Байдън и Тръмп спечелиха супер вторника, но пътят им към вота през ноември няма да е лесен
Бруталната размяна на обиди между Тръмп и Байдън е показателна не само за личната им нетърпимост и неприязън, а и за нарастващото напрежение и разделение сред политическите среди, политическите партии и въобще в американското общество
Настоящият президент на САЩ Джо Байдън и предишният президент Доналд Тръмп доминираха в супер вторника, но въпреки победата битката им за Белия дом няма да е лесна. Това е основният извод от най-важния етап в първичните избори в САЩ като част от кампанията за вота за президент на 5 ноември.
Супер вторниците в първичните избори в САЩ са част от сложната американска многостепенна избирателна система. В този ден премерват сили кандидатите за президент на всяка от двете главни партии в страната, като се борят да спечелят подкрепата на своята партия на нейния национален конгрес и да станат нейни официални кандидати за финалния вот през ноември.
Супер вторниците, в които първични избори се провеждат в 15 американски щата, обикновено не са лишени от неизвестности и интриги. Тазгодишното им издание обаче беше с предизвестени резултати, защото основните претенденти в двете гоеми партии Байдън и Тръмп имаха само по един и то слаб конкурент в своите партии, което изключваше каквато и да било интрига. Въпреки трудностите, които досега срещат като кандидати за президент, двамата сперници Джо Байдън и Доналд Тръмп успяха да останат доминиращи фигури в надпреварата за президентския пост.
Единственият конкурент на Тръмп бе бившият губернатор на щата Южна Каролина и представител на САЩ в ООН Ники Хейли по време на президентския мандат на Тръмп, но след единствената й измъчена победа в щата Върмонт и разгромаващото надмощие на Тръмп в останалите 14 щата тя се оттегли от предизборната надппревара. Американската от индуски произход загуби дори в своя щат, където в миналото е била губернатор и въпреки мощната финансова подкрепата на богати донори. Хейли е известна като „ястреб“ в политиката и човек на Пентагона, което пролича в миналото по време на нейната дипломатическа дейност. Може да се предполага, че целта на нейната кандидатура за президент е проект на политически кадровици от „дълбоката държава“, които са се надявали тя да е контрапунк на Тръмп и да отслаби неговите възможности да получи кандидатурата на Републиканската партия. Но Тръмп триумфира, кото спечели 995 от необходимите му 1215 гласа за провъзгласяването му от конгреса на Републиканската партия за неин официален кандидат.
При Байдън ситуацията с конкуренцията бе, че всъщност изправилият се срещу него в предварителните избори бизнесмен Джейсън Палмър не бе конкуренция и едва успя да спечели само в Самоа. Така Джо Байдън получи подкрепата на 90,9% от гласувалите за президентски кандидат на Демократическата партия.
Общата равносметка от супервторника е, че сегашният президент и предшественикът му в Белия дом имат предостатъчно гласове, които да им осигурят подкрепа на партийни конгреси през лятото. Това означава, че изборите на 5 ноември вероятно ще бъдат римейк на изборите през 2020 г., когато Тръмп загуби от Байдън, но не призна изборите и обвини Байдън, че е станал президент с различни машинации.
В навечерието на супер вторника Върховният съд на САЩ отмени решението на Върховния съд на щата Колорадо, което забраняваше на Тръмп да участва в изборите, обвинявайки го в намеса в бунта срещу властта във Вашингтон на 6 януари 2021 г. Това бе голяма политическа победа за Тръмп. Трябва обезателно да се спомене, че губернатор на Колорадо е Джарет Полис от Демократическата партия.
Байдън и Тръмп спечелиха супер вторника, но пътят им към вота през ноември няма да е лесен. От месеци в политическите среди и в някои медии в САЩ се промъкват спекулации и прогнози, че поради възрастови, здравословни проблеми и рекордно нисък рейтинг в национален мащаб, което тревожи дори редиците на демократите, Байдън може да се откаже от борбата за втори мандат в Белия дом и Демократическата партия да избере на конгреса си през лятото нов кандидат на партията за финала на изборите на 5 ноември. За отказ на Байдън намекна и Тръмп, който след супервторника постави под съмнение „умствените способности“ на Байдън, нарече го най-слабия президент на САЩ и прогнозира, че той едва ли ще стигне до вота на 5 ноември. Ако това се случи, тогава конгресът на демократите ще избере нов „свеж“ и неочакван от Тръмп и републиканците кандидат на демократите, което би поставило Тръмп в по-трудна конкурентна предизборна ситуация.
Бруталната размяна на обиди между Тръмп и Байдън е показателна не само за личната им нетърпимост и неприязън, а и за нарастващото напрежение и разделение сред политическите среди, политическите партии и въобще в американското общество.
Показетелен в последно време бе конфликтът между щата Тексас и Белия дом по проблема с миграцията, след като президент Байдън явно по предизборни и икономически съображения се противопостави на мерките на властите в щата за възпиране на мигрантите, които навлизат в САЩ от Мексико през Тексас. Докато Тръмп е твърд противник на засилването на миграцията в САЩ още от предишния си мандат, Байдън разчита на гласовете на част от латиноамериканците в САЩ с изборни права. Те вече достигат около 20 процента от населението на САЩ, което е 340 милиона. Освен това позицията на Байдън за „отворени врати“ за мигрантите латиноамериканци се харесва на бизнесмените от сектора на услугите в САЩ, където се въртят големи пари.
Разделението и противопоставянето в САЩ се разпростира и по редица други проблеми на американското общество, включително външната политика, които ще влияят на избирателите в месеците до 5 ноември.
Мнозина обикновени американци не одобряват подкрепата на Байдън към Израел във войната в Газа. Американците с арабски произход и изповядващите исляма граждани на САЩ публично критикуват Байдън и настояват той да окаже натиск срещу Израел за прекратяване на войната. Мюсюлманите в САЩ, които са около 4 милиона, няма да подкрепят Тръм, но със сигурност ще се въздържат да гасуват за Байдън.
Няма масово одобрение и за политиката на САЩ с Украйна. Конгресът на САЩ вече блокира американската финансова и военна помощ за Киев и това се посреща с разбиране от не малко американци, които смятат, че това са дадени напразно пари и че те няма да помагнат на Украйна да спечели войната с Русия.
Когато в САЩ има избори, отново трябва да си пропомним американската пословица, че американците гласуват с джоба си. Ако икономиката работи, инфлацията, цените и лихвите на кредитите са ниски, а покупателната способност и блогосъстоянието са добри, те подкрепят втори мандат на управляващия президент. Управлението на Бейдън сега се хвали с добри данни за икономическия растеж и инфлацията, но за мнозинството американци официалните цифри на статистиката не са важни. Защото зад привидно добрите статистически показатели на властта видимо не стоят реално здрава икономика и благосъстояние и хората се чувстват несигурни за бъдещето си. А американските избиратели от средната класа си спомят, че по време на президентството на Доналд Тръмп през 2017-2020 г. имаше развитие на промишления сектор на икономиката, повече работни места и по-добро благосъстояние.