Японската централна банка увеличи лихвите за първи път от 17 години
Японската централна банка – “Банк ъф Джапан” (Bank of Japan) прекрати политиката си на отрицателни лихвени проценти, повишавайки за първи път ставките от 17 години насам, в края на двудневното си заседание по паричната политика. Банката премахва и така наречения контрол на кривата на доходността на 10-годишните държавни облигации, съобщи Киодо. Контролът целеше задържане на дългосрочните лихви около нула процента.
“Банк ъф Джапан” определи краткосрочните си лихвени проценти в диапазон от 0 до 0,1 процента и определи целта си за постигане на стабилна инфлация от 2 процента като “обозрима”.
Символичният ход сигнализира, че членовете на Управителния съвет на банката се насочват към нормализиране на паричната политика, която анализаторите все още очакват да бъде в най-добрия случай бавна.
Решението обаче не беше единодушно, като двама от деветимата членове на Управителния съвет са гласували с “против”. Отклонението от политиката на отрицателни лихвени проценти означава по-високи разходи по заеми за компаниите и домакинствата в страната, но повишаване на рентабилността на търговските банки и други финансови институции.
От 2016 г. “Банк ъф Джапан” определя краткосрочни лихви от минус 0,1 процента, което намалява обема на излишни средства на финансовите институции, съхранявани в централната банка. Целта беше търговските банки да бъдат подтикнати да увеличат кредитирането и инвестициите, за да стимулират японската икономика.