашение има много условности и много неясноти, коментира земеделският производител Поля Добрева. Тя допълни, че протестиращите не членуват в организациите, които подписаха споразумението с изпълнителната власт. Освен това, според нея, подписалите споразумението представляват много малък процент производители, което по никакъв начин не отразява интереса на всички заети в бранша.
Добрева каза още, че най-големият проблем в земеделието са поземлените отношения. Смятам, че ще се намеси интересът на собствениците на земя, т.нар. фондове за земя, за които е обществена тайна, че имат лоби в парламента, вместо нашият интерес да бъде защитен и да спре това лудо наддаване с рентите, коментира тя.
Всяка година фондовете изнудват буквално ползвателите за неистово покачване на рентите, посочи Добрева и допълни, че противоречи на всякаква финансова логика една рента в Западна Европа да е 20-25 евро, а в България да говорим за 50-70-80 евро. Това е абсолютно нелогично, обобщи тя.