Европейският парламент поиска от Русия да върне злато от 1917 година на Румъния
Европейският съюз се опитва да припише на Русия несъществуващи дългове заради проблеми в икономиките на европейските страни, реагира говорителят на руското МВнР Мария Захарова
Депутати от Европейския парламент поискаха Русия да върне на Румъния нейното “национално богатство“, предадено за съхранение по време на Първата световна война, се казва в резолюцията, цитирана от Romania Insider.
Както следва от документа, румънското правителство поверява на царска Русия своето национално съкровище и златни запаси за защита от унищожение по време на Първата световна война през 1916-1917 г. Уточнява се, че всички скъпоценности са предадени с подробен опис под “гаранция за защита и връщане“.
Според депутатите Москва не е върнала държавните златни резерви на Букурещ, като по този начин е нарушила международното право.
“Някои културни, художествени и архивни ценности, незаконно присвоени от Русия, бяха върнати на Румъния през 1935 и 1956 г…. Към днешна дата обаче нито един от 91,5 тона чисто злато в обращение, които съставляват резервите на Румънската национална банка, не е върнат <…> Европейският парламент настоява Русия да върне напълно националното наследство, което е останало невърнато на Румъния“, се казва в документа.
“Национално съкровище“ се отнася до златните резерви на Националната банка на Румъния, състоящи се от златни кюлчета и редки монети, както и предмети, принадлежащи към националното културно, религиозно, архивно и художествено наследство на републиката, се уточнява в резолюцията.
Европейският съюз се опитва да припише на Русия несъществуващи дългове заради проблеми в икономиките на европейските страни. Това написа в своя Телеграм канал официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова.
“Румъния – бивш съюзник на Хитлер – използва русофобски платформи, например Европейският парламент, готов на всякакви антируски “пълнежи”, за да се опита да ни натовари с фантомни вековни дългове, очевидно с с цел коригиране на плачевното състояние на националната икономика на фона на стачките на фермерите в цялата страна“, отбеляза дипломатът.
Захарова подчерта, че “всички дългове на Румъния към Руската федерация и СССР, според експерти, възлизат на около 1 365-1 665 тона злато, което е 20-25 пъти стойността на целият румънски златен резерв, изпратен в Русия през 1916-1917 г.” Освен това Русия върнала почти цялото румънско злато и други ценности по време на развитието на съветско-румънските отношения. А лидерът на Румъния в периода 1974-1989 г. Николае Чаушеску пише в дневниците си, че 80% от кралските резерви са били репатрирани в Румъния през 1948-1949 г.“, подчерта официалният представител на руското външно.