Философията на виетнамската “бамбукова дипломация” – повече приятели, по-малко врагове
-Азиатската държава успешно развива стратегически отношенията си със САЩ, Китай, Япония, Южна Корея и други държави, а външната й политика е описана от лидера на управляващата Комунистическа партия с метафората за “здравите корени, издръжливото стъбло и гъвкавите клони” на бамбука
-Виетнам е регионален производствен център, който се превръща във все по-значим стратегически играч в глобалните вериги за доставки
Управляваният от комунистическа партия Виетнам днес повиши равнището на дипломатическите си отношения с Австралия и това е поредният успех на “бамбуковата дипломация“, след като миналата година Ханой укрепи връзките си с водещите световни сили в опит да намери мястото си в условията на нарастващото глобално напрежение.
След като през последните месеци югоизточната азиатска страна сключи редица споразумения, най-важните ѝ партньори вече включват САЩ, Китай, Индия, Южна Корея и Русия, която десетилетия наред беше най-големият доставчик на военно оборудване за Виетнам.
Следват някои детайли за все по-динамичния външнополитически подход на Виетнам, както и най-важните договори, подписани през последните месеци.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Президентът Радев: Виетнам е доверен и важен партньор в Азия
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА “БАМБУКОВАТА ДИПЛОМАЦИЯ“
Виетнам е регионален производствен център, който се превръща във все по-значим стратегически играч в глобалните вериги за доставки. За да укрепи тази позиция, през 2021 г. най-мощната фигура в страната – генералният секретар на Виетнамската комунистическа партия (ВКП) Нгуен Фу Чонг, използва метафората със “здравите корени, издръжливото стъбло и гъвкавите клони” на бамбука, за да опише виетнамската външна политика за печелене на “повече приятели и по-малко врагове”.
КИТАЙ
През декември Китай и Виетнам се споразумяха да изградят общност със “споделено бъдеще“ по време на визита на китайския президент Си Цзинпин в Ханой.
Двете страни подписаха 36 документа за сътрудничество в области като транспортната инфраструктура, търговията, сигурността и дигиталната икономика и публикуваха обща декларация с широк спектър ангажименти.
Китай е най-големият търговски партньор на Виетнам и е вносител от жизненоважно значение за производствения сектор на страната.
САЩ
През септември Виетнам и САЩ повишиха равнището на отношенията си до всеобхватно стратегическо партньорство, което е най-високата степен в йерархията на Виетнам. По време на визита на президента Джо Байдън в Ханой двете страни обявиха, че започват по-тясно сътрудничество в производството на полупроводници и на минерали от ключово значение.
САЩ, които са най-големият вносител на виетнамски стоки, настояваха за повишаването на равнището на двустранните отношения като част от стратегията им да си осигурят непрекъснат достъп до глобалните вериги за доставки и да сдържат Китай в Южнокитайско море.
ЯПОНИЯ
През ноември Виетнам и Япония повишиха равнището на отношенията си до най-високата точка във виетнамската йерархия по време на визита на виетнамския президент Во Ван Тхъонг в Токио, като двете страни се съгласиха да засилят сътрудничеството си в сферата на сигурността и икономиката.
Японски мултинационални компании, сред които “Канон”, “Хонда”, “Панасоник” и “Бриджстоун”, са сред най-големите чуждестранни инвеститори във Виетнам.
ЮЖНА КОРЕЯ
През декември 2022 г. Виетнам и Южна Корея издигнаха отношенията си до равнище на всеобхватно стратегическо партньорство по време на визита в Сеул на тогавашния виетнамски президент Нгуен Суан Фук. Фокусът беше поставен върху търговията, инвестициите, отбраната и сигурността.
Южна Корея е най-големият източник на чуждестранни инвестиции във Виетнам, а компанията “Самсунг електроникс” е най-големият отделен чуждестранен инвеститор в страната и там сглобява половината си смартфони.
През юни южнокорейският президент Юн Сук-йол посети Виетнам и двете държави подписаха 17 допълнителни споразумения, които включват сфери като сигурността и минерали от ключово значение.
ВАТИКАН
През юли Виетнам и Ватиканът се споразумяха Светият престол да изпрати първия следвоенен папски представител в Ханой. Това беше договорено по време на визита на президента Во Ван Тхъонг във Ватикана, където той беше приет на аудиенция от папа Франциск. Папският представител беше назначен през декември.
Виетнам, където живеят около 7 000 000 католици, прекъсна отношенията си с Ватикана след края на Виетнамската война през 1975 година. Преговорите за назначаване на папски представител започнаха през 2009 година.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Владимир Путин ще посети Виетнам и Тайланд
ТЪРГОВСКИ ХЪБ
Виетнам членува в Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) и е сключил споразумения за свободна търговия с ЕС, Великобритания, Чили и Южна Корея. През юли към списъка с виетнамски партньори за свободна търговия беше включен и Израел.
Виетнам е част и от по-широки широки търговски пактове като Всеобхватно и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (CPTPP), което включва също Канада, Австралия и Мексико, и от Регионалното всеобхватно икономическо партньорство (RCEP), към което принадлежат още Китай и Япония.
Със съкращения, заглавието и подзаглавията са на ЗЕМЯ
(Превод от английски език: Николай Велев, БТА)