Програмата на КНР за изследване на Луната върви напред с пълна скорост и сила
Китайската пилотирана програма за изследване на Луната се движи напред с пълна скорост, съобщи агенция Синхуа. Ракетата носител „Чанджън 10“ (LongMarch 10), пилотираният космически кораб „Мънджоу“ (DreamShuttle), лунният модул „Ланюе“ (ReachfortheMoon) и костюмът за кацане на Луната са в етап на разработка, заявиха представители на Китайската космическа агенция за пилотирани полети (CMSA).
Според плана първото кацане на китайски астронавти на повърхността на естествения спътник на Земята ще стане преди 2030 г. В рамките на пилотираната мисия към Луната ще бъдат изстреляни две ракети носители, с помощта на които в окололунна орбита ще бъдат изведени космически кораб и модул за кацане.
Новата ракета носител „Чанджън 10“ която използва течен водород, кислород и керосин като ракетно гориво, се разработва основно за изстрелване на пилотиран космически кораб и лунен спускаем апарат в трансферната орбита Земя-Луна. Китайската космическа агенция също обяви, че Китай ще изстреля пилотираните космически кораби „Шънджоу-18“ и „Шънджоу-19“ през 2024 г.
Междувременно Китай потвърди готовността си да насърчава проекти за международно сътрудничество с институции като Службата на ООН за космическите въпроси (UNOSA).
През 2024 г. Китай ще извърши около 100 космически изстрелвания в Космоса, което е нов рекорд в историята на страната. Тези изстрелвания включват първия полет от първия търговски космодрум на Китай, както и изстрелване на космически кораби за формирането на сателитни съзвездия. Първата търговска площадка за изстрелване в Китай в момента се строи на територията на островната провинция Хайнан в Южен Китай.