250-килограмова плоча напомня на поколенията за подвига на руските воини
Сражението при Арабаконак е изобразено върху сребърно пано
При подготовката на изложбата “Съкровищата на полковите музеи” в Държавния исторически музей в Москва станало ясно, че един от експонатите не е бронзов, както се е считало досега, а сребърен. Нещо повече – изработен е от знаменития Фаберже, известен най-вече с изящните украшения. Но и паното върху мраморната плоча е изработено много фино. Плочата е посветена на 100-годишнината на лейбгвардейския Московски полк, която е била отбелязана през 1911 г. Двете картини върху сребро изобразяват знакови сражения, в които е участвал полкът – Бородинското по време на Отечествената война 1812 г. и при Арабаконак по време на Руско-турската война 1877 – 1878 г., разказва вестник “РГ”.
През 1812 г. при Бородино Литовският полк, който после става Московски, държи отбрана южно от село Семьоновско и под жесток артилерийски огън отразява атаките на войските на Наполеон. На барелефа е показан моментът на героичната гибел на командира на батальона полковник Алексей Шварц – ранен, той води полка в контраатака, по време на която получава втора смъртоносна рана.
А на барелефа, посветен на сражението при Арабаконак, е изобразена контраатаката, в която участват и полкови музиканти. Тя е водена от командващия полка Оскар-Фердинанд Грипенбург. Арабаконак е проход, който московците удържат както и Шипка, срещу турските войски.
В средата на XVIII век в много подразделения на руската армия стихийно са се формирали малки колекции от значими за воинските части предмети – знамена, трофеи, награди, оръжие. И ето тази плоча. Тя тежи около 250 кг, а сребърната част е около 30 кг. Плочата дълго време се е съхранявала във фонда за скулптура на Историческия музей.
Фондът се намирал в една от кулите на сградата, където е сложно да се доставят скулптури. И да се изнасят – също. Ето защо за транспортирането на мощната плоча била организирана специална операция – първо с помощта на лебедка плочата била спусната в една от залите, а после я пренесли до камиона.
Отначало сътрудниците мислели да оставят тази плоча на място – твърде много грижи изисквала. Но както станало ясно – всичко не било напразно. Плочата в момента е един от централните експонати на откритата изложба.
“Експонатът обръща внимание върху себе си дори само поради габаритите. Освен това изделието е на известната в света фирма на Карл Фаберже и това я прави много ценна от историческа гледна точка. Композицията, посветена на столетието на лейбгвардията на Московския полк, е направена по поръчка на “старите московци”, т. е. офицери от полка”, казва научният сътрудник на Историческия музей Сергей Сергушкин.
Паното е било покрито със специален предпазен лак, който не позволил на среброто на потъмнее. Но музейните експерти първоначално дори не могли да разберат, че става дума за сребро, а не за бронз. “По време на подготовката за изложбата се изясни, че и материалът е друг и че върху плочата има клеймо на фирмата на Фаберже. Всъщност доскоро ние не сме разбирали докрай какъв шедьовър се пази при нас”, признава Сергушкин.
Интересно е, че сребърният герб на Александър I върху плочата е запазен и препраща към датата на основаване на полка – 1811 г., а гербът на Николай II, както изглежда, е бил преднамерено унищожен по съветско време. Останала е само римската цифра.
“По принцип, ако среброто е претърпяло деформация, е невъзможно да се възстанови. Вероятно паното се е запазило благодарение на защитния лак. Вярно е, че по съветско време не са изпитвали пиетет към Николай II, но е вярно и това, че с почитание са се отнасяли към славната военна история на руската армия. Още повече към Отечествената война от 1812 г. Затова предметът е запазен добре в хранилището”, отбелязва Сергушкин.
Плочата, както и други интересни експонати са подредени в изложбата в Музея на Отечествената война 1812 г. – до основната сграда на Историческия музей. Тя ще бъде отворена до 8 юли.