Съчуан – провинцията на изобилието
Съчуан е провинция в югозападен Китай, която заема по голямата част на Съчуанската котловина и най-източната част на Тибетското плато между реката Дзинша на запад, планините Даба на север и платото Юнгуей на юг. Столицата на Съчуан е град Чънду. Населението на провинцията наброява 83 милиона души.
Съчуан се състои от две географски много различни части. Източната част е предимно в рамките на плодородния басейн на Съчуан (който се споделя от Съчуан и община Чунцин). Западен Съчуан се състои от многобройни планински вериги, образуващи най-източната част на Тибетското плато, известни общо като планините Хендуан.
Басейнът на Съчуан и съседните райони на водосбора на Яндзъ са били люлка на местни цивилизации,
датиращи най-малко от 15-ти век пр. н. е., съвпадащи с Шан в северен Китай. В древността Съчуан е бил домът на древната държава Ба и древното кралство Шу. Тяхното завладяване от династия Цин проправя пътя за обединението на Китай под управлението на Цин. Исторически Съчуан е известна като „провинцията на изобилието“.
Съчуан е шестата по големина провинциална икономика в Китай.
От 2021 година насам БВП надвиши 5,385 милиарда юана (847,68 милиарда долара), като задмина Турция с 815 милиарда. Тя е една от най-големите земеделски средища на Китай и е на едно от първите места по производство на зърно, ориз и пшеница.
Земеделските култури включват цитрусови плодове, захарна тръстика, сладки картофи, праскови и грозде. Съчуан е и най-големият производител на свинско месо в Китай и вторият най-голям производител на копринени буби за 1999 г.
Съчуан притежава и много минерални ресурси.
Има над 132 вида доказани подземни минерални ресурси като ванадий, титан и литий. Само регионът Панси притежава 13,3% от залежите на желязо, 93% залежите на титан, 69% от залежите на ванадий и 83% от кобалта на цялата страна. Съчуан притежава и най-голямото доказано находище на природен газ, по-голямата част от който се пренася до по-развитите източни региони.
Съчуан е един от големите индустриални центрове на Китай.
В допълнение към тежката промишленост в сферите на енергетиката, въгледобива, желязото и стоманата, провинцията е развила и леката си промишленост, която включва производството на материали за строителството, обработване на дървесина, хранително-вкусова и копринена промишленост. Чънду и Миенян са производствените центрове на региона за текстил и електроника. Дъян, Панджихуа и Ибин са производствени центрове за машиностроене, металургия, и производство на вино. Съчуан произвежда и 21,9% вино от общото производство за страната през 2000 г.
Големи са постиженията в превръщането на Съчуан в модерна индустриална база на високите технологии чрез стимулирането както на местните, така и на чуждестранните инвестиции в електрониката и информационните технологии, машиностроенето и металургията, ВЕЦ-овете, фармацевтиката и други.
Автомобилната индустрия е ключов сектор на машиностроенето в Съчуан.
Повечето автомобилни компании се намират в Чънду, Миенян, Нанчон и Луджоу. Други важни отрасли са самолетостроенето и военната индустрия. Множество ракети и сателити са изстреляни от сателитния център в Сичан.
В Съчуан има добре развити свободни зони като Високотехнологична зона за свободна търговия в Чънду, Зона за икономическо и технологично развитие на Чънду, Зона за обработка на износа в Чънду, Зона за високотехнологично индустриално развитие на Чънду и Зона за високотехнологично индустриално развитие на Миенян.
Столицата на провинцията Чънду
е център на Западен Китай и един от деветте национални централни града на Китай. Равнината край града е известна като „Небесната страна“ или „Земята на изобилието“.
Градът сега е един от най-важните икономически, финансови, търговски, културни и комуникационни центрове в Китай. Икономиката му се характеризира с машиностроене, автомобилостроене, медицина и информационна технология.
Чънду е водещ финансов център, класиран на 35-томясто в световен мащаб според индекса на глобалните финансови центрове за 2021 г.
Провинцията е прочута и със Съчуанския брокат.
Това е техниката на бродиране, датираща от древното царство Шу, която е смятана за първоизточника на всички брокати в Китай и се радва на голяма популярност в земите, разположени по Пътя на коприната.
Красивата природа на Съчуан,
заедно с историческата му значимост, го превръщат и в привлекателен туристически център.
В провинцията се намират шест от обектите, включени в Списъка на ЮНЕСКО за световно наследство:
Ø Скалните релефи в Дадзу и карстУлон
Ø Живописна и историческа зона Хуанлун
Ø Живописна и историческа зона на долината Дзиуджайгоу
Ø Живописната зона на връх Ъмей, включително пейзажна зона на Лъшанския гигантски Буда
Ø Планина Цинчън и Дудзянянска напоителна система
Ø Резерватът за големи панди
Съчуан се гордее и с традиционните си форми на изкуство като една от най-впечатляващите е
Съчуанската опера,
характерна с това, че актьорите често се преобразяват с помощта на многопластови маски, които сменят със светкавична бързина.
Пикантната Съчуанска кухня,
е също широко известна по света и често се определя само с четири думи: пикантно, люто, свежо и ароматно.