Петър Витанов: Въпреки корпоративния натиск, приехме правила за безопасен изкуствен интелект
Евродепутатът от ПЕС Петър Витанов написа във Фейсбук: “Днес гласувахме новите правила, които ще гарантират, че изкуственият интелект е надежден, безопасен и зачита основните права на Европейския съюз, като същевременно подкрепя иновациите. Това е и първият в света регламент, засягащ изкуствения интелект.
Корпоративните интереси бяха колосални, имаше много лобиране по този закон. Но съм горд, че изправен пред този огромен натиск, Европейският парламент удържа позициите си и се бори за своите граждани!
С 523 гласа „за“, 46 „против“ и 49 „въздържал се“ приехме споразумение, постигнато със страните от ЕС, установяващо задължения за изкуствения интелект въз основа на потенциалния му риск и ниво на въздействие.
Техническият прогрес никога не трябва да става за сметка на основните човешки и граждански права. Системите с изкуствен интелект притежават голям потенциал, но съдържат и сериозни рискове предвид тяхната непрозрачност.
С първия всеобхватен регламент в тази област ние отговаряме и на желанието на хората – 87% от анкетираните в проучването на Евробарометър казват, че европейците трябва да бъдат защитени срещу рисковото или неетично прилагане на цифрови технологии, включително изкуствения интелект”, категоричен е Петър Витанов.
Повече от три години и половина ЕС и неговите органи “дъвчем” законодателството в областта на ИИ, допълни Петър Витанов пред БТА. Той е докладчик в сянка по линия на Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. С представители на десните партии имахме фундаментални различия по рамкиране на законодателството, защото те искаха посоката по-скоро да е запазване на конкурентосбособността на европейските предприятия в тази област, но за левите политици беше важно да се гарантират гражданските права и свободи, каза още Витанов. Около 90 процента от системите за ИИ са безрискови или нискорискови, но 10 на сто от тях са високорискови и те ще бъдат регулирани в новото европейско законодателство, уточни Витанов. Забранени например ще бъдат системите за биометрична идентификация в реално време, потвърди той. Витанов каза още, че в Европа се раждат голяма част от идеите, свързани с ИИ, но експертите и компаниите след това отиват в други места по света, където да ги развиват и прилагат. В страни като САЩ и Китай ИИ се развива изкючително бързо, допълни евродепутатът.
Регламентът установява задължения за ИИ въз основа на потенциалните рискове и степента на въздействие. Новите правила забраняват някои приложения с ИИ, които застрашават правата на гражданите, включително системи за биометрична категоризация, основани на чувствителни характеристики, както и нецеленасочено извличане на лицеви изображения от интернет или от записи от видеонаблюдение с цел създаване на бази данни за разпознаване на лица. “Ще бъдат забранени също системите за разпознаване на емоции на работното място и в училищата, за социално оценяване, прогнозиране на престъпление (въз основа на профилиране или оценка на техните характеристики), както и ИИ, който манипулира човешкото поведение или използва уязвимостта на хората”, отбелязват още от ЕП.
“Използването на системи за биометрична идентификация от правоприлагащите органи е забранено по принцип, освен в изчерпателно изброени и подробно определени ситуации”, се посочва още в прессъобщението. Системи за биометрична идентификация в реално време може да се използват, само ако са спазени строги гаранции, например използването на такива системи е ограничено във времето и географския обхват и подлежи на специално предварително съдебно или административно разрешение, уточняват от ЕП. Те могат да се използват, например, за целенасочено търсене на изчезнало лице или предотвратяване на терористично нападение. На национално равнище ще бъдат създадени регулаторни лаборатории и ще се провеждат изпитвания в реални условия, които трябва да бъдат достъпни за малките и средни предприятия и стартиращите предприятия, за да се разработи и обучи новаторски ИИ преди пускането му на пазара, гласи още приетото законодателство.
“Най-после имаме първия в света обвързващ закон за изкуствения интелект – за намаляване на рисковете, създаване на възможности, борба с дискриминацията и осигуряване на прозрачност”, каза по време на пленарния дебат във вторник съдокладчикът на комисията на ЕП по вътрешния пазар Брандо Бенифей.
Регламентът ще мине през окончателна проверка и се очаква да бъде окончателно приет преди края на законодателния мандат (чрез т.нар. процедура на поправка). Законодателството също трябва да бъде официално прието и от Съвета, уточняват от ЕП. Регламентът ще влезе в сила двадесет дни след публикуването му в Официален вестник и ще бъде напълно приложим 24 месеца след влизането му в сила, с изключение на: забраните за непозволени практики, които започват да се прилагат шест месеца след датата на влизане в сила, кодексите за добри практики (девет месеца след влизането в сила), правилата за ИИ с общо предназначение, включително управление (12 месеца след влизането в сила), както и задълженията за високорискови системи (36 месеца).