Маниите на Макрон може да взривят Европа
Френският президент не го оставя маниакалната идея да поведе Европа, т.е. „цивилизования свят“, на люта битка с Русия. Тази седмица Еманюел Макрон, след като срещна обструкцията на повечето си колеги в НАТО, обяви, че свиква коалиция. Скалъпването на коалиции се превърна напоследък в любимо занимание на западните политици. Новото обединение трябва да се състои от страни готови да изпратят войски в Украйна. Така ще се създаде „алианс в алианса“ – нещо като матрьошка, коментират френските медии.
Макрон така се въодушеви от последната си приумица, че тутакси изпрати външния си министър Стефан Сежурне във Вилнюс, където заедно с колегите си от трите прибалтийски страни и Украйна да положи основите на начинанието. Парижкият дипломат не губи време и веднага нададе заплашителен рев, който по замисъл трябваше да изплаши Москва – много да я изплаши. „Не е Русия тази, която ще решава как да помагаме на Украйна през следващите месеци, или години. Не е Русия тази, която ще решава какви действия да предприемаме. Не е нейна работа да чертае червени линии. Ние сами ще решаваме“. От Прибалтика се присъединиха и отсякоха: „Ние ще прокараме червени линии на Путин“.
Украинският външен министър Дмитрий Кулеба също запя новата песен с мотива: „Винаги съм мечтал за войски на НАТО в Украйна“, но не забрави и старата: „Дайте оръжие, дайте повече, дайте го веднага“. След това подхвана задължителния за украинската дипломация похват – упреци и критики към т. нар. съюзници, като ги нарече „страхливци“.
Полша, която не бе представена на сбирката, зае особена позиция. Първо официално бе заявено, че Варшава няма да участва в контингент на НАТО в Украйна. Броени дни по-късно обаче външният министър Радослав Сикорски заяви, че някакъв вариант може да бъде обсъден. Според военни експерти под изпращане на полски войски в Украйна във Варшава нямат предвид, че ще помагат на украинците на бойното поле. Те ще се заемат със западните украински области, за които Полша отдавна претендира.
Във възбудата обхванала Запада интересна роля е отредена на Молдова, управлявана почти директно от Вашингтон и Брюксел. Нейният президент Майя Санду – румънски гражданин, полага завидно усърдие да въвлече страната в кървавия конфликт. Провалът, който търпи Киев по цялата фронтова линия и неимоверните жертви, карат западните политици да търсят други страни доброволци готови да унищожават населението си в защита на чужди интереси. Желателно е те да не членуват в НАТО. Такъв доброволец в момента е Кишинев. Властите са готови да разположат на територията си натовски контингент. Според някои наблюдатели такова решение вече е било взето в Брюксел. В Кишинев не крият, че целта им е с помощта на „съюзниците“ да си върнат Приднестровието, където от 1995 г. са разположени около 3000 руски миротворци. Достатъчна е една погрешна стъпка и само една искра, за да пламне още един пожар. Той може да се превърне в ядрен, ако ентусиастите да воюват с Русия не изстудят разгорещените си глави.