На дипломатическия форум в Анталия българският държавен глава отново подчерта, че дипломацията е най-ефективна, когато се прилага преди бомбите и ги предотвратява
Дипломацията не трябва да се превръща в един от инструментите на международните отношения, за който сме забравили. За това призова държавният глава Румен Радев при участието си в лидерски панел, посветен на насърчаването на дипломацията във времена на кризи в рамките на третото издание на Дипломатическия форум в Анталия. Президентът Радев участва в събитието по покана на турския си колега президента Реджеп Тайип Ердоган.
В изказването си на международния форум Румен Радев отбеляза, че войната на Русия срещу Украйна и военните действия между Държавата Израел и „Хамас“ повдигат въпроса доколко ефективно е била използвана именно дипломацията като средство за предотвратяване на войната. „Дипломацията е най-ефективна, когато се прилага преди бомбите и ги предотвратява, а не когато идва след жертвите и разрушенията“, подчерта Румен Радев.
Държавният глава призова международната общност да си дава ясна сметка за опасните последици от подценяването на риска от последващо разрастване на войната между Русия и Украйна и въвличането на нови държави в нея. Президентът напомни, че както той, така и редица други държавници в Европа и по света, са заклеймили агресията и са отправили призив за прекратяването на бойните действия между Русия и Украйна още в първия ден на тази война, но това не се е случило. Две години след началото на бойните действия следваната политика на налагане на санкции на Русия и изпращане на оръжия на Украйна не дават желания резултат за прекратяване на войната и все повече повдигат въпроса за отсъстващата роля на дипломацията.
Протичащите днес военни конфликти повдигат и въпроса за способността на международните организации, включително ООН, призвани да гарантират световния мир и сигурност, своевременно да реагират и преди всичко да предотвратяват подобни кризи, посочи още президентът. Ролята на дипломацията е от съществено значение и в настоящата фаза на война на изтощение между Русия и Украйна, която засяга вече не само двете въвлечени в нея държави, но и страните от съседните региони, подчерта още президентът.
Международната общност трябва да избере дали може да си позволи да продължи да изпраща още и още оръжия, защото вече са прозвучали и призиви за изпращането на хора, а това означава глобален сблъсък или е време за преосмисляне на следваните подходи и стратегии, които да отворят път на дипломацията, посочи още президентът Румен Радев. Държавният глава подчерта също така, че голямото предизвикателство пред международната общност днес е как да постигне мирно решение на войната между Русия и Украйна именно със средствата на дипломацията.
Независимо колко дълбоки са противоречията и изострени конфликтите в нашия регион, постигането на устойчивото им разрешаване и на мир е възможно само със средствата на дипломацията и възстановяване на диалога. Това заяви президентът Румен Радев пред български журналисти след участие в откриването на третото издание на дипломатическия форум в Анталия по покана на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган.
Румен Радев посочи, че балансираното използване на всички възможни средства за възстановяване на диалога е особено важно на фона на растяща ескалацията на напрежението, особено във връзка с войната в Украйна, както и в контекста на тревожните изявления на държавни лидери в последните дни. В никакъв случай не може да взимаме решения, които да доведат до разрастване на този сблъсък и териториално, и по отношение на обхвата и използването на нови оръжия, заяви президентът и отбеляза заплахите за използване на ядрено оръжие.
В рамките на международното събитие българският държавен глава проведе срещи с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, по чиято покана е в страната, както и с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан и с министър-председателя на Молдова Доран Речан.
Задълбочаването на свързаността между България и Турция, разширяването на търговско-икономическия обмен и енергийното сътрудничество бяха обсъдени на срещата на президентите Радев и Ердоган, като тези теми остават приоритетни, както двамата държавни глави бяха договорили на двустранната си среща преди повече от година. Българският държавен глава е поканил турския си колега да посети България през настоящата година, за да се набележат нови възможности за сътрудничество в различни сфери от взаимен интерес. Осъществяването на тази визита зависи от това дали България ще има устойчиво правителство, защото тя е свързана с подготовката на двустранни документи и организацията на участие на бизнеса.
Румен Радев посочи, че целта на разговорите му и с Реджеп Тайип Ердоган, и с Виктор Орбан е била да се възстанови доверието към България като надежден партньор в енергетиката, в търговията и икономиката. „Доверие, върху което беше извършен погром от правителството с т. нар. енергийна вноска. Явно управляващите забравиха срама от тази вноска, която те промушиха в парламента, гласуваха, а след два месеца отмениха, но нашите партньори не са забравили“, допълни президентът.
Румен Радев напомни, че договорът с турската компания „Боташ“ за резервиран капацитет на терминалите за втечнен газ в Турция и свободен достъп до газопреносната мрежа на югоизточната ни съседка е създавал предпоставки България да се превърне във фактор в енергийната сфера и да получава печалби, но тази възможност не е била оползотворена. „Всичко зависи от нивото на амбиции и от наличието на способности и кадърност да можеш да удовлетвориш тези амбиции, а в момента не виждаме нито едното, нито другото“, каза президентът и повдигна въпроса дали някой ще потърси отговорност на управляващите за пропуснатите ползи за България. Президентът даде пример как страната ни е можела да продава втечнен газ на Унгария в резултат на договора с „Боташ“ и на подписания меморандум между „Булгаргаз“ и унгарската „MVM CEEnergy“. След въвеждането на енергийната вноска Унгария вече провежда процедура да сключи договор с „Боташ“.
Във връзка с окончателното отпадане от днес на т.нар. дерогация, която позволяваше България да работи с руски петрол, президентът заяви, че трябва да се вземат мерки, за да не се стигне до скокообразно повишаване на цените на горивата. Той посочи, че съществува икономически риск за такава тенденция предвид и неколкократно повишените такси за преминаване на танкери през „Босфора“ и променените маршрути на доставка.
Президентът проведе среща и с молдовския министър-председател Доран Речан, на която заяви подкрепа за европейската интеграция на Молдова, но изрази очакване институциите в страната стриктно да спазват договореностите на най-високо политическо ниво за съхраняването на целостта на Тараклийския район.