Московски музей отваря изложба по повод 210-тата годишнина от превземането на Париж
Събитието съвпадна с изострянето на френско-руските отношения около войната в Украйна
Музеят-панорама “Бородинската битка“ открива изложба, посветена на 210-годишнината от превземането на Париж от руските войски. За изложбата “Радвай се, Москва! Руснаците са в Париж!“ – съобщи директорът на музея Владимир Преснов пред РИА Новости.
“Изложбата ще бъде открита на 19 март 2024 г…. Заглавието е взето от стихотворението на Пушкин “Спомени в Царское село“, което той прочете на изпита в лицея на 20 януари 1815 г.“, обясни той.
Директорът добави, че заглавието на изложбата доста точно отразява политическата ситуация, която се развива след превземането на Париж през март 1814 г. Тогава руският император има възможност да приложи на практика идеите си за следвоенното устройство на Франция и Европа, а мощта на руската армия му служи като силен аргумент.
“В изложбата ще бъдат представени предмети от фонда на музея и частни колекции. По-конкретно от колекцията на колекционера Александър Николаевич Вихров“, заключи Преснов.
Изложбата представя портрети на исторически личности, чиито имена са пряко свързани с обсадата на Париж и последвалото триумфално влизане на съюзническите сили в столицата на Франция. Фелдмаршал К. фон Шварценберг и генерал М. Б. Барклай де Толи командват съюзническите армии.
Защитата на Париж се поддържа от френския корпус на маршалите Мармон и Мортие. Адютантът на Александър I, М. Ф. Орлов, изиграва значителна роля в преговорите за капитулация. Генерал Ф. У. Остен-Сакен служи като военен губернатор на Париж.
Гравюри от началото на ХIХ век изобразяват тържественото шествие на съюзниците по улиците на Париж, демонтирането на статуята на Наполеон от Вандомската колона и Наполеон, подписващ акта за абдикация. Графични листове със сцени от Великденската молитва на площад “Конкорд” през април 1814 г. припомнят това събитие, което има символично значение за последващото възстановяване на династията Бурбон.
Сред експонатите са образци на хладно оръжие от края на XVIII – началото на XIX век, наградни медали „За превземането на Париж“ и медал „За престоя на император Александър I в Париж“, изработени от Ж. Б. Андрю в парижкия монетен двор.
Изложбата е организирана с участието на частни колекционери, сред които Александър Вихров, Татяна и Сергей Подстаницки.