Провинция Хънан – люлката на китайската цивилизация
Провинция Хънан (河南 Hénán) се намира в централната част на Китай. Наричана е също Джонюен (中原) или Джонджоу (中州), което буквално означава „централна равнина“ или „средна част“, въпреки че това име се използва и за цял Китай.
Хънан е родното място на китайската цивилизация Хан с над 3200 години записана история и остава културен, икономически и политически център на Китай допреди 1000 години. Провинция Хънан е дом на много археологически разкопки, като столицата на Шанската цивилизация – Ин, а също и на манастира Шаолин. Четири от осемте велики древни столици на Китай – Лоян, Анян, Кайфън и Джънджоу, са в Хънан.
Въпреки че името на провинцията (河南) означава „на юг от реката“ (Жълтата река известна и като Хуанхъ), около една четвърт от провинцията лежи на север от реката.
С площ от 167 000 кв. километра Хънан покрива голяма част от плодородната и гъстонаселена част на Северната китайска равнина.
Хънан е петата по големина провинциална икономика на Китай
с номинален БВП от 5,88 трилиона юана (926 милиарда долара) към 2021 г. Ако беше държава, щеше да се нареди като 18-ата най-голяма икономика в света. Независимо от това БВП на глава от населението обаче е нисък в сравнение с други източни и централни провинции. Икономиката продължава да се развива въз основа на алуминия и въглищата, както и на селското стопанство, тежката промишленост, туризма и търговията на дребно. Високотехнологичните индустрии и секторът на услугите са концентрирани около градовете Джънджоу и Лоян.
През последните две десетилетия икономиката на Хънан се развива бурно и се разраства по-бързо от средното за страната.
Земеделието винаги е било основно за икономиката,
като производството на пшеница и сусам е най-високото за страната, а това на ориз – на второ място по обем. Това печели на провинцията името „хлебарницата на Китай“. Хънан е също важен производител на говеждо месо, памук, свинско месо, животински мазнини и царевица.
Въпреки че в Хънан традиционно преобладават леката и хранителната промишленост, скорошният бум в икономиката довежда до развитието на металургията, нефтообработката, производството на цимент, химикали, машиностроене и електроника.
В Хънан се намират вторите по големина залежи на молибден в света. Въглищата, алуминият, алкалните метали и волфрамът също са в огромни количества в западната част на региона. Хънан е дом и на най-големите залежи на варовик в страната, оценявани на над 24 милиарда тона. Износът и обработката на тези материали са едни от най-големите източници на приходи за региона.
С над 93 милиона население, провинция Хънан е третата най-населена провинция след Гуандун и Шандун.
Хънан е дом и на повече от 150 висши учебни заведения и се нарежда на първо място в централния регион на Китай. От 2023 година три големи града в провинцията се наредиха в класацията за 200 града в света с най-голям научен прогрес.
Провинцията се слави с най-развитата транспортна система в Китай заради равнинния си терен и местоположението си в сърцето на строителния бум на Централен Китай.
В традиционно земеделска провинция като Хънан
културният живот се върти около селските общности.
Докато семействата в по-голямата си част живеят в собствени жилища, културният живот се съсредоточава върху обществените центрове, с техните читални, библиотеки и чайни, на старите традиции на разказвачеството продължават да са обичани и до днес. Традиционните местни музикални форми като джуейдзъ балади и юдзю опера са все още много популярни, както и многобройните оперни трупи.
Поради благоприятното географско местоположение на Жълтата река провинция Хънан се смята за люлката на китайската цивилизация.
В тази стара провинция са разпръснати много исторически съкровища от първобитни времена. Туризмът е от огромно икономическо значение за провинцията и е важен източник на чуждестранен обмен. Градовете Лоян, Кайфън, Анян, Нанян, Шанциу, Джънджоу и Дзюнсиен са уважавани заради тяхната историческа и културна важност.
Според вкаменелостите на първобитните хора, открити в окръг Нанджао, град Нанян,
преди около 500 000 години в провинция Хънан е имало човешки същества. Сред това множество примитивни култури в този регион реликвите на културата Яншао имат най-голям обхват. Културата Яншао е цивилизация от периода на неолита (около 5000 – 3000 г. пр. н. е.), чиито останки и реликви се намират в град Санмънся.
Град Лоян е бил столица на девет династии,
обхващащи период от повече от 1500 години след династията Джоу (770 – 221 г. пр. н. е.). В града има много исторически обекти:
Храмът на Белия кон
е един от най-старите будистки храмове в Китай и се смята за люлката на китайския будизъм. Построен за първи път през 67 г. сл. н. е. Посетителите могат да се насладят на древна китайска архитектура.
Пещерите Лонмън са една от трите съкровищници
на каменни резби (другите две са пещерите Могао в Дунхуан, Гансу, и пеще-
ритеЮнган в Датон, Шанси). Пещерите Лонмън са издълбани по време на династията Северна Уей (386 – 534), преди около 1500 години, и са едни от най-добрите примери за китайско будистко изкуство
Популярна забележителност е връх Сон,
един от петте свещени върха в Китай, а също и манастирът Шаолин, споменат като рожденото място на китайските бойни изкуства.
Други предпочитани забележителности са Хълмът Дзигон, който е известен летен курорт край Синян.
Значими места в провинцията са и храмът Дасянгуо в град Кайфън, храмът Дама в Лоян и Инсю (руините на столицата на древната шанска цивилизация Ин) в град Анян и други.