Европейците не виждат заплаха от Русия
Политиците и военните на Стария континент са лишени от чувство за отговорност
Тимофей Бордачов
Ползата от трагедията на украинската криза за руската външна политика се състои в това, че дава възможност да разберем до каква степен трябва да стигне икономическата и моралната деградация на западните съседи на Русия, за да представляват те заплаха за нейната сигурност. Именно тези два фактора – обедняването и духовният упадък, създават критичната маса от населението, без чието желание никакви авантюристи не биха могли да въвлекат страните си в разрушителни конфликти.
Засега – както показват проучванията на общественото мнение, европейците въобще не проявяват потенциал на агресивно поведение по отношение на Русия. И това е така, въпреки че някои натовски генерали и политици изведнъж заговориха за вероятността от военен конфликт. Но обикновените граждани въобще не възприемат Русия като заплаха. Следователно те не изпитват агресия към руснаците. Картината обаче може да се промени и най-важното не е геополитическата ситуация, а вътрешното положение на западните съседи.
Военно-политическият конфликт между Русия и НАТО в Украйна е съпроводен с невиждано досега разпалване на враждебната риторика в медиите и политическите среди на Запада. Виждаме как тази риторика преминава във все по-висок стадий. Не е трудно да се забележи разпределението на ролите сред различните противници на Русия в Европа и Северна Америка. Сега например най-активни са представителите на военните структури. Буквално всяка седмица руските медии “имат удоволствието” да обсъждат поредното изявление на някой британски, датски или нидерландски офицер за високата вероятност, или дори за неизбежността на въоръжен сблъсък между Русия и НАТО в перспектива от няколко години.
Със същата периодичност европейските медии подхвърлят нови “секретни планове” на алианса в случай на война с Русия. Обикновено те приличат на зле адаптирани за масовия читател сценарий за предстоящи учения. Неволно възниква въпросът струва ли си всичко това да се приема за чиста монета. Изглежда, в подобни войнстващи изявления има твърде много лукавство. Още повече че главните подстрекатели на украинската криза – американците, предпочитат да пазят мълчание и не разхвърлят прогнози за пряк въоръжен конфликт с Русия.
Сред европейските съюзници на САЩ положението е коренно различно. Първо, военните и политиците в Европа действат при пълна липса на отговорност за думите си. Тъй като в НАТО всички решения в сферата на сигурността и отбраната се вземат във Вашингтон, всеки европейски генерал или политик си позволява да говори каквото му падне: думите му нямат никакъв практически смисъл. Още повече че с военните разходи се разпореждат гражданските ведомства, а те поради трудностите, които икономиките на страните им изпитват, не бързат да изпразват хазните.
Второ, за европейските военни е очевидно, че политиците не си дават труда бързо да изпълнят обещанията, дадени в първия етап на конфликта. Още през март 2022 г. германският канцлер например гръмко провъзгласи прелом в немската военна политика, увеличаване на реалните разходи за въоръжения и разрастване на военните сили. До този момент нищо от обещаното не е направено докрай, а положението на германската икономика не предполага нови разходи, които да подпомогнат преодоляването на тежкото положение както на гражданите, така и на корпоративния сектор.
Трето, журналистите оживено се интересуват от темата за “възможна война” с Русия, защото смятат, че “добре се продава” на аудиторията. На генералите им се налага да отговарят на преки въпроси. Европейците с пагони не могат деликатно да ги заобикалят, тъй като не разполагат с интелектуална гъвкавост. Въобще тяхната работа се свежда до действия, които при всички условия да ги подготвят за война, дори ако разбират, че това не бива да се случи или че никога няма да се случи. На тази въдица се хващат политическите власти. Така например неотдавна на журналистите се наложи буквално да изсмукват войнствен смисъл от интервюто на новия полски военен министър.
Трябва да отбележим, че непосредствено занимаващите се с военно планиране чиновници в САЩ, както и представителите на Източна Европа са по-въздържани в изказванията си. Дори изявленията на официалните лица и бившите военни от балтийските републики не могат да се сравнят по тревожност с думите на колегите им от Западна Европа. Даже генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг уверява, че пряк въоръжен сблъсък в обозримо бъдеще няма да има.
Явно тук става дума за американската сдържаност и по-качествената координация между САЩ и онези, които непосредствено представляват техните интереси в Европа. На качеството на връзките, които Варшава има с Вашингтон, немските, шведските, нидерландските или датските генерали не могат да разчитат. А самите американци – трябва да признаем, се държат подчертано внимателно, когато става дума за стратегически проблеми, независимо от авантюризма си и постоянното желание да изпитват търпението на Русия.
Оценките на европейските военни и политически лидери още по-контрастно се отличават от мнението на гражданите в техните страни. Едновременно с изявленията на генерали от бундесвера бяха публикувани резултатите от проучването на общественото мнение, които сочат, че 71 процента от германците не виждат заплаха от страна на Русия. В рамките на Мюнхенската конференция за сигурността – главното “производствено събрание” на Запада по въпросите на взаимодействието с останалия свят, бе представен доклад, част от който е посветена на отношението на европейците към различните опасности. Всички наблюдатели отбелязаха, че през изтеклата година в списъка със “заплахите” Русия е паднала на девето място, като е пуснала напред такива проблеми като икономическите и социалните. Ясно е, че европейците не смятат, че от Москва над тях виси някаква опасност. Главното е, че самите те не изпитват основания да се зареждат с агресивност спрямо нея.
Реалните причини за големи въоръжени конфликти от типа на световните войни винаги са свързани със социално-икономически фактори. За да се превърне благоразумната по своята природа германска нация в сборище от людоеди, най-напред тя трябваше да потъне в икономическите бедствия и моралния гнет на 20-те години на миналия век. Преди това демографският ръст и нерешените социални проблеми на индустриализацията създадоха необходимата маса от жители, готови да убиват и да умрат на полетата на Първата световна война.
Във всеки случай, за да предприеме Европа голяма агресия срещу съседите си, трябва там да се появят много бедни и морално деградирали хора. Или и в Европа трябва да стане това, което се случи през последните 30 години в Украйна и с нейната несъстояла се държавност. С други думи, способността на европейците да предприемат срещу нас въоръжена агресия, зависи от това как се развива тяхното собствено икономическо положение. То наистина може да стане причина за въоръжен сблъсък.
Затова от руска гледна точка днес е особено важно да се следят процесите в европейската икономика. Неразумната, меко казано, политика на санкции срещу Русия и разкъсването на търговските и икономическите връзки с нея вече доведоха европейския бизнес до сериозни загуби. Към тях се прибавиха и натрупаните вътрешни проблеми, острата конкуренция с американските и китайските компании, рецесията в глобалната икономика.
Неотдавна една западна информационна агенция публикува душераздирателен текст за това как големи производствени компании, които са индустриални лидери, напускат Германия в търсене на по-изгодни места и условия за инвестиции. Тревожни процеси са в ход и в други големи европейски държави. Тези икономически трудности вече започнаха да разрушават модела на “всеобщото благоденствие”, с който Европа се гордееше и на базата на който гледаше високомерно на целия останал свят. Нищо чудно в такъв случай няма във факта, че и в настроенията на гражданите започват да настъпват тревожни за управляващата класа изменения.
(“Взгляд”)